Dantų protezavimas / Shutterstock nuotr.

Dantų netekimas kenkia ne tik estetinei išvaizdai

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-02-13 21:41
Tyrimų duomenimis, mūsų šalies gyventojų dantų būklė – viena prasčiausių visoje Europoje. Kas trečias vyresnio amžiaus žmogus yra netekęs daugumos arba visų dantų. Tačiau vis dar nemažai praradusiųjų dantis delsia kreiptis į gydytojus.
Gydytoja odontologė-ortopedė Aušra Pakarklė įspėja, kad dantų netekimas kenkia ne tik estetinei išvaizdai. Laiku neatkurti dantys gali sukelti daug rimtų sveikatos problemų ir ženkliai pabloginti psichologinę būseną.

„Dantys mums reikalingi ne tik tam, kad sukramtytumėme maistą, bet ir tam, kad galėtume kalbėti, šypsotis, bendrauti ir pasitikėti savimi. Kitaip tariant, dantys mums leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą“, – sako odontologijos centro „Tikodenta“ gydytoja odontologė-ortopedė.

Gydytoja odontologė-ortopedė Aušra Pakarklė.

Gydytoja odontologė-ortopedė Aušra Pakarklė.

Netekus dantų pirmiausia nukenčia kramtymo funkcija, gali kilti virškinimo sutrikimų, dėl nepilnavertės mitybos pablogėja ir bendra žmogaus savijauta. Delsiant atkurti prarastus dantis, ima tirpti žandikaulio kaulas, žemėja sąkandis, dėl to gali pakisti ir veido forma, įdubti lūpos, o aplink jas – formuotis raukšlės. Laiku neatkurti dantys gali sukelti šveplavimą, nulemti neaiškią kalbą, todėl pablogėja dantų netekusių žmonių savijauta ir gyvenimo kokybė, jie jaučia vis didesnį psichologinį diskomfortą ir nepasitikėjimą savimi. Vengiama ne tik šypsotis, bet ir bendrauti su aplinkiniais. Netekęs dantų žmogus jaučiasi nepatrauklus, nepilnavertis, izoliuotas nuo kitų. Nuolatinė įtampa, nepasitenkinimas savimi, interesų ir malonumo jausmo praradimas, užsisklendimas savyje lemia padidėjusį dirglumą ir net gali sukelti depresiją.

„Kuo ilgiau delsiama atkurti dantis, tuo didesnės sveikatos problemos laukia ateityje. O laiku atliktas dantų protezavimas padės išvengti ne tik neigiamų išvaizdos ir fizinės bei psichologinės sveikatos pokyčių, bet ir sudėtingesnio ir brangesnio gydymo“, – pabrėžia A.Pakarklė.

Prarastus dantis ar jų eiles galima efektyviai atkurti dantų protezavimo pagalba. Tuo pačiu atkuriamos ir kramtymo bei sąkandžio funkcijos. Pasak specialistės, kiekvienam į kliniką atvykusiam dantų netekusiam pacientui, atsižvelgiant į jo klinikinę situaciją ir finansines galimybes, sudaromas individualus, būtent jam tinkamiausias dantų protezavimo planas.

„Pigiausia galimybė protezuoti bedančius žandikaulius yra pilni plokšteliniai protezai. Dažniausiai šiuos protezus renkasi vyresnio amžiaus žmonės. Nors jie apsaugo žandikaulį nuo nykimo, padeda išlaikyti jo formą, užkerta kelią virškinimo problemoms, kalbos sutrikimams ir leidžia labiau pasitikėti savimi, kramtymo funkcija jais atkuriama tik apie 30 proc. Viršutinio žandikaulio pilnas plokštelinis protezas turi platų pagrindą, padengiantį kietąjį gomurį, o jo galinė dalis tarsi pakelia minkštąjį gomurį, ir taip susidaro vakuumas. Dėl to viršutinio žandikaulio plokšteliniai protezai laikosi pakankamai stabiliai. Apatinis žandikaulis yra siauresnis, prie jo tvirtinasi daug raumenų, todėl plokštelė dažniausiai laikosi gana sunkiai. Tokiais atvejais mūsų klinikos specialistai rekomenduoja apatiniame žandikaulyje, smakro srityje, kur visada yra kaulo, įsriegti du implantus ir ant tų dviejų implantų lokatorių pagalba fiksuoti išimamą protezą. Tai yra vis dar plokštelė, tačiau ji yra fiksuota ant implantų. Kad geriau būtų galima įsivaizduoti, ta plokštelė tvirtinasi tarsi dviem prisegamom sagutėm, ji tampa tarsi atsegama ir prisegama“, – pasakoja gydytoja.

Gydytoja odontologė-ortopedė Aušra Pakarklė.

Gydytoja odontologė-ortopedė Aušra Pakarklė.

Norint pasiekti dar geresnę protezo fiksaciją ir stabilumą, specialistai rekomenduoja protezavimui naudoti 3-4 dantų implantus. Šie implantai sujungiami sija, prie kurios užraktų pagalba tvirtinamas išimamas protezas. Taip jis tampa tarsi prirakinamas ir atrakinamas burnos ertmėje. Pasak A.Pakarklės, šie protezai puikiai atkuria kramtymo funkciją, estetiką, yra stabilūs ir patogūs. Jie išlieka išimami, kas leidžia užtikrinti lengvą jų valymą ir priežiūrą.

Gydytoja odontologė-ortopedė teigia, kad pažangiausiu šiuo metu taikomu dantų atkūrimo metodu galime vadinti  „visi ant keturių“ protezavimo metodą, kai viso žandikaulio dantys pritvirtinami ant 4 implantų. Šio metodo pagalba dantis galima atkurti greitai, sklandžiai, saugiai ir patikimai. Taikant „visi ant keturių“ technologiją, dažniausiai išvengiama sudėtingų kaulo priauginimo procedūrų, o esant gerai klinikinei situacijai ir geram implantų pirminiam stabilumui, po implantacijos galima pritvirtinti laikiną protezą. Jau po vieno apsilankymo pas gydytoją, pacientas gali džiaugtis nauja, sveika šypsena. Po kelių mėnesių pagaminami nuolatiniai dantys, kurie pakeičia laikinuosius. Jie niekuo nesiskiria nuo natūralių dantų ir savo išvaizda, tad žmogus puikiai jaučiasi šypsodamasis ir bendraudamas. Aukštos kokybės fiksuoti protezai užtikrina ne tik puikų estetinį vaizdą, bet ir visiškai atkuria natūralių dantų atliekamas funkcijas. Ant implantų fiksuotais dantų protezais kramtymo efektyvumas atkuriamas 100 proc. Dėl procedūros paprastumo, saugumo ir gerai organizmo toleruojamų medžiagų, šis implantacijos metodas gali būti taikomas bet kokio amžiaus pacientams, netekusiems daugumos ar visų dantų.

A.Pakarklė pasakoja, kad fiksuoti neišimami dantų protezai yra gaminami iš metalo kompozito metalo keramikos arba cirkonio keramikos. Metalo kompozitas – pigiausias pasirinkimas, pagrindinis privalumas – pigiausia kaina, tačiau dėl tam tikrų jų savybių, iš šios medžiagos pagaminti protezai labiau kaupia apnašą ir pigmentą, todėl jų priežiūra yra sudėtingesnė. Jie taip pat greičiau dyla.

Cirkonio keramika – tai labiausiai su žmogaus organizmu suderinta biologinė medžiaga, ji nedyla, nekeičia spalvos, nekaupia apnašo ir gali visiškai atkartoti natūralių dantų estetiką. Cirkonio keramikos protezai ne tik itin estetiški, bet ir labai tvirti.

„Kiekvienas pacientas ir kiekviena situacija yra individualūs, tačiau teisingai ir tiksliai parinkti bei pagaminti dantų protezai visiškai atkartoja natūralius dantis. Jei kyla dvejonių dėl tinkamiausio protezavimo būdo, visuomet rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais“, – pataria gydytoja.

Patyrę gydytojai, įvertinę paciento dantų ir burnos ertmės būklę, pageidavimus, įpročius, ankstesnes restauracijas, finansines galimybes kiekvienu atveju pasiūlys jam tinkamiausią protezavimo metodą.  „Siekiame kiekvienam pacientui pasiūlyti patikimiausius, būtent jam pritaikytus gydymo būdus ir užtikrinti itin efektyvius bei ilgaamžius rezultatus“, – baigdama pokalbį pabrėžia odontologė-ortopedė Aušra Pakarklė.

Surasti gydytoją odontologą-ortopedą savo mieste ir užsiregistruoti konsultacijai patogu manodaktaras.lt platformoje.