Kalėdų stalas; šventės; gausus šventinis stalas; persivalgymas / Shutterstock nuotr.

7 dietologės patarimai: kaip nepriaugti papildomų kilogramų per šventes

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-12-23 09:05
Tie, kas laikosi lietuviškų šv.Kūčių ir Kalėdų tradicijų, jau dabar ima nerimauti, kaip, paragavus gausaus švenčių stalo patiekalų, nepriaugti svorio. Juk, kaip dažnas juokauja, tie papildomi kilogramai neretai užsilaiko ir iki pavasario. Apie lietuvių mitybos ypatumus ir apie tai, ką reikia daryti, kad nesijaustume apsunkę po švenčių – portale manodaktaras.lt kalbamės su gydytoja dietologe ir psichoterapeute Rasa Audickiene.

Atsikratykite senų įsitikinimų

Kartais atrodo, jog mes, lietuviai, turime besaikio valgymo problemą: nors ir žinome, kad jausimės prastai, vis tiek valgome, nes gi „negražu neparagauti“.

„Deja, tenka sutikti su šiuo teiginiu. Dauguma lietuvių (ir ne tik jų) nori visuomet įtikti ir patikti kitiems. Tai susiję su įvairiais įsitikinimais, kurie susiformavo nuo vaikystės – būti „mandagiems“ ir neatsisakyti užkąsti. Kaip ir kitas gajus įsitikinimas: reikia pasirūpinti svečiais ir visuomet kuo nors vaišinti. Viskas gerai, jei tai vyksta kartą per mėnesį. Jei dažniau – susiformuoja sveikatai nepalankūs įpročiai“, – teigė Mitybospsichologija.lt autorė R.Audickienė.

Gydytoja dietologė ir psichoterapeutė Rasa Audickienė

Gydytoja dietologė ir psichoterapeutė Rasa Audickienė

Kita problema – įsitikinimas, kad „esu atsakingas už kito žmogaus emocijas“, t.y. jei nesuvalgysiu pasiūlyto maisto – žmogus supyks ar įsižeis, todėl paprasčiau suvalgyti. Tai, anot dietologės, nei sveika, nei naudinga psichinei sveikatai, bet šis įsitikinimas yra toks stiprus – taigi, valgoma. 

„O iš tiesų nė vienas iš mūsų nesame atsakingi už kitų žmonių emocijas ir elgesį. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus patirčių vaikystėje, kurie suformuoja vienokias ar kitokias interpretacijas, pavyzdžiui, automatiškai mums kyla mintis: „Jei nevalgo, vadinasi, neskanu. Visiškai nevertina įdėto triūso“, – svarstė specialistė.

Psichoterapeutės patarimai:

1. Venkite nuolatinio užkandžiavimo. 

Dažnas persivalgo ne tik per šventes. Jei kasdien žmonės saikingai valgytų ir laikytųsi paprasčiausių mitybos principų – nebūtų nutukimo ir kitų problemų, susijusius su antsvoriu. Dažnai „koją pakiša“ užkandžiavimas, per didelės maisto porcijos, valgymas vakarais.

Svarbiausia – išlaikyti reguliarų valgymą. Nebadauti, neužkandžiauti, gauti pakankamą kiekį baltymų ir kitų maisto medžiagų. Kai kurie adventinį laikotarpį atsisako mėsos ar pieno produktų atsisakymas. Žinoma, tai kiekieno pasirinkimas, tačiau jei atsisakoma to ilgai, organizmui gali pritrūkti baltymų, kuriais šie produktai turtingi. 

2. Neragaukite iškart visų patiekalų

Dažnas nori paragauti visus dvylika Kūčių patiekalų, vos prisėdęs prie stalo. Jei taip elgiatės, nesistebėkite, jog gali sutrikti virškinimas. Todėl patarčiau nevalgyti per didelio maisto kiekio, t.y. neragaukite visų Kūčių valgių iškart. Išsirinkti, kas labiausiai patinka, ir suvalgyti adekvačią porciją.

3. Vartokite pakankamai skysčių

Atminkite, jog visi skysčiai (saldinti ar nesaldinti) yra maistas, išskyrus vandenį. Todėl stebėkite, kiek ir ką geriate. Vandenį gerkite, kai norite, svarbiausia per dieną suvartoti pakankamą jo kiekį – apie du litrus.

4. Mityboje svarbu reguliarumas

Valgyti rekomenduojama apie 3–4 kartus per dieną – be jokių užkandžių (nekalbant apie paauglius, kurie dažniausiai nuolat būna alkani). Mityboje svarbiausia reguliarumas ir, kaip anksčiau minėjau – jokių užkandžiavimų.

5. Pavalgę išeikite pasivaikščioti 

Nors neįmanoma suvartotų kalorijų „išsportuoti“ (kaip dažnas mano), tačiau judėti būtina. Sportuodami nepersistenkite, pasirinkite mylimą sporto šaką ir tai darykite reguliariai, ne tik švenčių laikotarpyje. Pavalgę nesėdėkite prie stalo, o išeikite su visa šeima ar draugais pasivaikščioti tokiu gražiu žiemišku oru. 

6. Nepadauginkite alkoholio

Pats alkoholis yra kaloringas. Bet didesnis pavojus – kai pavartojus alkoholio, pamirštama viskas, net gi tai, kaip valgyti, kad sau nepakenktume. Turbūt daugelis žino, kuo gali baigtis persivalgymas ir alkoholio padauginimas. Kalėdų rytas tikrai nedžiugins.

7. Sustokite valgyti, kai jaučiate bent minimalų sotumą

Jei neišugdytas intuityvus valgymas kasdienybėje, tai ir per šventes tikrai neįvyks stebuklas. Tiesiog rekomenduoju įsidėti į lėkštę tiek, kiek planuojate tą akimirką suvalgyti, ir nebeužkandžiaukite. Galima gurkšnoti vandenį. Kad nepersivalgytumėte, sustoti valgyti iškart, kai pajaučiate bent minimalų sotumą. Deja, šį įgūdį išlavinti ir sustoti valgyti nėra labai paprasta. Tačiau gali padėti šios srities specialistai, konsultuojantys apie mitybą bei emocinį valgymą.

Gali padėti tik sąmoningas valgymas

Jei per šventes visgi persivalgėte ir jaučiatės apsunkę, gydytoja dietologė R.Audickienė pataria bent po švenčių kuo greičiau grįžti prie reguliaraus, maistingo maisto vartojimo individualiai adekvačiomis maisto porcijomis. 

„Gurkšnokite vandenį, ypač, jei visą laiką buvo vartojamas alkoholis. Iškrovos dienos stebuklo nepadarys, bet jei išsivystė gastritas, deja, teks palaikyti skrandį tuščią, kad pasveiktų. Noriu pabrėžti, kad tik sąmoningas valgymas gali padėti ne tik kasdienybėje, bet ir per šventes. Džiaukimės artimaisiais, bendraukime, žaiskime, o ne užvalgykime emocijas“, – patarė psichoterapeutė.