15 proc. porų nesusilaukia vaikų dėl neaiškių priežasčių

Nevaisingumas paliečia vis daugiau žmonių. Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-03-09 08:00
Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, kad nevaisinga yra maždaug kas šešta pora. Tai sudaro 10 –15 procentų apie vaikelį svajojančių šeimų. Pasak gydytojų, nevaisingumo specialisto konsultacija reikalinga, nėštumo nesulaukiant per 12 mėnesių. Visgi yra porų, kai ir vyras, ir moteris yra visiškai sveiki, bet negali susilaukti vaikų dėl taip vadinamo „nesuderinamumo“.

Pasak „Vaisingumo klinikos“ gydytojos ginekologės Dainos Visockienės, tokios poros sudaro visai nemenką dėl nevaisingumo besikreipiančiųjų skaičių. „Kaip minėjau – net apie 15 procentų. Situacija erzina pacientus - jie ateina  atsakymo, o mes, gydytojai, tik skėstelime rankomis, negalėdami tiksliai paaiškinti situacijos“, - sako gydytoja D. Visockienė.

„Vaisingumo klinikos“ gydytoja ginekologė Daina Visockienė
„Vaisingumo klinikos“ gydytoja ginekologė Daina Visockienė

Ginekologės teigimu, daliai porų galimas vadinamasis psichologinis nevaisingumas. Psichologai teigia, kad kartais pačios to nesuprasdamos moterys „saugosi“ nuo nėštumo, nes nepasitiki savo partneriu, bijo nėštumo dėl galimų savo kūno formų pasikeitimo, nuogąstauja, ar sugebės susitvarkyti su galimais sunkumais nėštumo metu ar vaikeliui jau gimus. Nepasiekus tikslo – nėštumo, ima augti įtampa tarp sutuoktinių, mažėja libido, retėja lytiniai santykiai. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad tai pablogina galimybę pastoti. Todėl tokioms poroms būtų tikslinga psichologinė pagalba.

„Nesuderinamumas“- nei mokslininkų nei gydytojų praktikų nevartojamas terminas, pakeistas į mano jau ne kartą paminėtą kitos prigimties ar neaiškios kilmės poros nevaisingumą. Žinoma, kad dar daug nežinomųjų nevaisingumo tyrimo ir gydymo srityje. Nepatvirtinta mokslo grįstais tyrimais ir imuninės kilmės nevaisingumo diagnozė“, - sako gydytoja D.Visockienė“.

Jos teigimu, pagal naujausias Lietuvos akušerių ginekologų nevaisingumo specialistų parengtas rekomendacijas, teigiama, kad neaiškios kilmės nevaisingumo atveju nerekomenduojama siūlyti pacientams antisperminių antikūnų tyrimo, nes jų reikšmė vaisingumui nėra aiški. „Taip kaip ir nerekomenduojama gydyti vyrų dėl padidinto leukocitų kiekio spermoje, nes nėra duomenų, kad tai padidintų vaisingumą“ – teigia ginekologė.

Pasak specialistės, jei poros moteriai dar nėra 35 metų, rekomenduojama laukimo taktika iki 2 metų. Jei pacientė 35 m. ar vyresnė, patartina laukti ne daugiau kaip 1 metus, po to svarstyti pagalbinio apvaisinimo mėgintuvėlyje galimybę. Kartais tik atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūrą galima nustatyti buvusią neaiškią nevaisingumo priežastį.

Pas gydytoją patogu registruotis www.manodaktaras.lt