Ar erekcijos sutrikimams turi įtakos nuovargis ir poros nesutarimai?

Erekcijos sutrikimai dažnai turi neigiamas psichologines pasėkmes. / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-11-18 16:25
Erekcijos sutrikimų tikimybė metams bėgant didėja. Ir tai turi neigiamų psichologinių pasekmių tiek pačiam vyrui, tiek santykiams poroje. „Bendras poros mikroklimatas daugeliu atveju blogėja, o tai dar labiau pagilina pirmines šio sutrikimo priežastis“, – portalui manodaktaras.lt sakė klinikos „Innmed“ gydytojas urologas Ignas Lukošius ir paragino vyrus nedelsti, pastebėjus pirmuosius erekcijos disfunkcijos požymius.

Kas yra erekcijos disfunkcija?

Tai nesugebėjimas pasiekti pakankamą varpos kietumą penetracijai į makštį arba nesugebėjimas išlaikyti pakankamai kietą varpą viso lytinio akto metu, dėl ko negalima ejakuliacija.

Ar vyrai Lietuvoje vengia kreiptis į specialistus ir apie tai kalbėti?

Problema labai aktuali tiek vyrams, tiek jų partneriams. Pastaruoju metu Lietuvoje laisvėjant mąstymui, gerėjant savęs suvokimui, didėjant reikalavimams sau, vis daugiau vyrų kreipiasi į specialistus dėl vienokių ar kitokių erekcijos sutrikimų.

Ši tema po truputį netenka tabu etiketės ir virsta įprasta sveikatos sutrikimo problema.

Deja, nepaisant teigiamų pokyčių, konsultacijai tik dėl erekcijos sutrikimų kreipiasi tik nedidelė dalis ligonių. Žymiai didesnė dalis kreipiasi dėl šlapinimosi sutrikimų. Šių ligų ar būklių tikimybė amžėjant didėja gana panašiai, tačiau žmonės linkę nustumti lytinę organizmo funkciją į gyvenimo kokybės suvokimo paraštes, o veltui.

Gydytojas urologas Ignas Lukošius
Gydytojas urologas Ignas Lukošius

Kaip tai paveikia vyro psichiką ir apskritai santykius poroje?

Erekcijos sutrikimai turi dideles neigiamas psichologines pasekmes. Vyrui tai – savęs kaip pilnai funkcionuojančio asmens netekimas, galintis sukelti depresyvias nuotaikas su visomis iš to sekančiomis komplikacijomis. 

Partneriui tai gali sukelti abejonių dėl savo patrauklumo, kito partnerio neištikimybės ar gilų susirūpinimą dėl galimų rimtų sveikatos sutrikimų. Bendras poros mikroklimatas dažnai blogėja, o tai dar labiau pagilina pirmines šio sutrikimo priežastis.

Kokios pagrindinės priežastys lemia erekcijos sutrikimus?

Erekcija yra kraujagyslinis refleksas, kuriame dalyvauja, visų pirma, galvos smegenų žievė, nugaros smegenys, periferiniai nervai ir dviejų rūšių kraujagyslės arterijos ir venos. 

Ligos, galinčios pažeisti vieną iš refleksinio lanko dalyvių, ir sukelia erekcijos sutrikimus. Dažniausiai pakenkiamos arterijos, jų pažeidimai atsiranda aterosklerozės, arterinės hipertenzijos, cukrinio diabeto atvejais. 

Dažnai smulkius periferinius nervus pažeidžia blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas. Venoms kenkia ilga sėdima padėtis, menkas fizinis aktyvumas. 

Jaunesniame amžiuje dažniausia erekcijos sutrikimo priežastis yra psichogeninė, kuomet dėl įvairių priežasčių lytinio akto metu vietoje seksualinio galvos smegenų žievės sujaudinimo joje vyksta slopinimo procesai, todėl erekcija silpnėja ir išnyksta. Taip nutinka dėl pervargimo, nerimo, įkyrių minčių, nesutarimų su partneriu.

Erekcijos sutrikimo sunkumo laipsnis nustatomas pildant erekcijos funkcijos klausimyną, pvz. varpos kietumą galima vertinti pagal varpos kietumo skalę, varpos kraujotaką galima ištirti doplerometrijos metu. Sudėjus visus klausimyno duomenis išaiškėja tikrasis erekcijos sutrikimo lygis.

Kokio amžiaus vyrams dažniausiai pasitaiko šis sutrikimas?

Erekcijos sutrikimų tikimybė didėja amžėjant. Įvairių statistinių demografinių studijų metu išaiškintas bendras jų dažnis: tarp 40–79 metų amžiaus vyrų siekia apie 13 proc. 

Pagal amžiaus grupes šis dažnis pasiskirsto maždaug taip: 

 • 6 proc. tarp 40–49 m. vyrų,
 • 9 proc. tarp 50–59 m. vyrų,
 • 22 proc. tarp 60–69 m. vyrų;
 • 38 proc. tarp vyrų, kurie yra vyresni nei 70 metų. 

Tačiau tai tik orientaciniai skaičiai, labai priklausantys nuo tiriamos populiacijos.

Kada vertėtų rimtai susirūpinti ir kreiptis į specialistus dėl gydymo?

Vyrai į urologą turėtų kreiptis tik pastebėję pirmus erekcijos sutrikimo ženklus. Ankstyva net ir sunkių ligų diagnostika ir gydymas gali padėti išsaugoti ar pagerinti šią svarbią organizmo funkciją.

Erekcijos disfunkcijos gydymas būna įvairus:

 1. Tai gali būti medikamentai, gerinantys dubens ar varpos kraujotaką, kurie gali būti skiriami tabletėmis, injekcijomis į varpą ar instiliacijomis į šlaplę.
 2. Tai gali būti instrumentinis gydymo metodas, lytinių organų kraujotaką paveikiant linijine smūgio banga.
 3. Tai gali būti varpos akytkūnių protezavimas. 

Kiekvienam ligoniui gydytojas urologas parinks tinkamiausią gydymo būdą.

Kokie būtų jūsų patarimai, kaip vyrai gali sau padėti?

Profilaktiniai erekcijos sutrikimų veiksniai – tokie patys kaip ir kitų ligų:

 • fizinis aktyvumas,
 • įvairi mityba,
 • saikingas alkoholio vartojimas,
 • nerūkymas,
 • gera AKS (arterinio kraujospūdžio) kontrolė,
 • tinkama kraujo, riebalų sudėtis bei gera glikemijos kontrolė.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją urologą Igną Lukošių galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.