Ar vitaminas A gali padėti susigrąžinti uoslę persirgus Covid-19?

Uoslės praradimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-09-30 15:25
Jungtinės Karalystės mokslininkai šiuo metu pradėjo naują tyrimą, kurio metu tikisi įrodyti, kad koronaviruso infekcija persirgusiems ir praradusiems uoslę žmonėms daugeliu atvejų gali pagelbėti vitamino A lašai į nosį.

Rytų Anglijos universitetas neseniai pradėjo naują tyrimą „Apollo“, kuris truks dvylika savaičių. Jo tikslas – išsiaiškinti, ar vitaminas A gali padėti žmonėms atgauti uoslę po virusinių infekcijų, įskaitant ir Covid-19.

Uoslės ar skonio praradimas, kaip žinia, yra dažnas koronaviruso infekcijos simptomas (nors jį gali sukelti ir daugelis kitų virusų, tokių kaip gripas). Dauguma žmonių natūraliai atgauna uoslę per porą savaičių, tačiau daugeliui taip ir lieka nuolatinis uoslės sutrikimas po susidūrimo su Covid-19 virusu.

Į šį tyrimą pakviesti savanoriai, praradę uoslę po koronoviruso persirgimo. Jie prašomi uostyti įvairius stiprius kvapus, pavyzdžiui, supuvusio kiaušinio ar rožės aromato. Tuomet skenuojamos tyrimo dalyvių smegenys ir stebima, kokią įtaką įkvėptas vitaminas A daro pažeistiems uoslės takams.

29 metų britei Linai Alnadi, persigus Covid-19, išsivystė parosmija, t.y., jai pasikeitė daugelio įprastų dalykų kvapas. Pavyzdžiui, vanduo iš čiaupo jai ėmė smirdėti pelke ar kanalizacija. Kiaušiniai, kuriuos moteris labai mėgo, dabar jai atsiduoda perdegusia guma. „Mes uoslę laikome savaime suprantamu dalyku. Jos praradimas man buvo siaubingas. Tai labai paveikė mano mitybą ir visą gyvenimą”, – prisipažįsta L.Alnadi.

Tyrimo vadovas prof. Carl Philpot iš UEA Norwich medicinos mokyklos teigė siekiantys išsiaiškinti, ar padidėja pažeistų kvapų takų dydis ir aktyvumas pacientų smegenyse, kai jie gydomi vitamino A nosies lašais.

„Šiuo metu ieškome pokyčių – stebime tą sritį virš nosies, kur uoslės nervai susijungia tarpusavyje ir jungiasi prie smegenų. Mes taip pat tiriame aktyvumą tos smegenų srities, kuri susijusi su kvapų atpažinimu“, – sakė tyrimo vadovas.

Ankstesni Vokietijos mokslininkų atlikti tyrimai jau parodė galimą vitamino A naudą, o JK tyrimo komanda siekia ištirti, kaip šis gydymas padės atkurti virusų pažeistus nosies audinius.

Tyrimo, kurį finansavo Nacionalinis sveikatos tyrimų institutas (NIHR), komanda tikisi, kad vieną dieną galės padėti pagerinti milijonų žmonių gyvenimą, susigrąžinant penktąjį pojūtį.

Vitaminas A arba retinolis padeda:

  • sustiprinti imuninę sistemą – organizmo apsaugą nuo ligų ir infekcijų,
  • pagerinti regėjimą,
  • pagerinti odos būklę.

Šio riebaluose tirpaus vitamino yra daugelyje pieno produktų, taip pat ir kai kuriose daržovėse. Tačiau medikai įspėja neviršyti vitamino A paros normos.

Parengta pagal www.bbc.com/news/health