Ar skiepai nuo Covid-19 daro įtakos menstruacijų pokyčiams?

Menstruacijų ciklas
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-09-17 12:30
Jungtinės Karalystės moterys sunerimo, pastebėjusios menstruacijų ciklo pokyčius po to, kai pasiskiepijo nuo Covid-19, praneša BBC.

Gauta 30 tūkstančių pranešimų apie įvairius menstruacijų ciklo sutrikimus. Moterys pranešė pastebėjusios sunkesnes nei įprastai mėnesines, uždelstas menstruacijas ir netikėtą kraujavimą pasiskiepijus bet kuria iš trijų šiuo metu naudojamų vakcinų nuo Covid-19 (iki šiol Jungtinėje Karalystėje moterims skirta daugiau nei 47 mln. dozių).

Mėnesinių pakitimai – organizmo imuninis atsakas

Reaguodama į tai imunologė dr. Victoria Male iš Londono imperatoriškojo koledžo teigė, jog tikėtina to priežastis yra ne skiepų nuo Covid-19 pasekmė, bet organizmo imuninis atsakas. Anot jos, iki šiol nėra mokslinių įrodymų, kad vakcinacija nuo koronaviruso turi įtakos nėštumui ar vaisingumui.

Peržiūrėjusi ataskaitas Vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra (MHRA – Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) taip pat teigė „nematanti ryšio“ tarp šių vakcinų ir minėtų simptomų. Mat menstruacijų sutrikimai yra labai dažni ir jiems įtaką gali daryti daugybė skirtingų veiksnių.

Pasak dr. V. Male, moterų dvejones dėl vakcinų daugiausia lemia klaidingi teiginiai, kad vakcinos nuo Covid-19 gali pakenkti jų vaisingumui ar būsimam nėštumui: „Jei nepavyks nuodugniai ištirti pranešimų apie menstruacijų pokyčius po skiepijimo nuo koronaviruso, šios baimės ir dvejonės gali stiprėti“.

Mokslininkai dar tiksliai nesupranta, kaip vakcinos gali sutrikdyti menstruacinį ciklą. Jų svarstymu, tai gali būti susiję su imuninės sistemos, kuriai įtakos daro vakcinacija, poveikiu menstruacinio ciklo hormonams. Tačiau mėnesinių ciklo pakitimus taip pat gali iššaukti ir pačios imuninės ląstelės gimdos gleivinėje.

Kitos vakcinos, pavyzdžiui, nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) anksčiau taip pat buvo siejamos su panašiais mėnesinių pokyčiais, tačiau buvo atlikta mažai tyrimų, kaip ir kodėl tai atsitinka.

Skiepai nedaro įtakos vaisingumui

Mokslininkai sutaria dėl vieno – skiepai neturi jokios įtakos moterims, norinčios susilaukti kūdikio. Tyrimai rodo, kad vakcinacija nepakeitė nei moterų vaisingumo, nei galimybės pastoti. Tiriant vyrų vaisingumą po skiepo nuo Covid-19, taip pat nerastas ryšys tarp spermos kokybės ir vakcinos.

Karališkosios akušerių ir ginekologų kolegijos (RCOG – Royal College of Obstetricians and Gynaecologists) viceprezidentė dr. Jo Mountfield pripažįsta, kad menstruacijų ciklo pasikeitimai po skiepo moterims kelia nerimą, tačiau tikina, kad šie sutrikimai trunka tik vieną ar du ciklus. Ji ragina visas moteris, kurios pastebėjo neįprastus ciklo pakitimus ar kraujavimą, ypač nebūdingą po menopauzės, pasikonsultuoti su savo sveikatos priežiūros specialistu, tačiau pabrėžė, kad šie pakitimai yra trumpalaikiai.

Pasak RCOG, skiepai buvo ir yra geriausia apsauga nuo koronaviruso, ypač planuojant nėštumą, nes neskiepytoms nėščiosioms yra didesnė rizika susirgti sunkia Covid-19 liga.

Šaltinis: bbc.com/news