Vaiko sveikatos patikra / Shutterstock nuotr.

Atgal į ugdymo įstaigas: sveikatos patikra – galimybė laiku diagnozuoti grėsmingas ligas

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-08-15 16:23
Įprasta, nustatyta tvarka ugdymo įstaigoms privaloma pateikti vaiko sveikatos įvertinimą, gautą iš šeimos gydytojo bei odontologo. Nors šis vizitas ilgai netrunka, specialistų teigimu, tėveliams tai puiki galimybė su gydytoju pediatru pasikalbėti, dėl ko neramu – nuo paauglių mitybos sutrikimų, silpnumo, energijos stokos iki depresijos požymių. Ką svarbu įvertinti, dar prieš apsilankant pas gydytoją, ir kokias ligas diagnozuoti laiku gali padėti ši patikra?
Tėvų atsakomybė – ne tik atlikti pareigą, bet ir bendradarbiauti su gydytoju

Įtemptas gyvenimo ritmas skatina skubėti, tačiau apsilankymas pas gydytoją prieš grįžtant į ugdymo įstaigas yra svarbus, nes padeda įvertinti vaiko raidą, fizinę ir psichinę būklę, iki ketverių metų – psichomotoriką. Kasdien bendraudami su vaikais, paaugliais tėvai stebi jų įprastą dienotvarkę, kuri ne visuomet yra tvarkinga. Specialistai jau seniai kalba apie neigiamą ekranų įtaką, miego trūkumą, mitybos sutrikimus, emocinį paauglių pažeidžiamumą, ypač prasidėjus pasauliniams pokyčiams.

Dėl šių priežasčių, pasak „Nordclinic“ pediatrės, bendrosios praktikos gydytojos Rytės Mickienės, tėvai turi žinoti ir informuoti konsultacijos metu gydytoją apie tai, ką jie pastebi, dėl ko nerimauja.

Bendrosios praktikos gydytoja Rytė Mickienė

Bendrosios praktikos gydytoja Rytė Mickienė

„Vaikų ligų gydytojui svarbu žinoti, kokie mažojo paciento, paauglio mitybos ypatumai, ar yra alergijų, galbūt padidėjęs prakaitavimas, yra energijos stoka, sunku susikaupti, kokia kasdienė mityba – ar ji pilnavertė, o galbūt vaikas nusprendė nebevalgyti mėsos, tapo vegetaru, veganu. Paaugliai dažnai keičia mitybos įpročius ir tai gali daryti įtaką jų sveikatai, jei organizmas negauna pakankamai mikroelementų ir vitaminų, būtinų dėmesio koncentracijai, gerai savijautai. Atsižvelgiant į nerimą keliančius ženklus, simptomus, vaikas gali būti nukreipiamas išsamesniems tyrimams, taip siekiant išvengti komplikacijų, anemijos, vitaminų trūkumo“, – komentavo pediatrė R.Mickienė.

Paauglystė – laikas įvertinti lytinę ir fizinę sveikatą

Gydytoja įsitikinusi, kad itin svarbus tėvelių bendradarbiavimas su gydytoju, išsamus pokalbis padeda „užbėgti už akių” ligoms arba diagnozuoti jas laiku. Paauglystėje svarbu įvertinti lytinę ir fizinę sveikatą, mat tuomet dėl hormonų didėja antsvorio rizika arba priešingai – mergaitės eksperimentuoja su dietomis, meta svorį, dėl to išsenka organizmas. Svarbu edukacija, pavyzdys ir diskusija apie sveiką, subalansuotą mitybą. Jei reikalinga, gydytojas pediatras nukreipia pasikonsultuoti su gydytoju endokrinologu bei dietologu.

Dar viena aktuali problema, su kuria susiduriama, yra netaisyklinga laikysena. Paaugliai žaidžia kompiuterinius žaidimus, net ruošia namų darbus sėdėdami ant kėdės, pakišę kojas po sėdmenimis, susikūprinę. Nors tėvai ir sako pastabas, deja, jos veikia ne visada arba tik trumpam. Dėl stuburo, laikysenos problemų vaikams gali prireikti ortopedo konsultacijos, siekiant išvengti komplikacijų ateityje.

„Pernelyg aktyvus išmaniųjų įrenginių naudojimas yra rimtas iššūkis, tad čia reikia ir disciplinos, ir tėvelių įsitraukimo jų ribojimui. Kodėl? Jei vaikas žaidžia atsigulęs, tarp ekrano ir akių labai mažas atstumas, gali išsivystyti regėjimo sutrikimai. Arba paaugliams išvis neegzistuoja laiko ribojimai. Labai svarbu atkreipti į tai dėmesį. Tiek dėl regėjimo, tiek dėl bendros fizinės sveikatos – turime skatinti judėti, pasivaikščioti, turėti mėgstamą būrelį, būti gryname ore. Tai nėra paprasta – įkalbinti paauglius, tačiau turime tai daryti dėl geresnės jų bendros sveikatos būklės“, – pabrėžė gydytoja R.Mickienė.

Būtinas dėmesys emocinei ir psichologinei sveikatai

Tyrimai rodo, kad pandemija padarė neigiamą įtaką vaikų elgesiui ir emocinei savijautai. Vaikai labiau savyje užsisklendė, sunkiau užmegzti ryšį, kontaktą. Tad tėvams svarbu ne tik matyti, jausti, kuo gyvena vaikai, bet ir pastebėjus uždarumą, liūdesį, nerimą – pasikalbėti apie tai kartu su gydytoju pediatru ir paieškoti būdų, kaip padėti.

Dėl visų išvardintų priežasčių ir yra labai svarbu bendradarbiauti bei kartu siekti bendro tikslo – geros vaikų emocinės ir fizinės sveikatos, kad ugdymo įstaigoje jis jaustųsi žvalus, energingas ir pozityvus.

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų ligų gydytoją galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.