7 dermatologės patarimai, norint išvengti nagų grybelio

Kai kurie žmonės turi didesnę riziką užsikrėsti nagų grybeliu, net ir laikantis kruopščios higienos. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-12-03 16:07
Jei pastebėjote, jog kojų nagų spalva ir storis ėmė keistis –  jie tapo gelsvi, balsvi, pilkšvi, sustorėję, trupantys ar net nagas atšoko nuo guolio – gali būti, jog  užsikrėtėte nagų grybeliu. Tai viena dažniausių grybelio sukeltų infekcijų pasaulyje. Kuo ji pavojinga ir kokių prevencinių priemonių imtis, portalui manodaktaras.lt pasakoja gydytoja dermatovenerologė dr. Eglė Aukštuolienė.

Kuo pasižymi nagų grybelis?

Nagų grybelis – tai infekcinė užkrečiama liga, kurią sukelia grybeliai. Grybelių įvairovė didelė, tačiau kojų nagus dažniausiai pažeidžia trys grybelių grupės: dermatofitai, pelėsiai ir mielių grybeliai. 

Nagų grybelis – dažna liga, jos paplitimas didėja vyresniame amžiuje. Tai yra viena dažniausių grybelio sukeltų infekcijų pasaulyje.

Kaip laiku pastebėti: ryškiausi simptomai?

Grybeliui pažeidus nagus, ima keistis nagų spalva, storis. Jie tampa gelsvi, balsvi, pilkšvi, sustorėję, trupantys, su besikaupiančiomis ponaginėmis raginėmis masėmis. Iš pradžių gali atsirasti tik spalvos pakitimas nago laisvajame krašte ar šone, tačiau, pažeidimui progresuojant, gali būti pažeistas visas nagas ir tai gali sąlygoti net nago atšokimą nuo guolio.

Dr. Eglė Aukštuolienė
Dr. Eglė Aukštuolienė

Kaip ir kur dažniausiai užsikrečiama?

Grybeliu užsikrečiama tiesioginio kontakto būdu kontaktuojant su užsikrėtusiais asmenimis ar užteršta grybelio sporomis aplinka, pvz., kilimai, grindys, dušai, batai. 

Užsikrėsti galima bet kur: baseine, SPA centre, viešbutyje. Svarbi ir bendra nagų bei sveikatos būklė.

Didesnė rizika užsikrėsti, jei:

 • nagai dažnai traumuojami,
 • pacientas serga cukralige, onkologinėmis, autoimuninėmis ligomis,
 • kai vartojami imuninę sistemą slopinantys vaistai,
 • esant kojų kraujotakos sutrikimams.

Dažnai manoma, kad užsikrėsti grybeliu gali tik tie, kurie nesilaiko tinkamos higienos. Kiek tame tiesos?

Be abejo, higiena svarbi grybelio plitimui, tačiau didelę įtaką, kaip jau minėjau, turi ir bendra žmogaus sveikata, nagų traumavimas, padidintas pėdų prakaitavimas. Taigi, dalis žmonių turi didesnę riziką užsikrėsti nagų grybeliu net laikantis higienos.

Jei žmogus „pasigavo“ grybelį, kaip tinkamai gydyti? Ar galimos kažkokios namūdinės priemonės?

Pastebėjus nago pakitimus, patartina kreiptis į gydytoją dermatovenerologą. Rekomenduotina kreiptis kuo anksčiau, mat kuo maženis nagų pažeidimas, tuo lengviau pasiekti gydymo efektą.

Grybelis yra viena iš nagų pakitimo priežasčių. Visuomet prieš skiriant gydymą reikia įsitikinti, ar tai grybelis, t.y. reikalingi laboratoriniai tyrimai. Klasikiniu atveju, atliekamas mikroskopinis tyrimas (mikroskopu yra įvertinama, ar yra nage grybo elementų) ir pasėlis (2–3 savaičių eigoje specialioje mitybinėje terpėje išauga grybelio kolonija ir galima tiksliai įvardinti grybelio rūšį). 

Neaiškiais atvejais galima atlikti labai tikslų PGR tyrimą (dermatofitams ir mieliagrybiams nustatyti). Patvirtinus grybelio diagnozę, skiriami priešgrybeliniai vaistai. 

Efektyviausias gydymo būdas yra geriami vaistai nuo grybelio. Jei nago pažeidimas nedidelis, kartais gali padėti ir vietinis gydymas vietiškai tepamais vaistais nuo grybelio (priešgrybelinis skystis ar lakas). 

Vis dažniau taikomas lazerinis gydymas ar fotodinaminė terapija. Tačiau šiuo atveju reikalinga įvertinti nagų pažeidimo apimtį ir tikslingai atrinkti pacientus. Jei yra pažeista daugiau nei 50 proc. nago plokštelės ar daug nagų, efektyviausias bus sisteminis gydymas geriamais priešgrybeliniais vaistais. 

Dar vienas iš gydymo būdų – nago plokštelės chirurginis šalinimas, tačiau šis metodas šiomis dienomis taikomas vis rečiau.

Grybelis bijo acto, jodo, tad namų sąlygomis galima tepti šais priemones ant nagų. Tinka ir arbatmedžio aliejus. Be abejo, jei yra ryškus nagų pažeidimas, vietinių priemonių nagų išgijimui nepaks, tačiau tokiu atveju bent jau yra sumažinamas šios infekcijos platinimas aplinkoje.

Kokios yra pagrindinės profilaktinės priemonės, norint išvengti nagų grybelio? 

Norint išvengi nagų grybelio, rekomenduojama: 

 • nenaudoti svetimos avalynės, kojinių, rankšluosčių, žirklučių, dildžių,
 • sporto klube, baseinuose, viešbučiuose naudoti apsauginę avalynę,
 • po baseino, SPA centro galima nudezinfekuoti nagus ir pėdas,
 • karts nuo karto išpurkšti dezinfekuojančiu tirpalu batus,
 • esant padidintam prakaitavimui, naudoti medvilnines, gerai prakaitą sugeriančias kojines, barstyti pėdas talku,
 • įsitikinti, ar salonas, kuriame planuojama atlikti pedikiūrą, naudoja dezinfekuotus instrumentus ir laikosi higienos taisyklių,
 • nagus kirpti trumpai.

Tad patartina laikytis asmens higienos bei, pastebėjus pirmuosius nagų pokyčius, kreiptis į specialistą.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją dermatovenerologę dr. Eglę Aukštuolienę galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.