Alkoholis ir dieta: ar suderinama?

Alkoholos ir dieta / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-24 16:38
Rinkitės protingai ir nesuklupsite. Raktas į sėkmingus gyvenimo būdo pokyčius - saikas. Tikime, kad su užsidegimu laikotės dietos ir sveikai maitinatės, tačiau kartais ateina metas atsipalaiduoti, o švenčių ir kitų svarbių progų metų kartais nori nenori tenka išlenkti bent taurelę alkoholio. Alkoholyje mažai riebalų ir mažai angliavandenių, tačiau svarbu atsiminti, kad jame yra kalorijų, kurios įprastai skaičiuojamos dietos metu.

Kaip žinote, alkoholis ir dieta du niekaip nesuderinami dalykai. Išgėrus alkoholio, jis mūsų organizme skaidomas į acto rūgšties aldehidą, o šis į acetatą, kurį organizmas sudegina pirmiausia, palikdamas ramybėje kitas medžiagas. Tai reiškia, kad išgėrę alkoholinio gėrimo ir suvartoję daugiau kalorijų, nei reikia organizmui, atsiranda rizika, kad tai, ką suvalgėme, pavirs riebalais, nes jūsų organizmas gauna energijos iš alkoholinio gėrimo, kurį ką tik išgėrėte, o kitą energiją naudoti pamiršta. Kiti tyrimai parodė, kad išgėrus alkoholio, mūsų organizmas liaujasi deginęs net ir tuos riebalus, kurie buvo sukaupti seniau! Nors svorio lengviausia priaugti nuo maisto, dar lengviau jo priaugti papildomai geriant alkoholį (šia taisykle vadovautis tikrai nepatartina norintiems priaugti papildomo svorio).

Žinoma, tai nereiškia, kad jūs negalite alkoholį vartoti saikingai ir mesti svorį. 2004 – aisiais buvo atliktas tyrimas, kurio metu 49 antsvorio turintys vokiečiai buvo atsitiktinai atrinkti į dvi grupes 1,500 kcal dietai. Pirmoji grupė kasdien turėdavo išgerti taurę vyno, o antroji greipfrutų sulčių. Vyną gėrusioji grupė numetė šiek tiek daugiau svorio, nei gėrusieji greipfrutų sultis.

Net jei ir labai rūpinatės tuo, kiek alkoholio suvartojate, atminkite, kad skirtingos rūšys alkoholio, turi skirtingą kalorijų skaičių. Štai keletas alkoholio rūšių ir kalorijų kiekis jose, kad žinotumėte, kas padarys mažiau žalos per vakarėlį, kurio metu nepavyksta išsisukti nuo taurės vyno ar kitokio alkoholio.

Vynas: draugiškiausias alkoholis laikantis dietos

VynasAngliavandeniai146 ml porcija
Chardonnay0.4 g100 kcal, 2 g angliavandenių
Pinot Grigio0.4 g100 kcal, 2 g angliavandenių
Zinfandel baltasis vynas0.4 g100 kcal, 2 g angliavandenių
Cabernet Sauvignon0.8 g100 kcal, 4 g angliavandenių
Merlot raudonasis vynas0.8 g100 kcal, 4 g angliavandenių


Svaigieji alkoholiniai gėrimai

Svaigiuosiuose alkoholiniuose gėrimuose daugiau kalorijų, nei vyne, be to jis dažnai maišomas su saldžiais gazuotais gėrimais, kurie dar padidina kalorijų skaičių. Jei ruošiatės gerti svaiginamuosius alkoholinius gėrimus, vietoje kokteilio su saldžiu gazuotu gėrimu, rinkitės dietinius saldžius gazuotus gėrimus arba dietinį toniką. Viena stiklinė alkoholinio kokteilio turės 44 ml alkoholio.

Žemiau pateikta populiariausių svaigiųjų alkoholinių gėrimų lentelė:

Svaigusis alkoholinis gėrimasAngliavandeniai44 ml
Vermutas0.2 g64 kcal, 0.4 g angliavandenių
Kokosinis romas5.3 g77 kcal, 8 g angliavandenių
Džinas “Beefeater”0 g98 kcal, 0 g angliavandenių
Ruginis viskis0 g104 kcal, 0 g angliavandenių
Škotiškas viskis0 g104 kcal, 0 g angliavandenių
Baltasis romas0 g104 kcal, 0 g angliavandenių
Degtinė0 g104 kcal, 0 g angliavandenių
Konjakas2 g104 kcal, 3 g angliavandenių
Tekila5.3 g104 kcal, 8 g angliavandenių
Džinas Gilbey’s0 g119 kcal, 0 g angliavandenių


Alus: bokalą kilnokite kuo rečiau

Jei švenčių ir vakarėlių metu nepavyksta išvengti alkoholio, alus taip pat neblogas pasirinkimas, ~ 355 ml alaus turi 150 kalorijų. Patariama rinktis šviesų alų, nes jame mažiau kalorijų, tačiau stenkitės neprarasti saiko.

Žemiau pateikta lentelė su skirtingos rūšies alaus kaloringumu:

AlusAngliavandeniai355 ml
Šviesusis alus0.5 g108 kcal, 6 g angliavandenių
Alus iš statinės1.1 g144 kcal, 13.2 g angliavandenių
Lager (apatinės fermentacijos alus)1.1 g168 kcal, 13.2 g angliavandenių
Elis (viršutinės fermentacijos alus)1.1 g216 kcal, 13.2 g angliavandenių


Likeris: išgeriate mažai, apsvaigstate labai

Likeris – aromatingas, labai saldus ir dažnai tiekiamas prie deserto. Likeriai taip pat tiekiami vieni, atšaldyti, su kava arba iš jų plakami kokteiliai. Nors kokteiliukai su likeriu ir labai skanūs, jie turi daugiau kalorijų nei grynas likeris. Viena likerio porcija paprastai turi 44 ml. Nors ir yra skanūs, likeriai turi daug kalorijų, todėl mėgaukitės saikingai.

Žemiau pateikta lentelė su dažniausiai vartojamų likerių kalorijomis:

LikerisAngliavandeniai44 ml
Šokoladinis likeris11 g155 kcal, 17 g angliavandenių
Mėtinis likeris11 g155 kcal, 17 g angliavandenių
Šaltmėčių likeris11 g155 kcal, 17 g angliavandenių
Braškinis likeris11 g155 kcal, 17 g angliavandenių

Jei kruopščiai skaičiuojate kalorijas, be baimės sugadinti dietą galite šventės metu išgerti kelis alkoholinius gėrimus. Tačiau atsargiai! Išgėrę alkoholio galite pernelyg atsipalaiduoti, o tada dažnai imama kimšti be saiko. Jei rūpinatės savo sveikata, kalorijos bus ne vienintelė priežastis, kodėl verta atsisakyti alkoholio. Vartojant alkoholį laibai svarbu saikas (ne daugiau vieno gėrimo per dieną moterims ir ne daugiau dviejų gėrimų per dieną vyrams). Saikingai geriamas alkoholis sveikatai netgi naudingas. Daugelis dietologų siūlo rinktis raudoną vyną vietoje balto, be to vynas geriau už alų; tamsus alus sveikiau, nei šviesus; o alų sveikiau gerti nei svaigiuosius alkoholinius gėrimus ar likerį.

Dietologų patarimai dietos metu nevengiantiems alkoholio:

  • Negerkite alkoholio tuščiu skrandžiu. Alkoholis gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje, kas padidina alkį. Įsitikinkite, kad esate sotūs, o tada mėgaukitės alkoholiu.
  • Nemaišykite alkoholinių gėrimų su sultimis ar “Coca Cola”. Vietoje jų geriau rinkitės dietinius gėrimus, nes taip išvengsite papildomų kalorijų.
  • Neragaukite visų alkoholinių gėrimų iš eilės. Apsistoję ties vienu suvartosite mažiau kalorijų, nes tai reikš, kad jaučiate saiką.
  • Vietoje pilnos taurės vyno rinkitės baltąjį vyną skiestą gazuotu mineraliniu vandeniu. Mažiau vyno, mažiau kalorijų.
  • Lengvas alus yra lengvas, nes jame mažiau kalorijų, todėl jį tikrai verta rinktis.
  • Prieš gerdami alkoholį, pasidomėkite, kiek jame kalorijų. Tai tikrai padeda jausti saiką.

Atminkite, kad kalorijos gautos iš skysčių nepatenkina mūsų organizmo poreikių taip, kaip normalus maistas. Be viso to, alkoholio kalorijos yra “tuščios”, nes negauname būtinų maistinių medžiagų.

Šaltiniai: sparkpeople.com; elle.com; medicinenet.com