Chirurgas – apie nosies operaciją: kada ji būtina?

Problemos su nosies pertvara; rinoplastika / Shutterstock nuotr.
Autorius: Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2022-03-28 11:55
Nosis – vienas ryškiausių žmogaus veido akcentų, o nosies plastika – viena subtiliausių estetinių ir neretai sveikatos operacijų, kai atstatoma kvėpavimo funkcija. Sudėtingais atvejais gali būti atliekama nosies rekonstrukcija, tokiu atveju operacijoje dalyvauja ir otorinolaringologas – ausų, nosies, gerklės ligų gydytojas bei pasiekiami optimaliausi rezultatai.

Problemos su nosimi – per pandemiją

Rinoplastiką galima atlikti pacientams ne anksčiau nei vėlyvoje paauglystėje, nes būtent tada nosis nustoja augti ir reikšmingai keisti išvaizdą. Pacientų, sakančių, kad nepatinka tik tai, kad vienoje pusėje yra kažkas įdubę arba per smailas nosies galiukas, yra maždaug 5 proc. Visi kiti nori kokybiškai kvėpuoti.

Taip jau gamta sudėliojo, kad graži nosis yra kvėpuojanti nosis, tai organas, atliekantis savo svarbią funkciją, ir turi būti tam tikra nosies konfigūracija, kad oras praeitų.

Kai žmogus sako, kad jo nosis negraži, anot „Nordclinic“ plastikos chirurgo Andriaus Pajėdos, dažniausiai jis turi ir kvėpavimo problemų, nes kuprelė neatsiranda iš niekur. Dažnu atveju tai – įgimti dalykai, bet jeigu žmogus yra patyręs nosies traumą, jos pertvara sulaužyta, taip pat gali iškilti kuprelė, užblokuoti kvėpavimo takus.

„Nemažai problemų, beje, pasimatė per pandemiją. Esu turėjęs pacientą su ilga, nukarusia nosimi, kai, užsidėjus kaukę, užtenka vos paspausti, ir nosis visiškai nebekvėpuoja, – pasakoja plastikos chirurgas A.Pajėda. – Šiuo atveju, galiukas buvo nukaręs žemyn, tad operacija iš tikrųjų pakeitė žmogaus gyvenimo kokybę ir pagerino kvėpavimo funkciją“.

Plastikos chirurgas Andrius Pajėda
Plastikos chirurgas Andrius Pajėda

Prieš operaciją būtinas atvirumas

Kaip ir prieš kiekvieną operaciją, prieš nosies korekciją pacientui būtina pasikalbėti su gydytoju ir labai svarbu būti atviram, nes kai jau atlikta narkozė, o oda nukelta nuo nosies, pasakyti, kas nutylėta, gerokai per vėlu.

„Didžiausi iššūkiai kyla, kai pacientai nebūna nuoširdūs ir konsultacijos metu nepasako, kas iš tikrųjų su jais nutikę. Pavyzdžiui, jeigu žmogus jau yra operuotas, procedūra iškart sudėtingėja, nes anatomija jau būna pakitusi, atsiranda daug kaulinio audinio, tenka kartais šonkaulį panaudoti, daug visokių aplinkybių yra. Ir jeigu pacientas gydytojo neperspėja, visi atsiduriame nemalonioje situacijoje, keičiasi planai, ilgėja operacijos laikas“, – pasakoja A.Pajėda.

Pasak chirurgo, po didelių traumų ar atliekant pakartotinę operaciją, dažnai pertvaroje neberandama pakankamai kremzlinio audinio, tad jį tenka pasiimti iš kitur. Tam puikiai tinka paciento šonkaulio kremzlė.

„Tai minkšta struktūra, naudojama kaip statybinis vienetas. Nors žmogaus anatomija yra daugiau mažiau standartinė, niekada nežinai, ar kremzlė bus storesnė ar plonesnė, kokio stiprumo, ar atlaikys tam tikrą krūvį, ar nosies galiukas yra stabilus, ar gijimo metu gali pasislinkti į vieną ar kitą pusę, ar nosies ašis yra teisinga, ar randėjimas jos nenutemps į šoną“, – pabrėžia A.Pajėda.

Tarp kremzlių pasitaiko asimetrijų ir čia, anot jo, prasideda kūryba – žaidimas, kaip viską sudėlioti ir padaryti, kad nosis turėtų savo struktūrą, būtų stabilus kvėpavimo organas ir atitiktų chirurgo bei paciento aptartus estetinius lūkesčius. 

„Po nosies operacijos rezultatas matomas tik po dvylikos mėnesių, o jei buvo atlikta didesnė intervencija, sudėtingesnė rekonstrukcinė operacija, nosis ištinusi būna ir ilgiau. Pats žmogus iš karto po operacijos dažnai neprakvėpuoja, nes viskas yra išburkę ir sutinę, todėl svarbu rezultatą projektuoti į vėlesnį periodą, kai tinimas dingsta, o nosies forma ir dydis pradeda atitikti lūkesčius“, – teigia plastikos chirurgas A.Pajėda.

Užsiregistruoti konsultacijai pas plastikos chirurgą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.