shutterstockDelfinai

Delfinų terapija padeda įveikti negalią

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-11 08:00
Lietuvos Jūrų muziejuje vykstančios programos dalyviais tampa žmonės, turintys pačių įvairiausių sutrikimų – sergantys onkologinėmis ligomis, turintys autizmo spektro sutrikimą, cerebrinį paralyžių, kalbos, judėjimo funkcijų sutrikimus. „Ši terapija atlieka „ledlaužio“ funkciją, kuri sugeba pralaužti barjerus, kai žmogus nelinkęs į komunikaciją. Todėl ši programa yra naudinga praktiškai visiems, tai apima labai daug išgyvenimų“, – sako doc. dr. Brigita Kreivinienė.
Terapijos sėkmė įrodyta moksliškai

Pasiplaukiojimas su delfinais, arba delfinų terapija, žinoma nuo 1978-ųjų. Tais metais amerikiečių gydytojas psichologas Davidas Nathansonsas pacientams pradėjo rengti susitikimus su mielais vandenų žinduoliais. Terapija taikyta žmonėms, kuriems buvo diagnozuoti raidos, fizinės ar psichinės negalios, Dauno sindromas ar autizmas. Šiuo metu pasaulyje veikia apie 100 delfinų terapijos centrų.

Užsiėmimus Klaipėdos delfinų terapijos centre vertino neurologai, psichiatrai, stebėję Muziejaus specialistų darbą su vaikais ir delfinais. Nepaisant to, kad užsiėmimai buvo vykdomi labiau žaidimų terapijos forma, iškart buvo gautos teigiamos tėvų, auginančių vaikus su negalia, nuomonės. Buvo atliekamas ir biomedicininis tyrimas. Jam vadovavo prof. Algimantas Kirkutis. Rezultatai buvo džiuginantys – delfinų terapija buvo paveiki 80 procentų atvejų.

Doc. dr. B. Kreivinienė prisimena, kad po sėkmingų biomedicininių tyrimų prasidėjo ir kiti moksliniai tyrimai, kurie parodė ir socialinius pokyčius po delfinų terapijos. „Šis fenomenas buvo vis labiau ir labiau atvertas“, – džiaugiasi ji.

Kam skirti bendravimo su delfinais užsiėmimai?

Bendravimas su delfinais suteikia daug teigiamų emocijų, vandens aplinka yra tinkama įgyvendinti fizinės ir sensorinės reabilitacijos principus specialistams, todėl galima teigti, jog ši bendravimo programa tinka visiems. Delfinas sugeba jausti žmogaus nuotaikas, supranta gestus, pats prašo dėmesio kalbindamas, žaismingai mesdamas kamuoliuką ar taškydamas vandeniu.

Ši bendravimo forma yra itin veiksminga ne tik vaikams, kurie dėl negalios yra uždari, nelinkę bendrauti, bet ir jų šeimos nariams: stebėdami, kaip vaikas atsiskleidžia bendraudamas su delfinais, tėvai iš naujo pažįsta savo vaiką, formuojasi naujas, dar tvirtesnis ir artimesnis tarpusavio ryšys. Bendravimo su delfinais užsiėmimai yra organizuojami vaikams ir suaugusiems, esantiems sudėtingoje gyvenimo situacijoje.

Įdirbis buvo įvertintas

Tėvai, auginantys vaikus su negalia, privalo žinoti, kad ankstyva intervencija yra vienas iš svarbiausių faktorių. Delfinų terapijos programa – moksliniu pagrindu sukurta metodika.

Kaip pasakoja doc. dr. B. Kreivinienė, baseinuose su delfinais vykstančios procedūros tik iš šalies gali pasirodyti kaip linksmas pasiplaukiojimas ar žaidimas. Tačiau iš tiesų tai yra griežtai struktūruotas darbas. Dvi savaites vykstantys užsiėmimai – pagalba ne tik vaikui, bet ir jo šeimos nariams.

Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centro vadovei doc. dr. Brigita Kreivinienei, sukūrusiai delfinų terapijos holistinę programą, apimančią psichoemocinių, motorinių ir sensorinių poreikių tenkinimą, buvo  skirta nominacija „Už nugalėtą negalią“.  Tai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) apdovanojimas „Už sveiką gyvenseną“.

Pagal SAM Spaudos tarnybos ir Delfinų terapijos centro inf. parengė Auksė Kontrimienė