Burnos higiena – vien šepetėlio tikrai nepakanka

Burnos higiena – vien šepetėlio tikrai nepakanka / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2019-12-23 12:30
Tinkama burnos ertmės higiena yra pagrindinė dantų karieso, o taip pat ir dantenų ligų profilaktikos priemonė. Tačiau kaip pasirinkti tinkamiausią iš gausybės siūlomų priežiūros priemonių – šepetėlių, siūlų ir kitų? „AND klinikos“ burnos higienistė Ermana Untulienė sako, kad dantų priežiūros priemones reikia parinkti individualiai ir pabrėžia, kad labai svarbu valyti ne tik dantis, bet ir tarpdančius.

Vieno atsakymo, kokias dantų priežiūros priemones pasirinkti, nėra – kiekvieno žmogaus burnos mikroflora, mityba, gyvenimo įpročiai, burnos problemos skiriasi. „AND klinikos“ burnos higienistė Ermana Untulienė dantų priežiūros priemones pacientams siūlo atsižvelgusi į jų amžių ir dantų būklę: „Jei pacientas jauno amžiaus, neturintis karieso, dantenų ligų, turintis gerą rankų motoriką, jam turėtų užtekti elementarių priemonių – paprasto dantų šepėtėlio ir būtinai valyti tarpdančius. Kuo daugiau žmogus turi burnoje „arsenalo“ – implantų, karūnėlių, breketų – tuo jo higiena yra sudėtingesnė. Jam gali nebeužtekti siūlo ir šepetėlio, prireiks ir tarpdančių šepetėlio, burnos irigatoriaus, vieno danties šepetėlio sunkiai prienamiems paviršiams“.

Vieno danties šepetėlis praverstų ir vaikams, juo patogiau išsivalyti dantų vagelę palei dantenas. „Vaikų, ypač ankstyvoje vaikystėje, sąkandis mišrus. Įprastas šepetėlis valo po kelis dantis vienu metu, nukenčia valymo kokybė. Be to, šiuolaikiniai vaikai mėgsta užkandžiauti greitaisiais angliavandeniais, tai labai apvelia dantis, bakterijos maitinamos visa dieną. Tokiam vaikui reikia daugiau prisižiūrėti“ – sako burnos higienistė E. Untulienė.

Burnos higienistė E. Untulienė perspėja dėl elektrinių rotacinių šepetėlių – ilgainiui jų daromas spaudimas plonina emalį, ratu besisukančio antgalio apsukos žymiai didesnės nei įprasto šepetėlio, kai juo valosi žmogus. Tad geriau rinktis įprastą šepetėlį arba ultragarsinį – jis veikia be trinties, padeda suvaldyti kavos, nikotino dėmes, dėl vibracijos kartu pamasažuojamos ir dantenos.

Visgi vien šepetėlio dantų priežiūrai nepakanka. Labai svarbus tarpdančių valymas ir išsivalymas palei dantenas. „Be tarpdančių valymo išlaikyti gerą higieną neįmanoma. Jei nevalomi tarpdančiai, pašalinti galima ne daugiau nei 50 proc. apnašų“ – sako „AND klinikos“ burnos higienistė E. Untulienė.

Tarpdančius svarbiausia išsivalyti vakare. Jei ryte išsivalyti nespėjote, turėtų pakakti kruopštaus vakarinio valymo. Tarpdančių siūlai būna kelių tipų – vaškuoti ir išbrinkstantys, tarpdantyje nuo drėgmės jie išsipučia. „Vaškuotas siūlas neužkabina tiek danties paviršiaus, kiek išbrinkstantis, bet vaškuotu siūlu vaikams patogiau mokytis valytis. Paprasto vaškuoto siūlo pakaktų dieniniam valymui. Bet norint efektyvesnio isšivalymo, išbrinkstantis siūlas yra geresnis pasirinkimas“ – sako burnos higienistė.

Efektyviai burnos higienai reikia viso priemonių arsenalo – dantų šepetėlio, tarpdančių valymo priemonės, o sunkiai pasiekiamiems paviršiams, pavyzdžiui, protiniams dantis – vieno danties šepetėlio. E. Untulienė sako, kad taip pat reikia ir perprasti, kaip naudotis visomis priemonėmis ir kaip pasiekti geriausią išsivalymą. Nuo asmeninės higienos įgūdžių priklauso ir kaip dažnai reikėtų lankytis pas burnos higienistą. Jei dantų ar dantenų problemų nėra, o higienos įgūdžiai geri, užtektų kartą per metus. Su metais vizitai pas burnos higienistą gali dažnėti, nes dylantys dantys linkę pritraukti apnašas.

Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt

Burnos higienistė Ermana Untulienė
Burnos higienistė Ermana Untulienė