Dalis savivaldybių jau skiepija 55-erių ir vyresnius gyventojus

Vakcina nuo Covid-19, skiepijimas / Teodoro Biliūno nuotr.
Autorius: BNS, manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-04-23 17:55
Dalis savivaldybių likus vakcinos jau skiepija 55-erių ir vyresnius gyventojus, tokių savivaldybių artimiausiu metu daugės, sako Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas.

Vilniaus savivaldybė savaitės pabaigoje yra sudariusi galimybę skiepytis šios amžiaus grupės gyventojams.

„Natūralu, kad savivaldybės leidžiasi prioritetais žemyn ir tada skiepija šią amžiaus grupę. Kas liečia Vilniaus atvejį, tiesiog savaitės pradžioje jie dar skiepija kiras grupes ir jeigu mato, kad savaitės pabaigoje turės likutį vakcinų, kadangi tikslo nėra jas laikyti, leidžiasi prioritetu žemyn ir toliau skiepija tuos gyventojus“, – BNS penktadienį sakė SAM Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vyriausiasis specialistas Lukas Galkus.

„Vilnius nėra vienintelė savivaldybė, jau ir keliose kitose šiuos gyventojus skiepija, jeigu lieka vakcinos. Turbūt vis einant daugiau savaičių į priekį, tokių savivaldybių vis daugės. Po poros savaičių dauguma savivaldybių greičiausiai skiepys šį prioritetą“, – sakė jis.

Sveikatos apsaugos ministras yra nustatęs prioritetinį sąrašą, pagal kurį pirmiausia paskiepyti medikai, ligoniai, vyriausi šalies gyventojai, taip pat švietimo bendruomenė, abiturientai, skiepijami kai kurių svarbių specialybių atstovai.

Masinę gyventojų vakcinaciją, kai skiepą galės gauti visi norintys, planuojama pradėti birželio pradžioje.

Dėl „Moderna“ vakcinos tiekimo sutrikimo daliai žmonių atšauktas skiepijimas

Gamintojui pakeitus „Moderna“ vakcinos tiekimo Lietuvai tvarką, teko atšaukti arba nukelti daliai žmonių suplanuotą skiepijimą šia vakcina.

Dalis vilniečių ir kauniečių sulaukė pranešimų, kad jų registracija kitą savaitę skiepytis nuo COVID-19 anuliuojama.

„Atsirado „Modernos“ vakcinos sutrikimų. (...) Gamintojas informavo, kad užuot siuntą pristatęs vieną savaitę, jis išskaido ją į dvi savaites. Vieną siuntą gauname šį sekmadienį, kitą gausime dar po savaitės. Jų kiekis bus panašus“, – sakė Lukas Galkus.

„Tiesiog pasikeitė „Modernos“ pristatymo grafikas. Jos siuntos bus atgabenamos ne kas dvi savaites, kaip būdavo, o kiekvieną savaitę, pradedant nuo pirmadienio“, – teigė jis.

Pasak L.Galkaus, dėl to dalyje Lietuvos – daugiausia Vilniuje, Kaune – daliai žmonių reikės ilgiau palaukti antro skiepo.

„Vieniems gali reikėti palaukti tris dienas ilgiau, nei buvo numatytas antras skiepas, kitiems – ir penkias dienas“, – sakė jis.

Daliai gyventojų, užsiregistravusių kitą savaitę skiepytis pirmuoju „Moderna“ skiepu, registracija išvis atšaukta.

Vilniaus miesto mero atstovas spaudai Karolis Vaitkevičius BNS informavo, kad sostinėje daugiau nei pusšimčiui žmonių anuliuota registracija skiepytis „Moderna“ vakcina.

„Buvo sukurta per daug vietų registracijai negu yra vakcinų, dėl to IT sistemos tiekėjai atsiprašo, taip pat atsiprašo ir Vilniaus miesto savivaldybė. Mūsų žiniomis, tokių žmonių buvo apie 60, kviečiame registruotis kitos savaitės pradžioje“, – sakė jis.

„Taip pat atkreipiame dėmesį, kad dar yra laisvų „AstraZeneca“ vakcinų“, – pridūrė savivaldybės atstovas.

L.Galkus savo ruožtu pabrėžė, kad antro skiepo atidėjimas kelioms dienoms, neturi įtakos jo efektyvumui.

„Dėl to vakcinos efektyvumui ir saugumui įtakos neturi. Gyventojai neturėtų nuogąstauti, jie reikiamą skiepą gaus“, – sakė jis.

SAM atstovo teigimu, nuo pirmadienio Lietuvą kiekvieną savaitę turėtų pasiekti 11–13 tūkst. „Moderna“ vakcinos dozių.

SAM duomenimis, iki šiol Lietuva yra gavusi 62,4 tūkst. „Moderna“ vakcinos dozių.

Šią savaitę nuo koronaviruso skiepyta vangiau nei ankstesnę

Nuo praėjusio penktadienio iki šio ketvirtadienio nuo COVID-19 iš viso paskiepyta 94 tūkst. 630 žmonių, o pirmąjį skiepą gavo 61 tūkst. 960, kai savaite anksčiau per atitinkamą laikotarpį iš viso paskiepyta 125 tūkst. 718 žmonių, pirmąjį skiepą gavo 107 tūkst. 256 žmonės.

Ankstesnės savaitės skiepijimo vidurkis pirmuoju skiepu siekė rekordinius 15,3 tūkst. per dieną, šią savaitę vidurkis sudaro 8 tūkst. 851 paskiepytą žmogų per dieną.

Daugiausia žmonių per pastarąją savaitę pirmąja doze paskiepyta praėjusį penktadienį – 15 tūkst. 576. Mažiausiai, 83 žmonės, pirmąja doze paskiepyti sekmadienį.

Vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, jog skiepijimas vyksta gana tolygiai, o statistikai įtakos gali turėti pavienės dienos, kai vakcinuojamas didesnis kiekis žmonių.

„Reikšmingų kažkokių pokyčių nemanome, kad bus. Žinoma, jeigu lyginame su savaite, kuri buvo po Velykų, kai buvo didžiausi skiepijimai, tada galime sakyti, kad yra skirtumai tam tikrų dienų. Tačiau reikia turėti omenyje, kad tada buvo neskiepijama kelias dienas, nes vakcinos buvo pristatytos vėliau, tai tiesiog daugiau buvo pristatyta per vieną dieną“, – BNS sakė Lukas Galkus.

„Savaitės bendrinės sumos tikrai nesikeis ir tie tempai tikrai nelėtėja“, – pridūrė jis.

Tarp savivaldybių pagal paskiepytų gyventojų dalį ir toliau pirmauja Neringa bei Birštonas, kur bent vieną vakcinos dozę yra gavę atitinkamai 40,2 proc. ir 36 proc. gyventojų. Mažiausiai gyventojų paskiepyta lieka Šalčininkuose ir Visagine – atitinkamai 12 proc. ir 13 proc.

Iš didžiųjų miestų daugiausiai gyventojų paskiepyta bent viena doze išlieka Kaune – 25,4 proc., Alytuje šis dalis sudaro 23,7 proc., Panevėžyje – 21,8 proc., Vilniuje – 21 proc., Šiauliuose – 20,6 proc. Klaipėdoje 19 proc. Pasiskiepijusių gyventojų dalis miestuose per savaitę paaugo maždaug dviem procentiniais punktais, eiliškumas išliko toks pats.

Šiuo metu bent viena vakcina paskiepyta daugiau nei penktadalis – 21,8 proc. šalies gyventojų. Didžiausia gyventojų dalis paskiepyta 70-79 metų amžiaus grupėje – 61,4 proc. Tarp 80 metų ir vyresnių gyventojų paskiepyta 47,8 proc. 60-69 metų amžiaus grupėje pasiskiepijusių yra 41 proc., o 50-59 metų grupėje – 21,9 proc. Kitose amžiaus grupėse paskiepyta po kelis ar keliolika procentų.

Pirmąja vakcinos doze paskiepyta 610 tūkst. 150 žmonių, abiem – 237 tūkst. 585 arba 8,5 proc. gyventojų.

Lietuva iki šiol yra gavusi 919,8 tūkst. vakcinos dozių, visos jos pristatytos į vakcinavimo centrus. Iki šiol sunaudota 847 tūkst. 735 dozių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.