Ar besiskiepijantis nuo Covid-19 žmogus gali duoti kraujo?

Kraujo donorystė / „Scanpix“ nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-06-10 14:37
Nacionalinis kraujo centras šiomis dienomis prašo pagalbos – visoje Lietuvoje trūksta kraujo, dėl to gali tekti atidėti planines operacijas. Ypač sudėtinga situacija buvo Vilniaus apskrityje. Šiuo metu vyksta masinė vakcinacija nuo Covid-19 infekcijos, tad laukiantiems skiepų ir jau pasiskiepijusiems žmonėms kyla klausimų, ar jie gali būti kraujo donorais.
Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas.
Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas.

Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas sako, kad nėra apibrėžtų taisyklių. „Mes imame kraują iš paskiepytų žmonių, jeigu jie yra paskiepyti dieną prieš. Kitaip tariant, šiandien skiepas, rytoj jau gali duoti kraujo. Ir atvirkščiai, jeigu šiandien žmogus dovanojo kraujo, rytoj jau gali skiepytis“, – sako centro direktorius.

Pasak direktoriaus, nebūtų pavojinga abi procedūras atlikti tą pačią dieną, bet tiesiog norima apsaugoti žmones nuo dviejų intervencijų per dieną.

Nacionalinis kraujo centras labai dėkoja visiems donorams, kurie sureagavo į trečiadienio pagalbos prašymą, kraujo atsargos yra šiek tiek atsistačiusios. Visgi donorų ir toliau tebelaukiama. Labiausiai trūksta I+ ir I-, taip pat II+ ir II- grupių kraujo.

„Kviesčiau visus, kadangi kraujo komponentai gali būti saugomi keletą savaičių. Dabar paaukojęs žmogus gali išgelbėti ligonį po kelių savaičių“, – portalui manodaktaras.lt sakė D.Gutauskas.

Ar Covid-19 infekcija persirgęs žmogus taip pat gali duoti kraujo? Direktoriaus teigimu, persirgta ši liga visiškai netrukdo, tik turi būti praėjusios dvi savaitės nuo ligos pabaigos. Tai patvirtina arba gydytojo pažyma e-sveikatoje ar neigiamas COVID testas.