6 patarimai, kaip išvengti apsinuodijimo smalkėmis

Dūmai, smalkės / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-10-22 19:38
Atšalus orams ir prasidėjus šildymo sezonui, ypač didelį pavojų kelia netvarkingos krosnys ar net šiuolaikiški šildymo prietaisai, išskiriantys smalkes. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stebėsenos ir strateginio planavimo skyriaus specialistas Marius Nakrys sako, kad apsinuodijimas smalkėmis gali turėti rimtų pasekmių sveikatai ir pataria kreiptis į gydytojus, net ir pajutus lengvus simptomus.

Kokios apsinuodijimo smalkėmis priežastys?

Bene dažniausia priežastis – netvarkingos krosnys ir degimo produktų ventiliacijos sistemos užvestame automobilyje, jeigu automobilio salonas yra nesandarus. Dažniausiai žmonės apsinuodija namuose dėl šildymo prietaisų (židinys, krosnis, elektros generatoriai), kurie išskiria smalkes.

Kokį poveikį angles monoksidas (smalkės) daro žmogaus organizmui? 

Smalkės per kvėpavimo takus, patekusios į kraują, žymiai greičiau nei deguonis jungiasi su hemoglobinu, kuris yra atsakingas už deguonies pernešimą žmogaus organizme. Dėl šios priežasties:

 • sutrinka organizmo aprūpinimas deguonimi,
 • vystosi vidinis deguonies badas,
 • žmogus pradeda dusti,
 • pažeidžiama centrinė nervų sistema.

Kokie yra apsinuodijimo simptomai? 

Nedidelis smalkių kiekis patalpoje sukelia lengvą apsinuodijimą, kuriam būdingas galvos skausmas, svaigimas, veržimo jausmas, pulsavimas smilkiniuose, ūžimas ausyse, dažnas kvėpavimas, pykinimas, kartais su vėmimu, tačiau žmogus išlieka sąmoningas. 

Smalkėms labai jautrūs ir naminiai gyvūnai, todėl juos auginantys žmonės turėtų atkreipti dėmesį į pasikeitusį augintinių elgesį ir savijautą, signalizuojančią apie galimą apsinuodijimą anglies monoksidu. 

Tačiau geriausia išeitis – įsigyti anglies monoksido detektorių (nepainioti su privalomais dūmų detektoriais).

Kokios yra apsinuodijimo pasekmės ir nuo ko tai priklauso?

Apsinuodijimo pasekmės priklauso nuo laiko ir smalkių koncentracijos. 

Smalkėmis kvėpuojant nuolat, gali grėsti lėtinis apsinuodijimas. Tada žmogus blogai miega, sutrinka širdies veikla, jaučiamas bendras blogumas, suprastėja atmintis, sunku susikaupti, skauda galvą.

Esant didžiuliam smalkių kiekiui (gaisro metu), žmogų ištinka sunkus ūminis apsinuodijimas, jis staigiai netenka sąmonės, prasideda traukuliai, gali sustoti kvėpavimas.

Ar rūkantiems asmenims apsinuodijimo smalkėmis poveikis būna greitesnis? 

Rūkančių žmonių kraujyje dalis hemoglobino dėl rūkymo metu išskiriamų smalkių yra paveikta. Dėl to pakanka mažesnės smalkių koncentracijos, kad rūkantis žmogus apsinuodytų.

Kokia būtų pirmoji pagalba tiek sau, tiek artimiesiems, įtarus apsinuodijimą?

 • Gaisro atveju skubiai kvieskite priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą ir greitąją medicinos pagalbą bendruoju pagalbos numeriu 112.
 • Jei nėra pavojaus gelbėjančiojo saugumui, kuo greičiau išveskite (išneškite) nukentėjėlį iš patalpos, atlaisvinkite apykaklę ir pasirūpinkite, kad jis gautų daugiau gryno oro.
 • Jei radote žmogų, apsinuodijusį automobilio išmetamosiomis dujomis uždaroje patalpoje, prieš įeidami į garažą, plačiai atverkite duris, kad nuodingųjų dujų koncentracija išsisklaidytų ore.
 • Jei nukentėjėlis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus ir nustatykite, ar jis kvėpuoja. Jei kvėpuoja, paguldykite jį ant šono. Jei nekvėpuoja, du kartus įpūskite jam per nosį oro ir pasirenkite atlikti 30 krūtinės ląstos paspaudimų.

PATARIMAI, norint išvengti apsinuodijimo smalkėmis:

 • Įsirenkite bent vieną į anglies monoksidą reaguojančią signalizaciją (detektorių), geriausia miegamajame,
 • Namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) išsikvieskite tik tos srities specialistus,
 • Bent kartą metuose židinius bei krosnis profilaktiškai patikrinkite, išvalykite,
 • Tinkamai prižiūrėkite dujų prietaisus bei jų aptarnavimą,
 • Niekada nenaudokite dujomis ar anglimi kūrenamų kepsninių namuose ar garažuose,
 • Nepalikti užvesto automobilio variklio garaže, net jeigu garažo durys atidarytos.