„Apple“ vartotojai galės tapti sveikatos tyrimų dalyviais / Shutterstock nuotr.

„Apple“ vartotojai galės tapti sveikatos tyrimų dalyviais

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-18 12:13
JAV technologijų kompanija „Apple“ į sveikatos tyrimus ketina įtraukti šimtus tūkstančių išmaniųjų telefonų „Iphone“ ir išmaniųjų laikrodžių „Apple Watch“ vartotojų. „Apple“ planai atspindi naują požiūrį į medicininius tyrimus.
Technologijų kompanija „Apple“ išleido naują programėlę, kuri leis JAV vartotojams dalyvauti sveikatos tyrimuose, naudojantis išmaniaisiais telefonais „Iphone“ ir išmaniaisiais laikrodžiais „Apple Watch“. Kompanija „Apple“ bendradarbiauja su JAV Nacionaliniais sveikatos institutais, Amerikos širdies asociacija, svarbiausiomis medicinos mokyklomis ir universitetais. Vartotojai galės dalyvauti trijuose tyrimuose – širdies ligų ir fizinio aktyvumo, moters sveikatos, klausos.

Širdies ir judėjimo tyrimas. Tikimasi, kad savanoriškai įsitrauks 500 tūkst. žmonių per 5 metus. Tyrėjai analizuos „Apple Watch“ surinktus širdies ritmo ir fizinio aktyvumo duomenis, vartotojai taip pat atsakinės į klausimus. Bus ieškoma ankstyvų prieširdžių virpėjimo ženklų.

Moters sveikatos tyrimas. Tikslas – į tyrimą įtraukti 1 mln. moterų per 10 metų. Bus siekiama geriau suprasti menstruacijų ciklą ir jo santykį su nevaisingumu, osteoporoze, menopauze, policistinių kiaušidžių sindromu. Tyrėjai analizuos įrašus ciklo sekimo programėlėje.

Klausos tyrimas.  Tikimasi įtraukti 150 tūkst. žmonių per 2 metus. Dalyviai turės atlikti klausos testą, pildys klausimynus, o „Apple“ prietaisai aptiks ir matuos triukšmo lygį jų aplinkoje.

Augant susirūpinimui dėl sveikatos informacijos saugumo, kompanija „Apple“  tikina, kad surinktų duomenų neparduos, dalyviai galės kontroliuoti, kokio pobūdžio informacija nori pasidalinti, galės per parą duomenis ištrinti. Dalyviai gali bet kada nuspręsti nebedalyvauti.

Duomenys, surinkti iš „Apple“ prietaisų, tyrėjams leis atlikti didelės imties sveikatos tyrimus. Tokio pobūdžio tyrimai paprastai labai brangūs ir ilgai trunkantys, tačiau dabar vartotojai gali patys pasirinkti dalintis savo sveikatos informacija tiesiogiai su tyrėjais.

Nauja programėle, kuria naudojantis galima dalyvauti tyrimuose, „Apple“ tęsia 2014 m. pradėtą iniciatyvą – tuomet Širdies tyrime, vykdytame su Stanfordo universitetu, dalyvavo 419 tūkst. vartotojų. Rezultatai parodė, kad išmanusis laikrodis gali aptikti svarbius širdies ritmo pokyčius. Daugiau 2 tūkst. tyrimo dalyvių buvo pranešta, kad jiems įtariamas prieširdžių virpėjimas – širdies ritmo sutrikimas, galintis sukelti insultą, kitas būkles.

Parengė Monika Kairienė pagal techcrunch.com ir statnews.com