Dėl pasikartojančio balanopostito gali kilti rizika susirgti varpos vėžiu

Vyrų ligos, urologija, šlapinimosi sutrikimai, prostata / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2022-04-06 12:25
Balanopostitas – tai bakterinės arba nebakterinės kilmės varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Balanitas yra varpos galvutes uždegimas, o postitas yra apyvarpės uždegimas. Apyvarpė tai laisva oda, kuri dengia varpos galvutę, jeigu vyras nebuvo apipjaustytas. Urologas seksologas dr. Mindaugas Danilevičius sako, kad ši liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir ja suserga 1 iš 30 suaugusių vyrų, tačiau balanitas retai pasitaiko tarp apipjaustytų suaugusių vyrų.
Urologas dr. Mindaugas Danilevičius
Urologas dr. Mindaugas Danilevičius

Pasak mediko, lėtinis, ilgalaikis ar pasikartojantis balanopostitas didina riziką atsirasti apyvarpės susiaurėjimui ir varpos vėžiui. Sergantiems balanopostitu atsiranda varpos galvutės paraudimas, įvairūs pabėrimai, varpos galvutes skausmingumas, niežėjimas, nemalonus kvapas, išskyros (apnašos) ant varpos galvutes. Šie požymiai ir simptomai dažniausiai pasireiškia po lytinio akto praėjus 2-3 dienoms. Kai kurie balanopostito simptomai ir požymiai yra panašūs į lytiškai plintančių ligų simptomus.

„Pagrindiniai simptomai, dėl kurių kreipiasi ligonis – tai varpos galvutės paraudimas,  skausmas, deginimas, niežulys, paburkimas ir įvairūs pabėrimai, išskyros ar apnašos, o taip pat gali būti ir nemalonus kvapas“, –  pastebi gydytojas M.Danilevičius.

Priežastys

Specialisto teigimu, balanopostitas gali būti infekcinės arba neinfekcinės kilmės. „Infekcinį balanopostitą sukelia virusai, pavyzdžiui, Herpes simplex, bakterijos, pavyzdžiui: Chlamidijos ar Treponema pallidum, grybeliai:  Candida albicans ar parazitai kaip tarkim Trichomonos, kurios   taip pat plinta lytiniu keliu. O neinfekcinį balanopostitą gali sukelti alergija lateksui, prezervatyvams), medikamentai ar pernelyg intensyvi asmens higiena“, – priežastis vardina gydytojas urologas.

Pasak dr. M.Danilevičiaus, bakterines kilmės balanopostitas gali būti sąlygotas ir sifilio: „Šis susirgimas gali atsirasti ir dėl nesaugių lytinių santykių. Užsikrėtus lytiškai plintančia infekcija, bakterijos ima daugintis apyvarpės kišenėje, o simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus vos 2 – 3 dienoms po nesaugaus lytinio akto“.  

Kaip diagnozuojamas?

Medikas pasakoja, kad balanopostitas diagnozuojamas apžiūros metu. Gydytojas urologas įvertinęs anamnezę būtinai paklausia, kiek laiko tęsiasi simptomai, ar pacientas neserga cukriniu diabetu ar nėra alergiškas, ar nebuvo mechaninių dirgiklių, kurie galėjo išprovokuoti simptomus.  

Atlikęs lytinių organų apžiūrą, urologas palpuoja kirkšnies limfmazgius, atlieka mikrobiologinį pasėlį iš apyvarpės. „Jeigu kyla įtarimų, atliekame polimerazės grandininės reakcijos (PGR) tyrimus dėl lytiškai plintančių ligų, o tais atvejais, kai pacientas skundžiasi sutrikusiu šlapinimusi, gali būti atliekamas ir šlapimo tyrimas bei pasėlis su antibiotikograma“, – teigia specialistas.

Pasak M.Danilevičiaus, jeigu pastebimi patologiniai dariniai ant varpos galvutės ar ant apyvarpės, pacientui gali būti pasiūlyta ir biopsija, kai paimamas audinio gabalėlis ir siunčiamas histologiniam ištyrimui. Tai yra svarbu norint įsitikinti, ar nėra piktybinės ligos.

Rizikos veiksniai

Gydytojo urologo teigimu, balanopostito rizikos veiksniams priskiriama:

  • Higienos trūkumas;
  • Cukrinis diabetas;
  • Susilpnėjusi imunine sistema (pvz.: sergant ŽIV);
  • Sisteminis vaskulitas (Behceto liga);
  • Reiterio sindromas;
  • Apyvarpės susiaurėjimas, kitaip dar vadinamas fimoze, kai neatsismaukiant apyvarpei susidaro idealios sąlygos ir labai palanki terpė apnašoms ir infekcijai vystytis po apyvarpės odele;
  • Mechaniniai dirgikliai;
  • Vyresnis amžius;
  • Antsvoris;
  • Ankšti apatiniai ir kt.

Gydymas

Urologas seksologas dr. M.Danilevičius teigia, kad šis susirgimas gydomas medikamentais, kurie tiesiogiai priklauso nuo ligos priežasties. „Pirmiausiai pašalinami ligą provokuojantis ar tiesiogiai ją sukeliantys veiksniai, skiriami antibakteriniai, jeigu tą parodo atlikto pasėlio rezultatai, arba priešgrybeliniai medikamentai. Patariame atlikti varpos galvutės higieną su ramunėlėmis, kalio permanganato tirpalu ar tiesiog šiltu vandeniu ir muilu. Labai svarbu gerai ją nusausinti“, – pasakoja medikas.

Jo teigimu, taip pat gali būti skiriami ir antiseptiniai tirpalai ar mažinantis ligos simptomus tepalas. „Tais atvejais, kai ligos priežastys yra kitos, tarkime, Behceto ar Reiterio liga, tuomet būtina jų kontrolė ir gydymas. Taip pat reikia pasakyti,  kad jeigu ligos sukėlėjas plinta lytiniu keliu, kartu turi būti gydoma ir partnerė“, – atkreipia dėmesį gydytojas M.Danilevičius.

Komplikacijos

Gydytojas urologas pastebi, jog šios ligos komplikacijos gana retos, bet pasitaiko atvejų, jog uždegimas pereina į šlaplę, šlapimo pūslę, prostatą, gali vystytis epdidimitai (sėklidės prielipo uždegimai), apyvarpės susiaurėjimas (fimozė), medicininėje literatūroje aprašomi ir infekcijos patekimo kraujo keliu atvejai.

„Lėtinis balanopostitas gali padidinti rizika susirgti ne tik fimoze, bet ir parafimoze, kai erekcijos metu užstringa apyvarpės žiedas ir tenka skubos tvarka operuoti, atlaisvinti varpos galvutę, taip pat didina riziką susirgti varpos vėžiu. Nenoriu gąsdinti, bet esu matęs ne vieną atvejį, kai ligonis atvyksta dėl gana ilgai besitęsiančio balanopostito ir fimozės, o po neatsismaukiančia apyvarpe nustatome ir varpos galvutės vėžį“, – pasakoja medikas.

Profilaktika

Gydytojas urologas M.Danilevičius atkreipia dėmesį, jog norint išvengti balanopostito, labai svarbi asmens higiena. Kasdieniniam prausimuisi patartina naudoti higienos priemones, skirtas intymiai higienai. Prausiantis būtina atsmaukti apyvarpę ir pašalinti susikaupusią smegmą,  varškės konsistencijos masę, susidedančią iš apyvarpės riebalų liaukučių išskyrų, šlapimo likučių, nusilupusių ląstelių, bakterijų. Ši masė dirgina varpos galvutę, apyvarpės gleivinę, sukelia uždegimą.

Medikas taip pat pataria  patartina naudoti prezervatyvus, apsaugančius nuo lytiškai plintančių ligų, užsitikrinti, kad  lytiniai santykiai būtų saugūs. „Jei sergate cukriniu diabetu, būtina ligos korekcija. Būtina medikamentų pagalba palaikyti kuo artimesnį normai gliukozės kiekį kraujyje). Jeigu vargina apyvarpės susiaurėjimas (fimozė) arba besikartojantys balanopostitai, rekomenduojamas operacinis gydymas, apyvarpės pašalinimas“, – teigia gydytojas urologas M.Danilevičius.