Ar saugu nėštumo metu sėstis į stomatologo kėdę?

Jei iškilo būtinybė plombuoti dantį, nereikėtų delsti dėl galimos infekcijos. Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-28 17:58
Profilaktinis dantų valymas ir kasmetinė apžiūra nėštumo metu yra ne tik saugu, bet ir rekomenduojama. Padidėjęs hormonų kiekis organizme gali sąlygoti dantenų patinimą, kraujavimą, t.t., be to nėštumo metu norisi įvairesnio maisto, kurio vartojimas irgi gali kenkti. Todėl būtina reguliariai apsilankyti pas stomatologą, kad išvengtumėte burnos infekcijų ir dantenų ligų, kurios kartais netgi siejamos su priešlaikiniu gimdymu.

Ar galima taisytis dantis?

Jei iškilo būtinybė plombuoti dantį, nereikėtų delsti dėl galimos infekcijos. Palankiausias dantų taisymui yra antrasis nėštumo trimestras, nes trečiojo trimestro metu gali būti sunku išgulėti stomatologo kėdėje ilgesnį laiko tarpą.

Jei nėra didelės būtinybės, dantų taisymą geriau atidėti ir pas stomatologą apsilankyti kai nebesilauksite. Deja, dantis taisytis dažnai prireikia skubiai, ypač jei kalbama apie danties šaknies kanalo problemas arba danties ištraukimą.

Ne tokias būtinas kosmetines procedūras, kaip dantų balinimas, verčiau atidėti. Geriausia yra vengti besivystančiam vaisiui galinčių pakenkti procedūrų, net tada, jei pavojus minimalus.

Ar gali pakenkti vaistai, naudojami taisant dantis?

Šiuo metu medikai nesutaria dėl galimo neigiamo poveikio besivystančiam kūdikiui, kuriuos gali sukelti medikamentai, naudojami dantų taisymo metu. Populiariausias vaistas šiuo metu yra lidokainas. Po patekimo į nėščiosios organizmą jis neaplenkia ir placentos. Jei nėštumo metu prireikia lankytis pas stomatologą, naudojamų vaistų kiekis turėtų būti kiek galima minimalesnis. Kita vertus, dantų taisymo metu jaučiamas skausmas ir dėl to patiriamas stresas taip pat gali pakenkti kūdikiui.

Gydant dantis dažnai būtina vartoti ir antibiotikus, norint išvengti arba gydyti infekciją. Tokie antibiotikai kaip penicilinas, amoksiciklinas ir klindamicinas, priskiriami saugiems vartoti nėštumo metu.

Ar saugu darytis rentgeno nuotrauką?

Rentgeno nuotrauka dažnai reikalinga gydant dantų problemas, ypač skubias.Amerikos radiologų kolegija teigia, kad rentgeno spinduliai stipriai nepakenktų, tačiau jei tik įmanoma,jų geriau vengti.

Vaisiaus organai aktyviausiai vystosi pirmojo trimestro metu, todėl tokiu metu geriau vengti potencialios rizikos faktorių.

Kaip išsaugoti sveikus dantis nėštumo metu:

· Amerikos dantistų asociacija (angl. ADA) rekomenduoja nėščiosioms vadovautis subalansuotos mitybos principais, du kartus per dieną valytis dantis fluorido turinčia dantų pasta ir skalauti burnos skalavimo skysčiu.

· Reguliariai apsilankykite pas stomatologą dantų apžiūrai ir burnos higienos procedūroms.

· Praneškite stomatologui, kad esate nėščia.

· Kosmetines procedūras verčiau atidėti iki vaiko gimimo.

· Kad stomatologo kėdėje jaustumėtės patogiai, atsineškite pagalvėlę, kurią galėsite pasidėti po nugara. Gulėdama nesukryžiuokite kojų, kad nesutriktų kraujotaka.

americanpregnancy.org