Ar įmanoma džiaugtis dantų plokštelėmis?

Odontologija. Dantų protezavimas
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2019-11-27 08:00
Dantų praradimo problema Lietuvoje pasiekė kritinį lygį. Sulaukę 50–60 metų žmonės jau būna netekę vidutiniškai daugiau kaip pusės savo dantų. Praradus dantį vyksta negrįžtami biologiniai pokyčiai. Konsultavo protezuojantis gydytojas odontologas Darius Migauskas

Kaip padedate pacientams, netekusiems visų ar daugumos dantų?

Kiekviena situacija yra individuali, todėl pirmasis žingsnis – konsultacija su protezuojančiu specialistu. Per ją įvertinama paciento burnos būklė, aptariamos galimos gydymo alternatyvos, pasiūlomas racionaliausias variantas ir sudaromas gydymo planas.

Yra kelios dantų protezavimo alternatyvos: gali būti pasiūlyti išimami protezai, išimami fiksuoti protezai ir fiksuoti protezai. Jeigu įmanoma, pacientui daromi dantų tiltai, sukami implantai, tačiau, esant sveikatos ar anatominiams apribojimams burnos ertmėje, protezuojama išimamais (fiksuotais) dantų protezais.

Protezai ant lokatorių. Kuo šis protezavimo būdas skiriasi nuo kitų? Kokie yra lokatorinės sistemos privalumai?

Palyginus išimamą plokštelę ir fiksuotą išimamą plokštelę ant lokatorių, galima išskirti 4 pagrindinius pastarosios privalumus. Pirmiausia, plokštelė yra fiksuojama. Antra, tai leidžia kelis kartus padidinti kandimo jėgą. Ant 4 lokatorių fiksuota plokštelė leidžia sumažinti išimamą protezą, taip neuždengiamas gomurys, ir dėl mažesnio svetimkūnio burnoje pacientas jaučiasi komfortiškiau. Ir paskutinis privalumas – lengva prižiūrėti ir laikytis burnos higienos.

Iš kokių medžiagų gaminamos dantų plokštelės ir kokie implantai naudojami?

Plokštelės gaminamos iš aukštos kokybės plastmasės arba naudojama kombinacija su metaliniu rėmeliu. Mūsų klinikoje naudojami aukšta kokybe pasižymintys šveicariški „Straumann“ ir „Neodentos“ („Straumann“ grupės padalinys) implantai.

Kokia yra protezavimo dantų plokštelėmis ant lokatorių eiga ir kiek tai kainuoja?

Kiekvieno paciento situacija yra individuali. Pagal tai, kokia žmogaus burnos sveikatos būklė, ar pacientas turi dantų, kuriuos reikia šalinti, ar burna visiškai bedantė, skiriasi ir protezavimo ant lokatorių eiga. Imkime pavyzdį, kai žmogus neturi nuosavų dantų. Iš pat pradžių vyksta protezuojančio gydytojo odontologo konsultacijos ir sudaromas gydymo planas. Toliau – 2 arba 4 implantų implantacija. Pacientas pats pasirenka, kokio gamintojo implantų jis pageidauja. Implantai paprastai prigyja per 3–6 mėnesius (priklauso nuo to, ar viršutinis, ar apatinis žandikaulis implantuojamas).

Tuomet pagaminama arba pritaikoma esama išimama dantų plokštelė, ji sujungiama su lokatoriais. Plokštelė fiksuojama ant lokatorių, ir pacientas jau gali džiaugtis atkurta kramtymo funkcija ir natūraliai atrodančia šypsena.

Kaina gali keistis, jeigu reikia šalinti likusius dantis arba jeigu būtina priauginti kaulą, t. y. kaina gali padidėti dėl papildomų paslaugų. Be to, galutinė suma priklauso ir nuo pasirinkto implanto kainos. „Denticijos“ klinikose fiksuota išimamos plokštelės su „Neodent“ implantu kaina – apie 1700 eurų.

Kiek laiko tarnauja dantų plokštelės?

Protezus reikia keisti kas 5–10 metų, kiekvienu individualiu atveju tarnavimo trukmė skiriasi. Lokatorių sistemoje esančias gumytes profilaktiškai tikrinti (keisti) reikia kas metus. Jei pacientas periodiškai lankosi pas gydytoją odontologą, rūpestingai prižiūri savo dantų plokšteles, protezai gali būti naudojami ilgiau.

Kaip reikėtų prižiūrėti dantų plokšteles?

Dantų plokšteles reikėtų prižiūrėti taip pat kaip ir nuosavus dantis. Visi žinome, kokia svarbi yra kasdienė burnos higiena. Taigi geriausia po kiekvieno valgio išimti plokštelę ir išvalyti ją su šepetėliu, gerai nuskalauti. Lokatorius irgi būtina atsargiai išvalyti. Rekomenduojame burną, kai plokštelė yra išimta, taip pat praskalauti burnos skalavimo skysčiu. Svarbu bent kartą per mėnesį protezus dezinfekuoti specialiu skysčiu. Patariame nepamiršti reguliariai lankytis pas protezuojantį specialistą.

! Jeigu į odontologus kreipiamasi praėjus 3–6 mėnesiams po to, kai buvo prarastas dantis, daugeliu atvejų tebebūna maksimalus kaulo kiekis, ir dėl to implantacijos procedūra lengva. Po 5–10 metų pradinė situacija pasidaro ne tokia gera, per implantaciją tenka priauginti kaulą, ilgėja danties atkūrimo laikas ir, žinoma, didėja kaštai.

Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt

 

Protezuojantis gydytojas odontologas Darius Migauskas
Protezuojantis gydytojas odontologas Darius Migauskas