Darželių darbuotojai raginami neskubėti prevenciškai tirtis dėl COVID-19: tai neprivaloma

Mobilusis koronaviruso patikros punktas / BNS nuotr.
Autorius: Manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-05-14 14:26
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina darželių, mokyklų pedagogus ir kitus asmenis, kuriems numatyta prevencinių tyrimų dėl koronaviruso galimybė, neskubėti tirtis, nes tai nėra privaloma.

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys ketvirtadienį pranešė, kad Koronaviruso karštoji linija 1808 pastaruoju metu per dieną sulaukia 16-18 tūkst. skambučių prašant registruoti tyrimams. Skambinantieji dažniausiai yra tie, kuriems numatoma galimybė išsitirti prevenciškai, t.y. pardavėjai, vaistininkai, darželių, socialiniai darbuotojai. Premjero patarėjas ragina juos pasverti būtinybę prieš skambinant. 

„Prašymas Lietuvos žmonėms: jeigu jūs nejaučiate simptomų ir jei jums nėra privaloma, neskambinkite 1808. Nes laboratorijų pajėgumai yra riboti, ir 1808 negali įrašyti daugiau, nei 7-8 tūkst. vietų. Tad skambindami jūs tiesiog užkertate galimybę prisiskambinti ir išsitirti tiems, kuriems iš tikrųjų pasireiškia simptomai ir kuriems tirtis būtina“,  – ketvirtadienį teigė  G.Surplys.

Anot ministro, didžioji dalis skambinusiųjų buvo darželių darbuotojai, kuriems kai kurios savivaldybės nurodė tirtis privalomai. „Matyt, kad dalis savivaldybių tai suprato ne kaip rekomendaciją, o kaip prievolę. Gavome tokių ženklų ir žinučių, kad buvo netgi darbuotojams pasakyta, kad jūs negalėsite ateiti į darbą ir dirbti, jei nebūsite išsityrę mobiliuosiuose punktuose. Tai yra klaidinga nuostata. Tikrai nereikia reikalauti visų išsitirti“, – spaudos konferencijoje pabrėžė A.Veryga.

„Tikrai nėra tokios prievolės prieš grįžtant į darbą per mobiliuosius punktus visiems išsitirti“, – pridūrė ministras. Jis ragino „nesivadovauti baimėmis“ ir be reikalo neapkrauti karštosios linijos bei mobiliųjų punktų, nes  jie skirti  ne tik profilaktiniams patikrinimams, bet ir simptomų turintiems asmenims.

Pasak jo, darželių ir mokyklų pedagogams pakanka laikytis ministerijos teikiamų rekomendacijų dėl saugaus darbo. „Noriu paprašyti visų, kurie puolėte tikrintis profilaktiškai, tikrai neskubėti to daryti. Tikrai bus tikrinami ir ikimokyklinių, ir mokyklinių įstaigų darbuotojai, kai jos pradės veikti, bet tikrai ne masiškai ir ne visi. Nes nėra galimybės ištirti absoliučiai visus, o nėra ir tokio reikalo“, – sakė jis. Anot A.Verygos, tai trukdo skubiai išsitirti karščiuojantiems pacientams ar tiems, kuriems būtina išsitirti norint gultis į ligoninę planinėms paslaugoms.

Žada nustatyti kvotas

Ministras žada, kad ateityje profilaktiniai tyrimai bus siejami „su laboratorijų galimybėmis“, t.y. greičiausiai bus nustatomos kvotos.

„Ateity bus tiesiog atsitiktinai renkamos įstaigos, kur bus tiriama po keletą darbuotojų, tokiu būdu, o ne viską iš eilės tyrinėjant. Ne visiems leidžiant registruotis, bet tiesiog ieškant tikslingai, bus profilaktiškai tikrinamos įstaigos. Pavyzdžiui, jei skambins pardavėjas, bus žinoma, kad jų šiandien galima užregistruoti tam tikrą skaičių, pavyzdžiui, 200 per dieną. Tai jų ir užregistruos 200. Visus kitus ragins skambinti kitą dieną ar registruos kitų dienų kvotoms“ , – tvirtino A.Veryga.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai