Odontologas Darius Migauskas. Asmeninio albumo nuotr.

Dantų protezavimas naudojant viso kontūro cirkonį išgyvena aukso amžių

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-26 09:36
Ilgą laiką protezų gamybai naudota metalo keramika pamažu užleidžia vietą viso kontūro cirkoniui. Kuo ši medžiaga ypatinga ir kokio rezultato galima tikėtis ją pasirinkus, pasakoja odontologijos klinikos „Denticija“ gydytojas odontologas Darius Migauskas.

„Denticijos“ klinikose vis dažniau kalbama apie dantų protezavimą naudojant viso kontūro cirkonį. Kodėl?

Taip yra todėl, kad pagaliau radome dantų protezavimo medžiagą, kuri pakeis buvusią auksiniu standartu laikytą metalo keramiką. Šis ilgą laiką naudotas metalo ir keramikos junginys daug metų buvo mūsų pacientų geidžiamiausias pasirinkimas. Jis turi savų privalumų, bet turi ir trūkumų, dėl kurių specialistas visada, o paprastas žmogus neretai galėjo neklysdamas pasakyti, kad prieš jį yra šypsena, sukurta specialisto. Viso kontūro cirkonis tų trūkumų neturi, todėl sukuria nepriekaištingą, estetiškai atrodantį vaizdą burnoje. Jau kurį laiką ši medžiaga buvo naudojama ir mūsų klinikose, tačiau tik pastaruoju metu, priėmus kai kuriuos su gamyba susijusius sprendimus, mes galime savo pacientams ją pasiūlyti už ankstesnę metalo keramikos kainą. Toks faktas, manau, ir lems tai, kad ateityje mūsų pacientai dažniausiai rinksis būtent šį protezavimo būdą. Kiekvienas žmogus nori turėti gražią, švytinčią šypseną, tik iki šiol tokią galimybę gerokai ribojo kaina.

Kuo skiriasi protezavimas metalo keramika ir viso kontūro cirkoniu? Kuo pastarasis būdas pranašesnis?

Vienai savo pacientei pagaminau dantų protezą abiem būdais, t. y. panaudojęs ir metalo keramiką, ir viso kontūro cirkonį, nors pacientė buvo pasirinkusi metalo keramiką. Per paskutinį vizitą paaiškinau tai, kad pagaminau du, pasiūliau pasimatuoti ir nuspręsti, kurio protezo ji labiau norėtų. Ji palygino abu gaminius vos per kelias akimirkas, tada nedrąsiai manęs paklausė, ar viso kontūro cirkonio gaminys kainuos daug brangiau. Tad į jūsų klausimą man asmeniškai atsakė klientės akys, kai ji sužinojo, kad kaina bus tokia pati, kaip ir metalo keramikos gaminio. Negalėčiau nusakyti skirtumo tarp šių dantų protezų geriau nei pavyzdys, kurį jūs patys galite pamatyti paveikslėlyje. Tik viena dabar galiu garantuoti – skirtumą pamato bet kuris žmogus, tam nereikia būti specialistu. Aš kaip gydytojas žinau ir kai kuriuos kitus, nematomus cirkonio pranašumus: ypatingą atsparumą (protezai, pagaminti iš jo, net tris kartus tvirtesni už kitus protezus), draugiškumą jį supantiems žmogaus audiniams, itin natūralią išvaizdą dėl savo skaidrumo, gamybos būdą, dėl kurio pasiekiamas išskirtinis tikslumas.

Ar tikrai vizualinis skirtumas tarp šių dviejų protezavimo būdų yra toks didelis ?

Taip, skirtumas yra akivaizdus. Visų pirma – estetinis vaizdas. Pamatę žmogaus dantis, iškart galime atskirti, kurie yra protezuoti metalo keramikos protezais, mat šie yra tamsesni, dažnu atveju patamsėja ir dantenos aplink protezą (nuo dantenų uždegimų). Pamačius viso kontūro cirkonio protezais atkurtus prarastus dantis, beveik neįmanoma atskirti jų nuo natūralių, mat šie protezai yra pralaidūs šviesai, tiksliai atkuria dantų formą ir tiesiog suauga su dantenomis. Dėl tokių savybių viso kontūro cirkonio protezą nuo nuosavo danties dažniausiai sugeba atskirti tik specialistas ir tik per medicininę apžiūrą.

Modernioje skaitmeninėje laboratorijoje gaminami cirkonio protezai yra itin tikslūs, o naudojant pažangias technologijas įmanoma atkurti net ir sudėtingiausias dantų formas. Tai padaryti su metalo keramika šiuo metu yra beveik neįmanoma.

Žmonės linkę manyti, kad naujas ir dar geresnis būdas tikrai bus daug brangesnis…

Aš suprantu juos, pats turbūt tokią išankstinę nuostatą turiu. Tačiau „Denticijos“ klinikose mes buvome išsikėlę tikslą – rasti būdą, kaip pakeisti metalo keramiką į geresnį, bet tiek pat kainuojantį protezavimo būdą. Štai ir turime rezultatą. Mūsų klinikose kiekvienas žmogus gali tuo įsitikinti. Kasdien savo darbe džiaugiuosi tuo, kad galiu nustebinti žmones, kaip, pavyzdžiui, tą mielą ponią, turėjusią galimybę rinktis viso kontūro cirkonį už metalo keramikos kainą. Visi žmonės linkę rinktis ilgaamžę investiciją į savo sveikatą ir grožį – cirkonio dantų protezai šiandien yra vienas tokių pasirinkimų.

Vienas pagrindinių šių protezų privalumų yra ne tik estetika, bet ir ilgaamžiškumas. Kaip ilgai žmogus gali nešioti šiuos protezus?

Cirkonio ilgaamžiškumą lemia nebe protezo medžiaga, o pagrindas, ant kurio ji uždėta. Dabar galima rinktis vainikėlį ant nuosavo danties, arba vainikėlį ant implanto. Mes žmogui galime pasiūlyti abu būdus. Ilgaamžiškumo skirtumas ypač pastebimas tuo atveju, kai likusi nuosavo danties dalis yra akivaizdžiai silpna. Tačiau tai vertinti reikia kiekvienu atveju individualiai, atlikus reikiamus tyrimus. Na, o atlikus protezavimą, po to protezų ilgaamžiškumą gali užtikrinti tinkama priežiūra. Mūsų klinikose tuo taip pat rūpinamės: ne tik sudarome žmogui reikiamų rekomendacijų sąrašą, bet ir atliekame profilaktinius tikrinimus ir profesionalią higieną.

Pasitaiko atvejų, kai protezavimas sukelia alerginių reakcijų. Ar tiesa, kad protezavimas viso kontūro cirkoniu nesukelia pacientui alergijos?

Alergijos cirkoniui rizika yra mažesnė. Tai gali būti ypač naudinga žmonėms, linkusiems į burnos gleivinės ligas arba populiariai vadinamą parodontozę.

Kaip žmonės turėtų rūpintis savo dantimis, atlikus protezavimą viso kontūro cirkoniu?

Labai svarbu suprasti tai, kad, atkūrus prarastus dantis, tik tinkamai prižiūrimi protezai bus ilgalaikiai ir patvarūs. Atkurtais dantimis būtina rūpintis taip pat kruopščiai, kaip ir savais, tad privalu išklausyti odontologo patarimų dėl dantų ir protezų priežiūros ir juos nuosekliai vykdyti. Apskritai Lietuvoje, man atrodo, žmonės, ypač jaunesni, yra linkę gerokai labiau rūpintis savo sveikata nei kitur. Džiugina tai, kad tas rūpestis nukreiptas ne tik į gydymą, bet ir į profilaktiką. Tada mums, specialistams, lieka tik padėti įgyvendinti mūsų pacientų gerai apsvarstytus norus.