Dantų protezavimas laminatėmis – pats ilgaamžiškiausias protezavimo būdas

Konsultavo klinikos „Denticija“ gydytojas odontologas Audrius Ralys.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-07-29 14:16
Dantų protezavimas laminatėmis ne tik padeda atkurti nudilusius dantis, pakeisti nepatinkančią jų formą ar spalvą. Ši procedūra dovanoja natūraliai atrodančią šypseną ir pasitikėjimą savimi. Ką apie ją reikia žinoti? Konsultavo klinikos „Denticija“ gydytojas odontologas AUDRIUS RALYS.

Kas yra protezavimas laminatėmis ir kodėl žmonės renkasi šį būdą, norėdami pagražinti savo šypseną?

Jį renkasi pacientai, kurie nori turėti baltesnius dantis, pakeisti formą arba atkurti nudilusius dantis. Laminatėmis galima protezuoti priekinius ir prieškrūminius dantis. Planuojant tokio tipo protezavimą visada yra padaromas diagnostinis dantų pavaškavimas, per kurį pacientas ir gydytojas gali įvertinti būsimą jų formą, spalvą, sąkandį ir pan. Prieš pradedant tolesnes procedūras, žmogus pats gali pasirinkti dantų formą, struktūrą ir spalvą. Protezavimas pradedamas tik turint gerą ir abiem pusėms tinkamą projektą.

Dantų laminatės yra gaminamos iš keramikos – tai labai plonos keramikos plokštelės, kurios yra pricementuojamos prie danties paviršiaus ir uždengia visą priekinį jų paviršių, tarpdančius ir kandamąjį kraštą. Keramikos laminatės yra labai trapios, kol nėra pritvirtinamos prie dantų. Adhezijos būdu prie jų paviršiaus pricementuojamos keramikos plokštelės labai tvirtai sukimba su danties kietaisiais audiniais.

Kokiais atvejais jūsų klinikos gydytojai siūlo rinktis protezavimą laminatėmis, o ne kitais būdais?

Protezavimą laminatėmis siūlome rinktis pacientams, norintiems turėti gražią šypseną, pakeisti natūralių dantų spalvą ir formą. Taip pat šis būdas yra tinkamas, kai reikia atkurti vieną ar kelis karieso ar dėl kitų priežasčių pažeistus dantis.

Kaip alternatyva protezavimui laminatėmis dažnai atliekamas estetinis dantų plombavimas, tačiau jis reikalauja itin kruopščios burnos priežiūros po procedūros. Šiuo atveju norint ilgai išlaikyti gražią šypseną būtinos ir paciento, ir higienisto pastangos. Estetiniu plombavimu atkurti dantys turi būti kas pusę metų pripoliruojami ar kitaip pakoreguojami. To reikia, nes kiekviena plomba, kad ir kaip gerai būna nupoliruota, yra porėta ir geria į save pigmentą. Todėl ilgainiui reikalingos pakartotinės poliravimo procedūros. Suprotezavus keramikos laminatėmis, jokios specialios priežiūros nereikia.

Kaip vizualiai skiriasi protezavimas laminatėmis nuo kitų protezavimo būdų?

Vizualiai natūraliausiai atrodantis dantų atkūrimo būdas yra protezavimas laminatėmis. Gamindamas laminates, dantų technikas gali idealiai atkurti prigimtinę paciento dantų išvaizdą, emalio įtrūkas, jo struktūrą, skaidrius kraštus ir panašiai. O estetiniu plombavimu įmanoma atkartoti tik danties formą, struktūrą. Todėl išgauti kuo natūralesnio vaizdo neišeina. Plombomis atkurti visas danties struktūras ir taip atkartoti natūralius dantis yra pernelyg sudėtinga.

Kokie yra laminačių tipai ir kuo jie skiriasi?

Laminatės yra gaminamos tik iš keramikos ir tai yra daroma dviem būdais, priklausomai nuo situacijos. Jeigu dantis yra minimaliai preparuotas arba visai nepreparuotas, dantų technikas gamina keramikos laminatę ant karščiui atsparaus modelio dėdamas keramikos sluoksnius. Jeigu danties pažeidimai didesni arba reikia atkurti nudilusius ar kitaip pažeistus dantis, technikas keramiką sluoksniuoja ant keramikos karkaso, kuris yra naudojamas kaip pagrindas. Laminatės storis gali būti nuo 0,1 mm iki tiek, kiek reikalinga atkuriant dantį.

Kaip vyksta protezavimas laminatėmis?

Protezavimas laminatėmis visada prasideda nuo projekto gydymo plano. Parenkama, kurie dantys bus protezuojami, atliekamas diagnostinis dantų pavaškavimas, gaminamas dantų preparavimo gidas. Paskui dantys preparuojami pagal numatytą projektą, imami atspaudai ir užsakomi keramikos protezai (dažnai odontologų vadinami restauracijomis), kurie yra gaminami dantų techniko. Laminačių gamyba užtrunka apie savaitę. Kol jos ruošiamos, pacientai vaikšto su laikinais protezais, kurie padaromi burnoje pagal dantų pavaškavimą.

Ar laminatės yra ilgaamžės? Kiek laiko žmogus galės džiaugtis gražia šypsena?

Tai yra pats ilgaamžiškiausias protezavimo būdas. Laikantis gydytojo odontologo nurodymų ir laiku atliekant profilaktiką, laminatės gali tarnauti ir atrodyti nepriekaištingai 10 metų ar daugiau.

Ar po procedūros žmogus turi kažkaip ypatingai rūpintis savo dantimis?

Atlikus protezavimą keramikos laminatėmis jokios specialios priežiūros nereikia. Visos procedūros įprastos kaip ir bet kuriam gražią šypseną ir sveikus dantis ilgiau norinčiam išlaikyti žmogui. Tai kasdieninis dantų valymas, profesionali burnos higiena (periodiškumą nustato gydytojas) ir profilaktiniai patikrinimai du kartus per metus.