Alergija, peršalimas, gripas ar COVID-19? Kaip atskirti simptomus

Alergija, peršalimas, gripas ar COVID-19? Kaip atskirti simptomus / 123RF.com nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-12 08:00
Pasaulyje koronaviruso COVID-19 atvejų nuo protrūkio pradžios užfiksuota per 125 tūkst., mirčių – 4607. Viruso plitimui įsibėgėjus už Kinijos ribų, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) koronaviruso protrūkį paskelbė pandemija. Kaip atskirti sezoninės alergijos, peršalimo, gripo ir COVID-19 simptomus?

Pirminiai alergijos, peršalimo, gripo ar koronaviruso COVID-19 sukeliamos ligos simptomai gali būti panašūs. Gripas ar COVID-19 gali pasireikšti tokia lengva forma, kad tikrasis ligos sukėlėjas gali būti nenustatytas. Kaip atskirti šių ligų simptomus?

Peršalimas arba alergija:

Perštinčios akys

Užsikimšusi nosis

Čiaudulys

Gripas arba koronavirusas:

Karščiavimas

Silpnumas

Maudžia raumenis, „laužo“ kaulus

Kosulys

Būklės blogėjimas

Koronavirusas:

Dusulys

Kelionės į viruso paveiktas šalis

Kontaktas su sergančiuoju ar buvusiu rizikingose šalyse

Perštinčios akys, užsikimšusi nosis greičiausiai rodo sezoninę alergiją arba vadinamąsias peršalimo ligas. Sezoninių alergijų simptomai paprastai pasireiškia galvos srityje, kitose kūno vietose gali išryškėti odos bėrimas.

Koronaviruso ir gripo simptomai pasireiškia visame kūne. Gripas ir COVID-19 paveikia apatinius kvėpavimo takus. Greičiausiai nebus slogos, tačiau gali skaudėti gerklę, pasireikšti kosulys, karščiavimas ar dusulys.

Alergijos simptomai paprastai pasireiškia reguliariai, dažniausiai yra lengvi. Jei simptomai pasireiškia maždaug tuo pačiu metų laiku kasmet, greičiausiai – tai sezoninė alergija. Mažai tikėtina, kad sezoninė alergija pasireikš pakilusia temperatūra.

Iš itin prastos savijautos galima įtarti gripą arba COVID-19 sukeltą ligą. Jaučiamas didelis silpnumas, maudžia kūną. Sezoninė alergija taip pat vargina, tačiau nesukelia raumenų, sąnarių skausmo.

Peršalimo ar lengvo gripo simptomai praeina. Po kelių dienų poilsio ir tinkamo gydymo ligonis ima jaustis geriau. Nebent ligonis – senyvo amžiaus arba serga kitomis ligomis, tuomet ir lengvą peršalimą ar gripą išgydyti užtrunka ilgiau. Sergant sunkia gripo arba COVID-19 forma būklė blogėja. Tačiau dusulys gali būti ir gripo komplikacijos – plaučių uždegimo – požymis.

Svarbu, kad svarstant apie koronavirusą reikia įvertinti kontekstą – ar neseniai keliavote, ar kas nors iš aplinkinių keliavo, jei keliavo, ar turėjo kontaktą su žmonėmis iš teritorijų, kuriose fiksuojamas COVID-19 protrūkis.

Paskelbė pandemiją

PSO koronaviruso COVID-19 protrūkį paskelbė pandemija.  Pandemija įvardinama liga, plintanti visame pasaulyje arba apimanti visą šalį. PSO vadovas Tedros Adhanom Ghebreyesus sako, kad patvirtintų atvejų už Kinijos ribų per pastarąsias dvi savaites padaugėjo 13 kartų. PSO teigia, kad susirūpinimą kelia kai kurių valstybių sveikatos apsaugų sistemų neveiklumas, paragino imtis „skubių ir agresyvių“ priemonių suvaldant koronaviruso plitimą, geriau sekti žmones, turėjusius kontaktą su sergančiaisiais.

Italijoje, kurioje patvirtinta daugiau kaip 12 tūkst. COVID-19 atvejų, uždarytos mokyklos, sporto klubai, muziejai, pasilinksminimo vietos. Mirties atvejų padaugėjo iki 827. Dar beveik 900 žmonių Italijoje yra intensyvios priežiūros skyriuose, ligoninės perpildytos.

Sudėtinga situacija ir Irane, kur fiksuotos 354 mirtys iš maždaug 9 tūkst. susirgusiųjų COVID-19. PSO Iranui nusiuntė 40 tūkst. koronaviruso nustatymo testų rinkinių, tačiau šalyje trūksta plaučių ventiliacijos įrangos. „Iranas ir Italija dabar kenčia, bet garantuoju, kad kitos šalys atsidurs tokioje pačioje situacijoje labai greitai“, – sako PSO nepaprastųjų programų vykdomasis direktorius Michael Ryan.

Dėl koronaviruso JAV srabdo skrydžius iš 26 Europos valstybių, kurios priklauso Šengeno erdvei. Draudimas įsigalios penktadienį, skrydžiai bus ribojami 30 dienų. Pasak JAV prezidento Donaldo Trumpo, Europos Sąjunga nesugebėjo imtis atsargumo priemonių ir apriboti kelionių iš Kinijos ir kitų koronaviruso paveiktų šalių. Pasak D. Trumpo, keleiviai iš Europos dar labiau paskleidė virusą.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com ir bbc.com