Nutukimas, antsvoris / 123RF nuotr.

Dažniausiai užduodami klausimai apie nutukimą ir jo gydymą: komentuoja chirurgas D.Danys

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-07-25 15:10
Nutukimas yra viena iš labiausiai paplitusių ir nelengvai gydomų būklių. Mūsų šalies nutukusių žmonių rodikliai yra vieni didžiausių Europoje, o tai sukelia daugybę sunkių sveikatos sutrikimų: pradedant šir-dies ir kraujagyslių ligomis, antrojo tipo cukriniu diabetu, baigiant kepenų suriebėjimu ar net padidėju-sia kai kurių onkologinių ligų bei nevaisingumo rizika. Bet, sumažinti per didelį svorį gali būti ne taip paprasta, kaip norėtųsi: sportas ir dietos ne visada veikia, tad dažnai gali prireikti ir chirurginio nutukimo gydymo.
„Baltijos ir Amerikos klinikos“ gydytojas pilvo chirurgas, medicinos mokslų daktaras Donatas Danys atsako į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus apie nutukimą ir chirurginį jo gydymą.

Ar nutukimas yra liga?

Tikrai taip. Ir ši liga yra nesveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo stokos pasekmė, apimanti daugelį žmogaus vidaus organų ir sistemų, žalojanti asmens fizinę sveikatą, socialinę, ekonominę bei psichologinę būklę. Lietuvoje šiuo metu yra apie 20-24 proc. nutukusių suaugusių žmonių.

Šiai ligai apibūdinti naudojamas kūno masės indeksas (KMI), kuriuo galima spręsti ar suaugęs žmogus yra per mažo svorio, ar turi antsvorio, ar yra nutukęs. (KMI apskaičiavimas yra atliekamas pagal tokią formulę – kūno masė (kg) dalinama iš ūgio (m2). Jei KMI reikšmė virš 25 – tai jau yra antsvoris, jei virš 30 – vadinama nutukimu)

Ar chirurginis nutukimo gydymas pagerina gretutinių ligų kontrolę?

Įdomu tai, kad, atlikus skrandžio mažinimo operaciją, net 70-90 proc. pacientų gretutinių ligų nebelieka. Jokios kitos alternatyvos tokiai operacijai, kuri vienu metu išgydytų tiek daug ligų, šiandien nėra. Po operacijos išgyjama arba žymiai pagerėja pacientų būklė dėl tokių ligų, kaip sąnarių bei stuburo ligos, miego apnėja, kepenų veiklos sutrikimai, pirminė arterinė hipertenziją, II tipo cukrinis diabetas, hiperlipidemija, širdies bei kraujagyslių ligos, insultas, moterims mėnesinių ciklo sutrikimai, vyrams – potencijos sutrikimai, taip pat mažėja onkologinių susirgimų rizika.

Oksfordo Universiteto duomenimis atlikto klinikinio tyrimo, kurio metu tirta beveik 14 tūkst. pacientų, parodė, kad po nutukimo operacijų, net 40 proc. pacientų sumažėja sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis. Tiksliau, nutukimo (bariatrinė) chirurgija buvo susijusi su mirštamumo sumažėjimu 41 proc., širdies nepakankamumo sumažėjimu 62 proc., širdies infarto sumažėjimu 31 proc., insulto sumažėjimu 33 proc., inkstų nepakankamumo sumažėjimu 60 proc. ir širdies ritmo sumažėjimu 22 proc. Šis ryškus širdies ir kraujagyslių ligų simptomų pagerėjimas sumažina ir vaistų vartojimą.

„Baltijos ir Amerikos klinikos“ gydytojas pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys

„Baltijos ir Amerikos klinikos“ gydytojas pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys

Kokiais atvejais pacientui yra skiriamas chirurginis nutukimo gydymas?

Šis gydymo būdas dažniausiai skiriamas tada kai pacientas išbandęs kitus gydymo metodus – tai mitybos įpročių korekcija, įvairios dietos, fizinio aktyvumo didinimas. Didžioji dalis rezultatais džiaugiasi trumpą laiką, svoris linkęs grįžti, tad efektyviausias būdas nutukimui gydyti yra chirurginis. Chirurginis gydymo būdas rekomenduojama, kuomet KMI viršija 35.

Kokios dažniausios šiuo metu taikomos operacijos nutukimui gydyti?

Tai minimaliai invazinės operacijos, kurios atliekamos laparoskopiniu būdu. Ką tai reiškia? Tai maži pjūviai pilvo sienoje, greitas sveikimo laikotarpis, mažesnis komplikacijų dažnis. Dažnai pacientai nustemba kai pamato per kokius nedidelius pjūvius pašalinama didžioji dalis skrandžio. Po tokių operacijų pacientas po 2-3 dienų važiuoja gydytis į namus, tai greito sveikimo operacijos, sunkiausia pacientui po operacijos išmokti gyventi kitaip, laikytis naujų mitybos įpročių.

Daromos operacijos yra kelių tipų. Vienomis mažinamas skrandžio tūris, kitomis keičiamas maisto medžiagų įsisavinimo intensyvumas – jis slopinamas, todėl dalis maisto medžiagų pasišalina neįsisavintos, vadinasi, organizmas gauna mažiau kalorijų.

Dabartinėje praktikoje dažniausiai taikoma skrandžio mažinimo operacija – laparoskopinė vertikalioji skrandžio rezekcija, kurios metu pašalinama 80 proc. skrandžio. Tokiu būdu nesuardomas žarnyno vientisumas – maistas slenka normalia, fiziologine eiga. Po šios operacijos pašalinus didžiąją dalį skrandžio, kartu pasišalina skrandžio dalis, gaminanti alkio/apetito hormoną. Po operacijos žmogus pasisotina nuo mažesnio maisto kiekio. Per du metus pavyksta atsikratyti net iki 60 proc. savo kūno svorio. 

Ar efektyvi skrandžio ir tuščiosios žarnos apylankos operacija?

Antra pagal populiarumą skrandžio apylankos operacija, kuomet yra „išjungiama“ dalis žarnyno – skrandžio ir tuščiosios žarnos apylankos operacija. Jos metu skrandis padalinamas į dvi dalis: 30-50 ml tūrio mažą skranduką ir likusį didįjį skrandį. Mažasis skrandis sujungiamas su plonosios žarnos kilpa. Taip maistas aplenkia didįjį skrandį ir žmogui pasisotinti užtenka nedidelio maisto kiekio. Po operacijos laikantis naujai susikurtų mitybos įpročių, tikėtinas apie 50-60 proc. svorio netekimas per 5 metus. Tačiau lyginant su kitomis, ši operacija sudėtingesnė, o komplikacijos rimtesnės.

Kitos operacijos, tokios kaip skrandžio viršutinės dalies apjuosimas specialia silikonine juosta (žiedu), kuri vamzdeliu sujungiama su kelių centimetrų dydžio rezervuaru ir jis paliekamas poodyje. Per šį rezervuarą vyksta tolimesnis žiedo reguliavimas po operacijos, priklausomai nuo to daugiau ar mažiau krenta svoris. Paskutiniu metu šios operacijos populiarumas ženkliai sumažėjo dėl prastesnių ilgalaikių rezultatų ir komplikacijų, susijusių su žiedu, kaip svetimkūniu.

Ar pilvo plastika ir perteklinio riebalų šalinimas yra efektyvi priemonė nutukimui gydyti?

Dažnai ateinantys pacientai, kurie nori patobulinti pilvo sienos linijas yra netinkami šios srities operacijai dėl per didelio KMI, kadangi po tokių operacijų svoris linkęs grįžti ir rezultatas būna trumpalaikis. Labai svarbu žinoti, kad tie periferiniai, arba poodiniai, riebalai nėra tokie pavojingi kaip visceraliniai riebalai, tai yra tie, kurie susikaupia pilvo srityje – ant įvairių organų pačioje pilvo ertmėje. Būtent jie susiję su įvairiomis lėtinėmis ligomis, o nusiurbti jų neįmanoma. Tad visų pirma išbandoma mitybos korekcija, didinamas fizinis aktyvumas, ir jei nesiseka numesti svorio, tada pacientams yra siūlomas chirurginis nutukimo gydymas. Po chirurginės operacijos praėjus 1-2 metams yra šalinama perteklinė oda – atliekama taip vadinama abdominoplastika. Tai pacientams tiesiausias kelias pasiekti optimaliausią rezultatą.

 Kaip pasikeičia gyvenimo kokybė po skrandžio mažinimo operacijos?

Pirmiausia pacientas po operacijos privalo laikytis dietologo rekomendacijų. Pirmosiomis dienomis leidžiamas tik labai mažas maisto kiekis, pradedama nuo skysčių dietos. Tam, kad nebūtų šokas po operacijos dažniausiai su dietologais pacientai jau susitinka prieš operaciją.

Dėl pooperacinių išvaržų tikimybės 3-4 savaites ribojamas sunkus fizinis krūvis, tačiau aktyvumas būtinas kartu su dietos kontrole, jei norima maksimaliai sumažinti kūno svorį.

Pacientui pradeda kristi svoris, tampa lengviau judėti, jis grįžta į normalų gyvenimo ritmą, gali pradėti dirbti.

Gerėja gretutinių ligų kontrolė, reikia vartoti mažiau vaistų. Žmonės tampa laimingesni ir vėl pamilsta gyvenimą iš naujo.

Žinoma, režimas, dieta, alkoholio apribojimas bei fizinis aktyvumas yra labai svarbūs faktoriai ir per pirmus dvejus metus pacientai netenka didžiosios dalies riebalų pertekliaus.

Jau po metų būna sunku pažinti pacientą, ir tai džiugina ne tik pacientą ir jo artimuosius, bet ir mums chirurgams įprasmina darbą, kurį darome kiekvieną dieną.

Ar Lietuvoje populiari skrandžio mažinimo operacija?

Pastaruosius metus skrandžio mažinimo operacijos Lietuvoje populiarėja. Tai įtakoja tiek augantis nutukusių žmonių skaičius, tiek žmonių ryžtas imtis visų įmanomų priemonių savo sveikatos ir gyvenimo kokybės pagerinimui. Pavyzdžiui Pasaulio duomenimis skrandžio mažinimo operacijų atliekama virš 120 tūkst. per metus ir tas skaičius kasmet didėja.

Lietuvoje kalbėti apie nutukimą, vis dar yra tabu, bet tendencijos gerėjančios vis daugiau atsiranda žmonių, kurie sprendžia šią problemą. Nutukimas yra liga, kurią veiksmingiausia spręsti būtent chirurginiu metodu.

Taip pat populiarėja ir vienas iš neintervencinių svorio mažinimo būdų – intragastrinis skrandžio balionas, kuris implantuojamas į skrandį 6 mėnesiams.

Tai trumpalaikis gydymo būdas, kurio tikslas pakeisti mitybos įpročius, dažniausiai renkamasi kai dietų pagalba nepavyksta pasiekti norimo rezultato, o chirurginiam gydymui KMI yra per mažas.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją pilvo chirurgą med. m. dr. Donatą Danį GALIMA ČIA.