Ar skiepytis nuo COVID-19 planuojantiems šeimos pagausėjimą?

Nėštumas COVID-19 pandemijos metu / Shutterstock nuotr. / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-01-28 14:07
Lietuvoje jau kurį laiką prasidėjusi vakcinacija nuo COVID-19 infekcijos. Nėščiosioms kyla klausimas, ar joms galima skiepytis, ar rekomenduojama skiepytis planuojant nėštumą? Ar žindančios moterys gali skiepytis? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė, gydytojai akušeriai ginekologai prof. Meilė Minkauskienė ir dr. Justina Kačerauskienė.

Ar COVID-19 vakcina rekomenduojama skiepytis nėščiosioms?

Kol kas rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų nerekomenduojama, tačiau kiekvienu atveju moteris turėtų pasitarti su ją prižiūrinčiu gydytoju ir individualiai įvertinti rizikos ir naudos santykį.  Tik moteris gali priimti galutinį sprendimą, tačiau visada reikia atsižvelgti į jos bendrą sveikatos būklę. Jei moteris serga sunkiomis ligomis, jai buvo transplantuotas organas, ar dirba darbą, susijusį su didesne rizika užsikrėsti COVID-19 infekcija (pavyzdžiui, sveikatos priežiūros įstaigoje), tuomet skiepytis rekomenduojama.

Ar vertėtų sunerimti, jei tik po skiepo sužinoma apie nėštumą?

Jeigu pasiskiepijus sužinojote, kad laukiatės – išsigąsti nereikėtų. Mokslinėje literatūroje aprašomi atvejai rodo, kad nėštumai po to vystėsi įprastai. Rizika vaisiui yra labai minimali.

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė.
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė.

Kokios rekomendacijos moterims, kurios artimiausiu metu planuoja nėštumą, ar joms rekomenduojama skiepytis?

Planuojančios pastoti moterys neturėtų vengti vakcinacijos nuo COVID-19. Mokslinių tyrimų duomenimis nėščiosios COVID-19 infekcija serga sunkiau nei to paties amžiaus moterys. Todėl vakcina prieš pastojant gali apsaugoti nuo rimtų infekcijos komplikacijų nėštumo metu. Nėra jokių duomenų, kad vakcina gali sukelti nevaisingumą. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja nėštumą planuoti praėjus 2 mėnesiams po vakcinacijos mRNR vakcina.

Ką patartumėte poroms, kurios šiuo įtemptu pandemijos metu planuoja šeimos pagausėjimą?

Poroms, šiuo metu planuojančioms šeimos pagausėjimą, rekomenduojame gerti folio rūgštį, pasiskiepyti nuo gripo. Siekiant apsisaugoti nuo COVID-19 infekcijos reikėtų nepamiršti laikytis visų asmens higienos rekomendacijų: dažnai plauti rankas, dėvėti kaukes, laikytis socialinės distancijos, vengti susibūrimų ir saugiai būti gryname ore. Svarbiausia saugoti savo fizinę ir psichologinę sveikatą, o atsiradus klausimams ar abejonėms – drąsiai kreiptis į gydytojus.

Kaip manote, kokios rekomendacijos galėtų būti ateityje dėl nėščiųjų skiepijimo COVID-19 vakcina?

Šiuo metu atliekami „Pfizer“, „BioNtech“ ir „Modernos“ vakcinų tyrimai su nėščiosiomis. Panašu, kad vakcina nuo COVID-19 greitu metu taps rekomenduojama nėštumo metu, taip pat kaip ir gripo vakcina, tačiau dar reikėtų palaukti galutinių tyrimo rezultatų.

Ar žindanti moteris gali skiepytis COVID-19 vakcina?

Duomenų apie vakcinos saugumą žindančioms motinoms ir poveikį naujagimiui ar kūdikiui nėra, nes nėra aišku, ar ji patenka į motinos pieną. Tačiau moterys, priskiriamos tikslinėms skiepijamųjų grupėms (pavyzdžiui, medicinos personalui) ar turinčios rizikos veiksnių, galinčių lemti sunkią COVID-19 ligos formą, gali pasirinkti, kad būtų paskiepytos. Kiekvienu atveju moteris turėtų įvertinti rizikas ir aptarti jas su savo gydytoju individualiai.

Prof. Meilė Minkauskienė / asmeninio archyvo nuotr.
Prof. Meilė Minkauskienė / asmeninio archyvo nuotr.

Apie tai, ar nėštumo metu saugu skieptis COVID-19 vakcina, atsako Kauno klinikų gydytojai akušeriai ginekologai prof. Meilė Minkauskienė ir dr. Justina Kačerauskienė.

Ar nėščiosios turi didesnę galimybę užsikrėsti koronavirusu?

Nėščiosios turi tokią pačią galimybę užsikrėsti koronavirusu kaip ir bet kuris kitas populiacijos narys.

Ar nėščiosioms, susirgusioms COVID-19 liga, simptomai skiriasi nuo bendrosios populiacijos?

Nėščiosioms, susirgusioms COVID-19 liga, simptomai yra tokie patys kaip ir bendrojoje populiacijoje. Tačiau apžvalginiai tyrimai rodo, kad nėščioms pacientėms dažniau pasitaiko sunki ligos forma, jos dažniau patenka į Intensyvios terapijos skyrių, joms dažnesnis dirbtinės ventiliacijos ar ekstrakorporinės membraninės oksigenacijos poreikis. Mirtingumas taip pat dažnesnis lyginant su kitomis tokio pat amžiaus moterimis, kurios nėra nėščios, tačiau serga COVID-19 liga.

Ar nėščiosioms yra taikomos specialios apsaugos nuo koronaviruso priemonės?

Ne, specialių rekomendacijų, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso nėščiosioms, nėra. Joms taikomi tokie patys patarimai kaip ir bendrajai populiacijai: dažnai plauti rankas, dėvėti apsauginę veido kaukę, vengti liesti akis, nosį ir burną, o kosint prisidengti nosine ar sulenkta alkūne. Taip pat vengti žmonių susibūrimo vietų.

Ar yra atlikta mokslinių tyrimų, vertinančių COVID-19 vakcinos saugumą nėščiosioms?

Ne. Yra įprasta, kad į tyrimus, kurių metu vertinami nauji vaistai ar vakcinos, nėščios moterys neįtraukiamos. Tokia praktika taikoma todėl, nes nėra žinoma, kokią įtaką tai gali turėti moteriai, nėštumo eigai ar vaisiui.

Ar yra nėščiųjų, kurios yra paskiepytos COVID-19 vakcina?

Taip, dalis jų –  atsitiktinai paskiepytos moterys, kurios sutiko dalyvauti tyrimuose, susijusiuose su vakcinos kūrimu. Tik praėjus tam tikram laikui paaiškėjo, kad jos tuo metu buvo nėščios. Kita dalis moterų –  tai su tikslinėms skiepijamųjų grupėms (pvz., medicinos personalu) paskiepytos moterys, kurios taip pat tik vėliau sužinojo, kad laukiasi.

Gydytoja akušerė ginekologė dr. Justina Kačerauskienė.
Gydytoja akušerė ginekologė dr. Justina Kačerauskienė.

Ką reikėtų daryti, jei moteris, pasiskiepijusi COVID-19 vakcina, sužino, jog laukiasi?

Jei moteris yra atsitiktinai paskiepijama COVID-19 vakcina nėštumo metu, jos nėštumas yra prižiūrimas įprasta tvarka. Remiantis tyrimų su gyvūnais rezultatais ar atsitiktinai paskiepytų nėščiųjų su nėštumu ir gimdymu susijusiais duomenimis, nėštumo nutraukti nereikia ir specialių nėštumo priežiūros priemonių taikyti taip pat nereikia. Šalutinių reiškinių, vaisiaus raidos anomalijų, siejamų su vakcina, nenurodyta.

Ką reikėtų daryti, jei moteris atsitiktinai yra paskiepijama pirma COVID-19 vakcinos doze ir po jos sužino, kad yra nėščia?

Vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra. Rekomenduojama, kad moteris turėtų praleisti antrąją vakcinos dozę. Tačiau įvertinus pacientės būklę, jos didesnę riziką užsikrėsti koronavirusu ar susirgus COVID-19 liga patirti sunkių, su liga siejamų komplikacijų, vakcinacija galėtų būti tęsiama.

Ar moteris gali būti tikslingai paskiepyta COVID-19 vakcina nėštumo metu?

Visos tarptautines rekomendacijas apie koronavirusą teikiančios organizacijos teigia, kad nėščioji turi įvertinti naudos ir galimos rizikos santykį su savo gydytoju ir nuspręsti pati. Kol kas rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų nerekomenduojama. Tačiau nėščiosios, kurios priskiriamos tikslinėms skiepijamųjų grupėms (pavyzdžiui, medicinos personalas) ar turinčios rizikos veiksnių, galinčių lemti sunkios COVID-19 ligos formos pasireiškimą, gali pasirinkti būti paskiepytos.

Ar gali būti skiepijama skirtingomis COVID-19 vakcinomis?

Ne, antroji vakcinos dozė turi būti tokia pati, kaip ir pirmoji.

Ar nėščiosioms, paskiepytoms COVID-19 vakcina, šalutiniai reiškiniai skiriasi nuo tų, kurie būdingi bendrajai populiacijai?

Į šį klausimą detaliai bus galima atsakyti tik ateityje, kai bus sukaupta daugiau duomenų apie vakcinuotas nėščiąsias. Tačiau tikėtina, kad šalutiniai reiškiniai po vakcinacijos tiek nėščiosioms, tiek bendrajai populiacijai yra tokie patys. Jei nėščiajai po skiepo pakyla temperatūra, reikėtų vartoti paracetamolį.

Po kiek laiko moteris, paskiepyta abejomis COVID-19 vakcinos dozėmis, galėtų planuoti nėštumą?

Šiuo metu duomenų, kada galima būtų planuoti nėštumą po paskiepijimo COVID-19 vakcina — nėra. Tačiau Kanados vyriausybės išleistos rekomendacijos teigia, kad nėštumą galima būtų planuoti praėjus 28 po antrosios mRNR vakcinos dozės, o Pasaulinė Sveikatos Organizacija teigia, kad po 2 mėnesių po vakcinacijos mRNR vakcina.

Parengta pagal Kauno klinikų inf.