1 iš 10 vyrų vargina varpos kreivumas – ar tai pagydoma?

Peirono liga (varpos fibromatozė) – tai varpos kreivumas, linkis kuria nors kryptimi. „Kad ir kaip egzotiškai ar negirdėtai skambėtų šios ligos pavadinimas – tai dažniausiai tarp vyrų sutinkamas sutrikimas, jis diagnozuojamas 1 iš 10 vyrų“, – portale manodaktaras.lt pastebi urologas seksologas dr. Mindaugas Danilevičius.

Mediko teigimu, dėl fibromatozinių pakitimų ima storėti varpos akytkūnius dengianti plėvelė, dar kitaip vadinama tunica albuginea, todėl varpa ima krypti į storėjimo pusę. Kadangi sugijęs randas yra kietesnis negu aplink jį esanti oda, erekcijos metu toje vietoje pacientas jaučia tempimą, diskomfortą, skausmą, ypač lytinių santykių metu, bei varpos ilgio sumažėjimą.
Kaip ši liga atsiranda?
Pasak urologo M.Danilevičiaus, Peirono liga dažniausiai atsiranda dėl traumų, patiriamų sueities metu. Atsiradusios mikrotraumos, įplyšimai, įtrūkimai gyja ir jų vietoje formuojasi randas. Traumos dažniausiai kyla dėl nepakankamo lubrikanto kieko, drėgmės, rečiau dėl stipraus varpos sulenkimo ar fizinės traumos ne lytinio akto metu.
„Kliniškai nustatant ligą erekcijos metu yra aiškiai matomas varpos kreivumas į kažkurią vieną pusę bei čiuopiama plokštelė. Varpą erekcijos metu galima įvertinti ir iš paties paciento atliktų nuotraukų. Įprastai reikalingos varpos nuotraukos iš visų pusių ir iš viršaus, atliktų erekcijos metu“, – teigia gydytojas urologas.
Kaip gydomas šis sveikatos sutrikimas?
Medikas pasakoja, kad yra 2 pagrindiniai gydymo būdai – konservatyvus ir operacinis. Gali būti naudojami rando tirpdymą skatinantys medikamentai, tačiau tai, pasak M.Danilevičiaus, dažniausiai nėra labai efektyvu.
„Taip pat gali būti skiriami medikamentai skausmui malšinti, tačiau tai neišsprendžia pačios problemos. Galimas gydymas kolageno injekcijomis į varpą, kai liga jau yra pažengusi. Yra atliekamos PRP (trombocitų ir kraujo plazmos) procedūros. Šiai intervencijai naudojamas iš paciento kraujo pagamintas trombocitų ir kraujo plazmos koncentratas, kuris suleidžiamas į neelastingą varpos vietą. Rezultatas – elastinga varpos oda ir normali erekcija. Tam tikslui gaili būti naudojami ir vapos ekstenderiai“, – pasakoja gydytojas urologas. Ekstenderis – tai yra medicininis penio didinimo ir tiesinimo prietaisas.
Kas yra PRP?
Pasak M.Danilevičiaus, PRP (Platelet Rich Plasma) terapija – tai šiuo metu naujovė Lietuvos medicinoje, bet ne naujiena Pasaulyje. PRP metodas, paremtas paties paciento kraujo plazmos panaudojimu, taikomas gydant Peirono ligą.
„Iš paciento venos paimame nedidelį kraujo kiekį į specialų mėgintuvėlį ir centrifugos pagalba atskiriame kraują į dvi dalis: raudonuosius kraujo kūnelius ir trombocitais praturtintą plazmą. Gydymui naudojame tik antrąją dalį, tai yra trombocitus ir plazmą“, – pasakoja gydytojas urologas.
Trombocitai yra kraujo dalis, kuri yra atsakinga už gijimą, audinių atsinaujinimą ir smulkių kraujagyslių (kapiliarų) formavimąsi. Teisingai naudojami trombocitai, kaip pasakoja medikas, gali išspręsti daugelį problemų, todėl šis metodas medicinoje gali būti naudojami gana plačiai (labai efektyvus gydant šlapimo nelaikymą moterims, makšties sausumą, skausmingus lytinius santykius, taip pat tais atvejais kai negali pasiekti orgazmo ir t.t.).
Gautą medžiagą gydytojas urologas suleidžia į gydomą vietą, šiuo atveju į varpą, nuo šio laiko trombocitai ir plazma pradeda dirbti savo darbą.
„Per kelis mėnesius po gydymo kurso apčiuopiamas kietasis darinys suminkštėja ir varpa ima tiesintis. Procedūra pakankamai efektyvi, saugi ir neskausminga. Prieš atliekant injekciją, skausmas yra visiškai numalšinamas analgetikais bei papildomai anestetiniu tepalu dūrio vietoje“, – tvirtina medikas.
M.Danilevičiaus teigimu, šis gydymo būdas ne tik išsprendžia Peirono liga segančių pacientų problemas, bet ir pagerina kraujo pritekėjimą į varpą ir tuo pačiu jos apimtį, taip pat ir erekciją, didina varpos jautrumą, tuo būdu ir patiriamą susijaudinimą lytinių santykių metu. Praktikoje iki šiol nėra pastebėta pašalinių reakcijų, nėra ir atmetimo reakcijos, nes panaudojamas paties paciento kraujas. PRP intervencija, kaip gydymo būda medicinos praktikoje sėkmingai taikoma jau daugelį metų, tačiau Lietuvoje Peirono ligos gydymui pradėtas naudoti visai nesenai.
Operacinis gydymas
Pasak M.Danilevičiaus, pagrindinis operacinio gydymo tikslas – varpos ištiesinimas bei plokštelės rezekavimas. Egzistuoja keli metodai randą pašalinant chirurginiu būdu.
„Gali būti dedamas varpos implantas siekiant išsaugoti ilgį ar penio tiesinimas „sutraukiant“ tunica albuginea priešingoje varpos pusėje nei atsiradęs sukietėjimas. Būtina pažymėti, jog šiuo atveju gali šiek tiek sutrumpėti varpa“, – sako medikas.
Gydytojas atkreipia dėmesį, jog operuojant visada yra rizika, jog pacientas gali daugiau nebeturėti lytinių santykių.
„Todėl visada pacientus detaliai supažindiname, informuojame apie galimas rizikas dar iki planuojamos atlikti chirurginės intervencijos. Tokių pasekmių nebūna atliekant PRP terapiją, kitaip tariant, po PRP terapijos potencija išsaugoma visiems“, – tvirtina gydytojas urologas seksologas dr. M.Danilevičius.
Mediko teigimu, pacientų situacijos būna skirtingos, todėl kiekvienu atveju individualiai aptariami visi galimi gydymo būdai.
Pas gydytoją urologą seksologą Mindaugą Danilevičių patogu registruotis manodaktaras.lt platformoje.