Buvęs JAV prezidento patarėjas sveikatos klausimais dr. Jonas Prunskis: nuotolinė medicina liks

Nuotolinė gydytojo konsultacija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2021-05-10 17:22
Covid-19 pandemija buvo šokas sveikatos apsaugos sistemoms – apribojus patekimą pas gydytojus, aktyviau taikytos nuotolinės konsultacijos, kurios pasiteisino įvairiose medicinos srityse. Šuolį pandemijos metu telemedicina patyrė ir JAV. Buvęs prezidento Donaldo Trumpo visuomeninis patarėjas sveikatos klausimais, gydytojas dr. Jonas Prunskis portalui manodaktaras.lt sako, kad nuotolinė medicina įsitvirtins, nes yra patogi alternatyva pacientui.

Virtualūs vizitai kompensuojami

Nuotolinė arba telemedicina, iki tol augusi labai lėtai, COVID-19 pandemijos metu proveržį patyrė ir JAV. Skausmo gydytojas dr. Jonas Prunskis sako, kad telemedicinos plėtrą JAV paskatino tai, kad draudimo kompanijos pradėjo kompensuoti virtualius vizitus: „Prieš COVID-19 telemedicina nebuvo vartojama, bet dabar ir privačios, ir valstybinės draudimo kompanijos sumoka už tokius virtualius vizitus. Kai pradėjo kompensuoti, nuotolinės konsultacijos labai išpopuliarėjo JAV“, – sako dr. J.Prunskis.

Pasak buvusio oficialaus JAV prezidento administracijos patarėjo J.Prunskio, JAV valdžia skatins nuotolinės medicinos plėtrą: „Dabar jau visi supranta nuotolinės medicinos svarbą. Tik reikia, kad ši plėtra nesustotų. Pandemijos metu tam skiriamos lėšos, turbūt bus skiriamos ir toliau, – sako dr. J.Prunskis, – COVID-19 labai prisidėjo prie telemedicinos plėtros. Manau, kad nuotolinė medicina toliau egzistuos, dabar matome, kad ji labai naudinga pacientui.“

JAV prezidento visuomeninis patarėjas, gydytojas dr. Jonas Prunskis. Asmeninio archyvo nuotr.
JAV prezidento visuomeninis patarėjas, gydytojas dr. Jonas Prunskis. Asmeninio archyvo nuotr.

Gera alternatyva

Dr. J.Prunskis yra didžiausio skausmo gydymo klinikų tinklo Čikagos mieste ir apylinkėse įkūrėjas, 11 kartų išrinktas geriausiu šios specialybės gydytoju. Telemedicina pritaikyta ir jo vadovaujamose klinikose.

„Naudojame įvairius būdus – Skype, Zoom ir kitus, kur galime matyti ir kalbėti su pacientu. Slaugės ar asistentės pirmiausia pasikalba su pacientu, išsiaiškina ligos istoriją, visus klausimus, kuriuos klaustų, jei pacientas būtų gyvai priešaky. Tada perduoda visa informaciją gydytojui ir nustatytu laiku vyksta telekonferencija su pacientu. Jeigu per telemedicinos vizitą matome, kad negalime tiksliai diagnozuoti, iškviečiame pacientą, kad ateitų gyvai“, – sako gydytojas dr. J.Prunskis.

Pasak gydytojo, nuotoliniai vizitai – gera alternatyva tiesioginiams vizitams, jei tai leidžia paciento diagnozė ir jei pats pacientas sutinka su tokia konsultacijos forma. Pasak gydytojo J.Prunskio, daugelis vyresnio amžiaus pacientų vis tiek atvyksta gyvai, nes nėra įpratę prie nuotolinių konsultacijų, jiems sudėtinga prisijungti prie telekonferencijos su gydytoju.

Darbas oficialaus prezidento administracijos patarėjo pareigose

Gydytojas dr. J.Prunskis buvo ir buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo visuomeninis patarėjas sveikatos klausimais. Jo darbas buvos susijęs su viena didžiausių JAV visuomenės sveikatos problemų. „Tai yra narkotikų vartojimas Amerikoje – tiek legalių, tiek nelegalių. Tai nėra nei respublikonų, nei demokratų problema. Tai visų JAV problema. Prieš COVID-19 tai buvo pagrindinė sveikatos problema, dabar ji yra antroje vietoje. Šiuo metu didžiausias dėmesys skiriamas COVID-19 ir pandemijos metu Amerikoje vėl pradėjo augti narkotikų vartojimas“, – sako dr. J.Prunskis.

Gydytojas dr. J.Prunskis su kolegomis Baltiesiems Rūmams teikė rekomendacijas, kaip spręsti priklausomybės nuo narkotikų ir skausmą malšinančių opiatų krizę.

„Esame išsiuntę pagrindinį mūsų darbą ir jis buvo teigiamai priimtas gydytojų asociacijų, demokratų, respublikonų. Kaip elgtis su pacientais, kaip sumažinti narkotikų vartojimą ir išgydyti skausmo priežastį, ne tik malšinti skausmą vaistais“, – sako dr. J.Prunskis.