Asmenybės bruožai paauglystėje susiję su demencijos rizika senatvėje / Shutterstock nuotr.

Asmenybės bruožai paauglystėje susiję su demencijos rizika senatvėje

Autorius: Monika Kairienė | Publikuota: 2019-10-21 12:13
Jau mokykloje galima prognozuoti, kuriems mokiniams senatvėje grės demencija. Didesnė demencijos rizika – klasės „blogiukams“, mažesnė – „knygų graužikams“. Tačiau tyrėjai teigia, kad asmenybės bruožų ir demencijos rizikos ryšys – ne priežastinis.

JAV tyrėjų vykdytame projekte dalyvavo 80 tūkst. žmonių. Tyrėjai apklausė juos paauglystės laikais 1960-aisiais ir vėliau, kai dalyviams sukako apie 70 metų. Buvo vertintos tokios savybės kaip impulsyvumas, lyderystė ir socialinis jautrumas. Tyrėjai daro išvadą, kad tiems mokiniams, kurie mokykloje buvo ramesni ir labiau subrendę, demencijos rizika vėliau gyvenime mažesnė. Ši sąsaja dar ryškesnė, kuo aukštesnė tyrimo dalyvių socioekonominė padėtis. O klasės išsišokėliams, kurie pasižymėjo aukštesniu neurotiškumu ir mažesniu sąmoningumu, vėliau gyvenime demencijos rizika buvo didesnė.

Tačiau negalima teigti, kad būtent šie asmenybės bruožai didina demencijos riziką. Ankstesni tyrimai parodė, kad tam tikros charakterio savybės siejamos su demencijos diagnozėmis, tačiau asmenybės bruožai paprastai nustatomi diagnozės metu, todėl neaišku, ar jos yra rizikos veiksniai, ar tik patologijos išraiška. Kol kas apie būdo savybes geriausia mąstyti kaip apie saugantį nuo demencijos veiksnį. Specialistai daro prielaidą, kad polinkis rūpestingai mokytis jauname amžiuje lemia didesnį kognityvinį rezervą po kelių dešimtmečių – taigi ir saugo nuo demencijos.

Tyrimas rodo sąsają, bet ne priežastinį ryšį tarp asmenybės tipo paauglystėje ir demencijos rizikos vėliau gyvenime. Nepriklausomai nuo būdo savybių, norint sumažinti demencijos riziką, specialistai pataria gyventi sveikai, būti fiziškai aktyviems, bendrauti, valgyti daugiau žuvies, daržovių, keliauti, mokytis naujų dalykų, imtis naujų hobių.

Parengta pagal healthline.com