Ar galima vienu metu skiepytis nuo gripo ir Covid-19 infekcijos?

Vakcinavimas, skiepijimas, vakcina nuo Covid-19, skiepai, vakcinacijos centras „Litexpo“ parodų rūmuose / Irmanto Gelūno nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-10-06 09:30
Šiuo metu Lietuvoje sergamumas peršalimo ligomis ir gripu gerokai išaugęs – šis rodiklis daugiau nei dvigubai didesnis nei pernai tuo pačiu metu, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Gyventojams rekomenduojama skiepytis nuo gripo, tačiau ar galima šį skiepą derinti su vakcina nuo Covid-19 infekcijos?

Atsižvelgiant į esamą situaciją, Lietuvos infektologų draugija dėl Covid-19 ligos profilaktikos rekomenduoja laikytis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos rekomendacijų ir pritaria pasiūlymui skiepijimą nuo Covid-19 derinti su skiepijimu nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos bei nesilaikyti intervalo tarp šių vakcinų, o skiepyti tą pačią dieną į skirtingas kūno vietas. 

„Perkrausime“ žmogaus imuninę sistemą?

Dešimt metų žmogaus imuninę sistemą tyręs Lietuvos bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil dr. Julius Kalibatas pritaria šiam sprendimui: „Žmogaus imuninė sistema turi išskirtines savybes, t.y., ji vienu metu gali pagaminti masę antikūnų, nesvarbu – prieš vieną ar keturis sukėlėjus. Manau, kad ankstesnis sprendimas, jog paskiepijus vakcina nuo koronaviruso reikia palaukti kelias savaites, kol bus skiepijama kitomis vakcinomis, nebuvo teisingas“.

Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, prof. habil dr. Julius Kalibatas
Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, prof. habil dr. Julius Kalibatas

Anot profesoriaus, visuomenėje pasigirstančios nuomonės, jog vienu metu skiepydami prieš kelis virusinius agentus neva tokiu būdu perkrausime žmogaus imuninę sistemą, nėra pagrįstos.

„Jeigu žmogus nori skiepytis vienu metu keliomis vakcinomis, pvz. nuo erkinio encefalito, pneumokokinės infekcijos ar Covid–19, drąsiai gali tai daryti, ir nereikia jo klaidinti. Dar kartą pabrėžiu, jog mūsų imuninė sistema yra labai pajėgi, tad vienu metu gali generuoti masę antikūnų prieš įvairius antigenus“, – teigė hab.dr. J.Kalibatas.

Ar galima skiepytis sloguojant?

Susirgus lengva adenovirusine infekcija (peršalus, sloguojant ir pan.), pasak profesoriaus, nėra pagrindo atidėti vakcinacijos nuo gripo ar kitų virusų. Būna, jog kai kurie žmonės sloguoja ir ne vieną mėnesį, tad, anot jo, dėl to vakcinacijos atidėti nėra tikslinga.

Į klausimą, kiek veiksminga gripo vakcina, prof.J.Kalibatas patikino: „Kaip žinia, gripo virusas nuolat keičiasi, mutuoja. Šiais metais skiepijama kvadrivalentine gripo vakcina (prieš dvi gripo A atmainas ir prieš dvi gripo B atmainas), kuri yra efektyvi net 30 procentų, o tai jau labai gerai“.