Cukrinis diabetas – paplitusi, tačiau mitais apipinta liga. 11 mitų apie diabetą

Cukrinis diabetas / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-12-26 16:21
Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad pasaulyje per 400 mln. žmonių serga cukriniu diabetu. Tai – paplitusi, tačiau ir sudėtinga liga. Dažniausius mitus, susijusius su šia liga, apžvelgia „The Medical News Today“.

Dažniausios cukrinio diabeto formos:

  • 1-ojo tipo cukrinis diabetas yra autoimuninė liga, kai imuninė sistema naikina kasos ląsteles, kurios gamina insuliną. 1-ojo tipo cukrinis diabetas dažniausiai išsvysto vaikystėje ar paauglystėje, skirtingai nei 2-ojo tipo cukrinis diabetas.

  • Sergant 2-ojo tipo diabetu, organizmas negamina pakankamai insulino arba organizmo ląstelės pasidaro atsparios insulino poveikiui, galimi ir abu variantai. Dauguma serga 2-ojo tipo diabetu.

  • Gestacinis (nėščiųjų) diabetas atsiranda nėštumo metu. Nėštumo metu organizmui reikia daugiau insulino. Nėščiųjų diabetas išsivysto, kai organizmas negali patenkinti naujų poreikių. Nėščiųjų diabetas paprastai praeina po gimdymo, tačiau išlieka rizika, kad kitų nėštumų metu gestacinis diabetas pasikartos arba vėliau gyvenime išsivystys 2-ojo tipo cukrinis diabetas.

Mitai apie cukrinį diabetą:

1. Diabetą sukelia cukrus

Cukraus valgymas tiesiogiai nesukelia diabeto. Tačiau mityba, kurioje daug cukraus, gali lemti antsvorį ir nutukimą, o tai yra 2-ojo tipo diabeto rizikos veiksniai. Šis mitas dažnas todėl, kad cukraus kiekis kraujyje yra labai svarbus rodiklis sergant šia liga.

2. Diabetas nėra rimta liga

Tikriausiai dėl to, kad diabetas toks paplitęs, manoma, kad tai nėra rimta liga. Tačiau tai netiesa. Diabetas nėra išgydomas, o jei pacientas nekontroliuos savo būklės, gali atsirasti komplikacijų. Tai gali būti širdies ir kraujagyslių ligos, nervų, inkstų pažeidimai, aklumas, odos problemos, klausos sutrikimai. PSO skaičiuoja, kad diabetas buvo 1,6 mln. žmonių mirties priežastis 2016 metais.

3. Diabetu serga tik nutukę žmonės 

Antsvoris ir nutukimas yra 2-ojo tipo ir gestacinio diabeto rizikos veiksniai, tačiau diabetu gali susirgti bet kokios kūno masės žmonės. Pasak JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų statistikos, 11 proc. sergančiųjų 2-ojo tipo diabetu neturi antsvorio ar nutukimo. 1-ojo tipo diabetas neturi sąsajų su kūno svoriu.

4. Nutukimas visada sukelia diabetą

Nutukimas padidina diabeto riziką, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad liga – neišvengiama. Pasak JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų, 39,8 proc. suaugusiųjų JAV yra nutukę, tačiau tik 13 proc. serga diabetu.

5. Sergantieji diabetu negali valgyti cukraus

Diabetu sergantys žmonės tikrai turi kruopščiai prižiūrėti savo mitybą – svarbu stebėti angliavandenių suvartojimą. Tačiau jie į savo mitybą gali įtraukti saldumynų. Vis dėlto saldumynus vartoti reikia labai mažomis porcijomis ir pasilaikyti juos ypatingoms progoms.

Sergantieji diabetu turi kruopščiai planuoti, ką ir kada valgys, kad palaikytų normalų cukraus kiekio kraujyje lygį.

Susijęs mitas, kad sergantieji diabetu turi valgyti specialius, jiems skirtus produktus. Tokie produktai dažniausiai yra brangesni, ir vis tiek gali pakelti cukraus kiekį kraujyje.

6. Diabetas visada sukelia aklumą, amputaciją

Tai – mitas. Tiesa, kad diabetas tam tikrais atvejais gali komplikuotis aklumu ir amputacija, tačiau tai nėra neišvengiama. Žmonėms, kurie atsakingai kontroliuoja savo ligą, tokios komplikacijos retos.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai skaičiuoja, kad 11,7 proc. diabetu sergančių suaugusiųjų turi tam tikrų regos sutrikimų, o amputaciją reikėjo atlikti 0,56 proc. sergančiųjų diabetu.

Rizikos veiksniai, kurie padidina diabeto komplikacijų tikimybę – antsvoris, nutukimas, rūkymas, fizinio aktyvumo stoka, aukštas kraujo spaudimas, didelis cholesterolio kiekis.

7. Sergantieji diabetu neturėtų vairuoti

Diabeto diagnozė nebūtinai reiškia, kad pacientas turėtų nebevairuoti. Dauguma sergančiųjų diabetu gali saugiai valdyti transporto priemones be rizikos sau ar kitiems.

Tačiau, jei kyla įtarimų, būklę reikėtų įvertinti individualiai. Sergantieji diabetu gali vairuoti, nebent tam tikros diabeto komplikacijos – labai žemas cukraus kiekis kraujyje ar regos problemos – tam trukdo.

8. Prediabetas visada veda į diabetą

Prediabetas yra būklė, kai cukraus kiekio kraujyje lygis aukštesnis nei normalus, bet ne toks aukštas, kad būtų diagnozuojamas diabetas. Prediabetas gali progresuoti į 2-ojo tipo cukrinį diabetą. Tačiau pakeitus gyvenimo būdą – sveikiau maitinantis ir reguliariai užsiimant fizine veikla – galima išvengti diabeto.

9. Sergantieji diabetu negali būti aktyvūs

Tai netiesa. Iš tiesų fizinis aktyvumas yra vienas iš svarbių šios ligos kontrolės veiksnių. Fizinis aktyvumas padeda mesti svorį, sumažina kraujo spaudimą, o tai yra komplikacijų rizikos veiksniai.

Tačiau fizinis aktyvumas cukraus kiekį gali veikti įvairiai – kartais padidinti, kartais – sumažinti. Kartais užsiimant įprasta fizine veikla ir valgant tą patį maistą, cukraus kiekis kraujyje į fizinį aktyvumą sureaguos visiškai kitaip nei tikėjotės. Sportuojant patariama tikrintis cukraus kiekį kraujyje, daryti įrašus, kuriuos būtų galima parodyti gydytojui. Linkusiems į hipoglikemiją, patariama šalia turėti greitai veikiančių angliavandenių.

10. Diabetu galima užsikrėsti

Tai – mitas. Diabeto nesukelia patogenai, taigi žmogus negali perduoti diabeto kitam. Diabetas klasifikuojamas kaip neužkrečiama liga.

11. Kai kurie natūralus preparatai gydo diabetą

Diabetas nėra išgydomas. Bet kokie teiginiai, kad koks nors produktas gali išgydyti diabetą, yra netiesa. Dauguma žolinių ar kitų natūralių produktų turės labai mažą arba jokio poveikio, kai kuriais atvejais tokie produktai gali padaryti žalos. Kaip aiškina diabetes.co.uk, tam tikros žolelės, vitaminai ir papildai gali sąveikauti su diabeto vaistais (taip pat – ir insulinu), gali sustiprinti jų hipoglikeminį poveikį. Dažnai teigiama, kad natūralus gydymas gali cukraus kiekį krauyje sumažinti iki pavojingai žemo ir padidinti kitų diabeto komplikacijų riziką.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com