Didžioji dauguma vaikų, susirgusių hepatitu, buvo skubiai hospitalizuoti.  / Shutterstock nuotr.

Daugiau nei 100 vaikų susirgo sunkios formos hepatitu: ekspertų išvados

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-05-10 11:44
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) pranešė, kad jau kuris laikas tiria 109 sunkius ir nepaaiškinamus vaikų hepatito atvejus 25 valstijose ir teritorijose, kurie gali būti susiję su pasauliniu protrūkiu, skelbia CNN.
Iš jų 14 proc. prireikė transplantacijos, o penki vaikai mirė. Beveik visus vaikus – daugiau nei 90 proc. – reikėjo hospitalizuoti. 

Hepatitą arba kepenų pabrinkimą gali sukelti infekcijos, autoimuninės ligos, vaistai ir toksinai. Ši virusų šeima, puolanti kepenis, sukelia hepatitą A, hepatitą B ir hepatitą C. Iki šiol neaišku, kas lemia mažų vaikų susirgimus hepatitu. Kaip sakė CDC infekcinių ligų direktoriaus pavaduotojas dr. Jay’us Butleris, buvo svarstomos dažniausios virusinio hepatito priežastys, tačiau jos nebuvo nustatytos nė vienu atveju.

Adenovirusas buvo aptiktas daugiau nei 50 proc. vaikų susirgimo atvejų, tačiau šio viruso vaidmuo dar nėra aiškus.

Ankstyvieji pranešimai apie susirgimus

Dar balandžio 21 d. CDC įspėjo gydytojus apie neįprastus devynių vaikų susirgimo hepatitu atvejus Alabamoje. Nuo tada sveikatos departamentai bendradarbiauja su pediatrijos specialistais savo valstijose, siekdami nustatyti galimus susirgimo atvejus.

Pradėtas nacionalinis tyrimas dėl vaikų hepatito protrūkio 25 valstijose ir teritorijose. CDC įspėjimas buvo paskelbtas po pranešimų apie Anglijos, Velso, Škotijos ir Šiaurės Airijos vaikus, paguldytus į ligonines dėl nepaaiškinamo susirgimo hepatitu.

Gegužės 1 d. 20 pasaulio šalių buvo užfiksuoti 228 tikėtini atvejai, susiję su hepatito protrūkiu, daugiau nei 50 atvejų tiriama, teigė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Pasaulinės hepatito programos vyresnioji mokslininkė dr. Philippa Easterbrook. Iš šių atvejų vienas vaikas mirė, o maždaug 18 prireikė kepenų persodinimo.

Dauguma vaikų buvo visiškai sveiki, kai jiems pasireiškė tokie simptomai kaip nuovargis, apetito praradimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, tamsus šlapimas, šviesios išmatos ir pageltusi oda bei akys (geltos požymis).

Neįprastai sunkus kepenų uždegimas

Vaikų gastroenterologė dr. Heli Bhatt iš „M Health Fairview“ masonų vaikų centro Mineapolyje gydė du vaikus, kurie yra CDC tyrimo dalis. 2 metų amžiaus vaikui iš Pietų Dakotos neseniai buvo persodintos kepenys.

Dr. H.Bhatt teigimu, vaikų kepenų nepakankamumas yra „labai retas“. Ir net prieš mokslininkams pradedant stebėti ir tirti šį pasaulinį hepatito protrūkį, pusė atvejų niekada nebuvo paaiškinta.

„Jau gydant pirmuosius vaikus, sirgusius hepatitu, pamaniau, kad šie atvejai labai keisti“, – prisipažino dr. Markusas Buchfellner’is, vaikų infekcinių ligų specialistas iš Alabamos universiteto Birmingeme, kur medikai pradėjo pastebėti pirmuosius vaikų susirgimų atvejus praėjusių metų spalį.

Pasak gydytojo, šie atvejai išsiskyrė itin sunkiu kepenų uždegimu. Kartais įprasti virusai, tokie kaip Epstein-Barr ar net SARS-CoV-2 šiek tiek padidina vaiko kepenų fermentų kiekį, tačiau vaikai paprastai atsigauna, organizmui kovojant su infekcija. „Tačiau labai keista matyti, kad visiškai sveiki vaikai papuola į ligoninę su tokiu sunkiu kepenų pažeidimu“, – sakė jis.

Pirmųjų devynių vaikų, susirgusių neaiškiu hepatitu Alabamoje, kraujyje buvo nustatytas adenovirusas. Guldant į ligoninę jų COVID-19 testas buvo neigiamas, per spaudos konferenciją sakė dr. J.Butleris. Nuo tada, kai buvo pranešta apie šiuos vaikų susirgimo atvejus, šioje valstijoje buvo nustatyti dar du (iš viso: 11). Visi atvejai yra tiriami.

Yra žinoma apie 100 adenovirusų rūšių, iš kurių apie 50 užsikrečia žmones, todėl ekspertams reikėjo atidžiau pažvelgti į šį virusą, kad išsiaiškintų, ar visi vaikai sirgo ta pačia liga.

Kai mokslininkai bandė ištirti užsikrėtusių vaikų adenoviruso genus, tik penkiems iš jų buvo aptikta pakankamai genetinės medžiagos, kad gautųsi visa seka. Visuose penkiuose atvejuose nustatytas taip vadinamas adenovirusas 41. Paprastai jis vaikams sukelia viduriavimą ir vėmimą, kartais pasireiškia sloga ar kosulys, bet niekada anksčiau nebuvo siejamas su kepenų nepakankamumu sveikiems vaikams.

Pasak dr. J.Butlerio, adenovirusai 40 ir 41 buvo susiję su hepatitu ir daugiausiai juo sirgo tie vaikai, kurių imunitetas buvo nusilpęs.

Jungtinės Karalystės (JK) tyrimas

JK sveikatos apsaugos agentūros tyrėjai paskelbė naują informaciją apie hepatito tyrimą. 126 pacientai iš 163 buvo ištirti dėl adenoviruso. Nustatyta, kad 72 proc. atvejų buvo teigiami dėl šio patogeno. Tyrėjams pavyko iš dalies nustatyti 18 atvejų genomo seką – aptiktas adenovirusas F41, tas pats, kuris rastas ir JAV.

Svarstoma, ar šie vaikų susirgimo atvejai gali būti kaip nors susiję su SARS-CoV-2 virusu, sukeliančiu Covid-19. JK tyrėjai praneša, kad tik 24 iš 132 tirtų pacientų (18 proc.) buvo aptiktas SARS-CoV-2.

Ataskaitoje teigiama, kad neatmetamas tam tikras Covid-19 infekcijos vaidmuo. Galbūt koronavirusas kažkaip paveikė imuninę sistemą, jog šie vaikai tapo neįprastai jautrūs hepatito virusui. Tyrėjai taip pat aiškinasi, ar hepatitas yra dalis sindromo, kuris ištinka vaikus po SARS-CoV-2 infekcijos, pavyzdžiui, reta komplikacija, vadinama daugiasisteminiu vaikų uždegiminiu sindromu.

Dar viena JK teorija teigia, kad adenovirusas ir anksčiau galėjo sukelti kepenų nepakankamumą nedideliam procentui užsikrėtusių vaikų, o šie reti atvejai išaiškėjo tik todėl, jog sukėlė ypač didelę infekcijų bangą.

Adenoviruso F41 vaidmuo

Dar vienas dalykas, kuris glumina medikus, pasak infekcinių ligų specialisto dr. M.Buchfellner’io, yra tai, kad jie rado adenoviruso kraujyje, bet ne kepenų audinio mėginiuose, paimtuose pacientų biopsijų metu Alabamoje.

„Visiems devyniems vaikams buvo paimtos kepenų biopsijos, kuriose buvo matyti stiprus heptito uždegimas. Tačiau adenoviruso kepenyse neradome, tik kraujyje“, – sakė jis.

M.Buchfellner’is sako nežinantis, kodėl adenovirusas F41 pasireiškia tik kraujyje, o ne itin pažeistame kepenų audinyje, jei jis atsakingas už hepatitą. Jis turi keletą teorijų.

„Galbūt kepenys išvalo virusą anksčiau, nei jis pasišalina kraujyje, – svarsto jis. – Prieš atliekant biopsiją, imuninė sistema jau gali būti spėjusi pašalinti virusą iš kepenų. Lieka tik uždegimas“.

Antroji jo teorija teigia, kad ne pats virusas yra atsakingas už kepenų pažeidimą, o galbūt imuninė sistema stipriai sureaguoja, kai bando kovoti su virusu, tokiu būdu pažeidžiamos kepenys. Adenovirusinės infekcijos yra dažnos, todėl galbūt kai kuriems iš šių pacientų šis virusas randamas atsitiktinai.

Todėl ekspertai svarsto daugybę užsikrėtimo galimybių, įskaitant ir sąlytį su gyvūnais.

Tėvams pataria nepanikuoti

Tačiau infekcinių ligų gydytojas dr. M.Buchfellner’is skuba nuraminti tėvus, pabrėždamas, jog sunkūs vaikų hepatito atvejai yra itin reti: „Kol kas nereikia pernelyg dėl to jaudintis. Galiu pasakyti, kad tai vis dar gana retas reiškinys“.

Pasak mediko, adenovirusai dažniausiai perduodami mokyklose ir dienos priežiūros įstaigose. Paprastai jie nesukelia nieko blogo, vaikai tiesiog jaučia į gripą panašius simptomus.

„Galiu nuraminti tik tiek, jog iš viso pasaulyje yra tik apie 200 tokio sunkaus pobūdžio vaikų hepatito susirgimo atvejų, apie kuriuos pranešta. Taigi, tai nėra į Covid-19 pandemiją panaši situacija“, – teigė jis.

Parengta pagal: https://edition.cnn.com