Darniose šeimose augantiems paaugliams mažesnė depresijos rizika

Darniose šeimose augantiems paaugliams mažesnė depresijos rizika / 123RF.com nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2019-10-13 10:28
Tikimybė, kad vėlyvos paauglystės ar jaunystės metais išsivystys depresija, mažesnė tiems jaunuoliams, kurie auga darniose šeimose, jaučia ryšį su tėvais ir mažiau su jais konflikuoja.

Šiaurės Karolinos universiteto mokslininkai stebėjo daugiau kaip 18 tūkst. savanorių – nuo tada, kai jiems buvo apie 15 iki 32-43 metų. Daugybėje klausimynų jaunuoliai atsakinėjo į klausimus apie šeimos dinamiką ir depresijos simptomus.

Tyrėjai klausė paauglių, kaip dažnai jie jautėsi suprasti šeimos narių, jautė dėmesį, kaip dažnai jiems būdavo linksma su šeimos nariais. Taip pat buvo klausiama, kaip dažnai kildavo dideli barniai tarp tėvų ir vaikų dėl paauglių elgesio.

Tyrėjai daro išvadą, kad jaunuoliams, kurie jautė didesnį ryšį su šeima ir mažiau konfliktavo su tėvais, mažesnė tikimybė, kad atsiras depresijos simptomai tiek paauglystėje, tiek suaugus.

Tyrimo autoriai sako, kad tamprūs ryšiai ir darnūs santykiai tarp tėvų ir vaikų paauglystėje ne tik apsaugo paauglius nuo depresijos jautriu ir sudėtingu paauglystės laikotarpiu, tačiau ir padeda pamatą psichikos sveikatai suaugusiojo gyvenime.

Tiesa, kiti ekspertai sako, kad šis tyrimas nepaaiškina, kaip depresija ir tėvų bei vaikų santykiai susiję. Santykiai šeimoje – tik vienas iš daugelio veiksnių, turinčių įtakos depresijos rizikai.

Tačiau teigiama, kad sveiki santykiai šeimoje teikia socialinę ir emocinę paramą, o tai padeda smegenims ir kūnui sveikai reaguoti į stresą. Palaikančioje šeimoje paaugliai įgyja įgūdžių susidoroti su paauglystės iššūkiais. Šie įgūdžiai, įgyti paauglystėje, labai svarbūs ir suaugusiojo gyvenime, tvarkantis su stresu.

Jei šeimoje nėra artimo ryšio, gebėjimai valdyti stresą gali neišsivystyti. Vietoj to – neigiami jausmai ir maža savivertė gali lydėti įžengiant į suaugusiųjų gyvenimą.

Parengta pagal reuters.com