Buitinė chemija siejama su vaikų astmos rizika / Shutterstock nuotr.

Buitinė chemija siejama su vaikų astmos rizika

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-02-23 08:00
Tėvai, kurie itin kruopščiai valo namus, kad apsaugotų kūdikius nuo mikrobų, turėtų šiek tiek atsipalaiduoti. Naujas tyrimas rodo, kad buitinė chemija siejama su astmos rizika vaikystėje.
Kanados tyrėjai klausė tėvų, kaip dažnai per pirmus 3-4 kūdikio gyvenimo mėnesius jie naudojo 26 pavadinimų valiklius. Dažniausiai naudojamos valymo priemonės buvo indų ploviklis, indaplovių priemonė, universalus paviršių valiklis, stiklų valiklis, skalbimo priemonės. Kai vaikams sukako 3 metai, nustatyta, kad tėvų, kurie daugiausiai naudojo valymo priemonių, vaikai buvo labiau linkę į astmą. Dažnesnis buitinės chemijos naudojimas siejamas ir su didesne lėtinių alergijų tikimybe.

Tyrimą atlikę mokslininkai sako, kad cheminiais valikliais atsiduodantys namai yra socialiai priimtina norma. Tačiau, pasak tyrimo autorių, reikėtų įtvirtinti kitą normą – namai išvis neturėtų niekuo kvepėti. Tėvai turėtų vengti valiklių su dažikliais, kvapikliais, apsvarstyti natūralias valymo alternatyvas. Amerikos plaučių asociacija rekomenduoja nenaudoti valymo priemonių su kenksmingomis sudėtinėmis dalimis, kvapikliais ar kitomis dirginančiomis medžiagomis.

Pirmieji kūdikio gyvenimo mėnesiai – itin svarbūs imuninės ir kvėpavimo sistemų vystymuisi, o sąlytis su valymo priemonėse esančiais chemikalais gali sukelti lėtinį uždegimą, kuris gali paskatinti astmos vystymąsi arba pastiprinti astmos sipmtomus. Chemikalai dirgina augančių vaikų kvėpavimo takus. Problema dar aktualesnė, nes maži vaikai daug laiko praleidžia namie, o kūdikiai ir darželinio amžiaus vaikai, kurie viską liečia, kiša į burną, yra dar labiau pažeidžiami.

Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com