Ar vanduo sostinėje yra saugus ir kiek turėtume jo gerti?

Vanduo su citrina / 123RF.com nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-03-31 19:09
Dietologai pataria vandens suvartoti ne mažiau kaip pusantro litro per parą, priklausomai nuo žmogaus ūgio ir svorio. 10 mililitrų vandens vienam centimetrui ūgio arba 300 mililitrų vienam kilogramui svorio. Vilniaus gyventojai per parą suvartoja apie 80 tūkstančių kubinių metrų vandens. Jis kaupiamas vandens rezervuaruose. Jie yra saugomi, angos užvirintos ir užplombuotos. Tikrinami kas penkeri metai.

„Vilniaus vandenys“ praneša, kad viešai tiekiamas geriamasis vanduo Vilniuje ir aplinkiniuose rajonuose yra saugus ir jo virinti ar kitaip apdoroti prieš vartojant nereikia, o įmonėje dėl koronaviruso darbuotojams bus keičiami darbo grafikai.

 „Izoliavimo planas palies visas keturias pamainas, iš viso per 130 darbuotojų. Jiems keičiasi grafikai, pereinama prie 24 val. trukmės pamaininio darbo. Susidarius nepalankioms aplinkybėms, sudarysime sąlygas 30 darbuotojų tęsti darbus nepaliekant tarnybinių patalpų. Tai – vandentiekio ir nuotekų stočių bei tinklų skyrių darbuotojai, vandentiekio ir nuotekų siurblinių specialistai, Vilniaus nuotekų valyklos kertinis personalas, avarijų likvidavimo specialistai, dispečeriai, vairuotojai, pristatantys klientams vandenį avarijų metu“, – įmonės išplatintame pranešime cituojamas bendrovės generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Viešai tiekiamas geriamasis vanduo Vilniuje ir aplinkiniuose rajonuose yra saugus ir jo virinti ar kitaip apdoroti prieš vartojant nereikia.

Darbuotojams apgyvendinti paruoštos patalpos: mokymų salės virsta miegamaisiais, įsigyta lovų, miegmaišių, virtuvės pildomos maisto atsargomis, sudaromos sutartys su tiekėjais dėl karšto maisto tiekimo.

Anot įmonės, izoliuojami darbuotojai bus aprūpinti visomis būtiniausiomis saugumo priemonėmis, užsakyti greitieji testai COVID-19 diagnozavimui.

Vandenį gerti būtina

Dietologai pataria jo suvartoti ne mažiau kaip pusantro litro per parą, priklausomai nuo žmogaus ūgio ir svorio. 10 mililitrų vandens vienam centimetrui ūgio arba 300 mililitrų vienam kilogramui svorio.

Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė
Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė

Pasak gydytojos dietologės Jūratės Dobrovolskienės, 80 proc. smegenų dalies sudaro vanduo, reiškia pirmiausia reaguoja smegenų veikla. Prasideda nuovargis, mieguistumas, dėmesio stoka, o tai paprasčiausias dalykas – vandens trūkumas smegenų veiklai.

Mūsų šalyje turime didelę prabangą – galime vartoti vandenį, bėgantį iš čiaupo. Visgi kodėl būtina per parą jo išgerti pusantro ar net du litrus?

Gydytojos dietologės Jūratės Dobrovolskienės teigimu, vanduo reguliuoja žmogaus kūno temperatūrą. „Jeigu mes patenkame į aplinką, kur yra arba karšta, arba šalta atitinkamai, per poras, prakaitavimo būdu, mes sugebame reguliuoti savo kūno temperatūrą. Vanduo taip pat yra mūsų plovimo pagrindinė priemonė. Visi procesai, kurie vyksta mūsų organizmo viduje yra įtakojami ir sąlygojami vandens kiekio“, - sako J. Dobrovolskienė.

Vaikai labai dažnai pamiršta pasakyti, kad nori atsigerti, todėl tuo pasirūpinti yra tėvelių pareiga.

Pasak jos, jeigu pritrūksta vandens, tai kai kurios terpės, tarkime tulžies rūgščių arba tulžies turinys darosi klampus, kaupiasi akmenys, vystosi tulžies pūslės akmenligė.

Jeigu visgi sunku įvykdyti medikų rekomendacijas, gydytoja pataria gerti nesaldintas arbatas arba keletą kartų skiestas natūralias vaisių ar daržovių sultis. Vaikai labai dažnai pamiršta pasakyti, kad nori atsigerti, todėl tuo pasirūpinti yra tėvelių pareiga.

Naujausi straipsniai