Svarbu žinoti, kaip kaip rūpintis oda šiltuoju metų laiku. Shutterstock nuotr.

Dermatologė griauna mitą apie pasiruošimą atostogoms soliariume

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-07-16 10:02
Vasara – itin laukiamas metų laikas. Tam, kad mėgavimasis saulės voniomis praeitų be pasekmių, svarbu žinoti, kaip tinkamai joms pasiruošti ir kaip apskritai rūpintis oda šiltuoju metų laiku. Konsultuoja Astos Dumbliauskienės odos klinika.
Kaip vasarą reikia rūpintis veido oda?

Vasarą oda išskiria daugiau prakaito, organizmas neretai kenčia dėl dehidratacijos, saulės poveikio. Jeigu gausiai prakaituojama, dienos labai šiltos, reikia pasirinkti gerą veido prausiklį. Itin rekomenduoju naudoti jį vakare, kad nakčiai oda neliktų riebi. Tiesa, ši taisyklė galioja ir vyrams, ir moterims, todėl labai svarbu pasirūpinti geru, kokybišku prausikliu arba miceliniu vandeniu. Pastarąjį aš pati labiau mėgstu ir naudoju. Jis yra puikus pasirinkimas, jeigu oda jautri. Tiems, kurių normali, puikiai tinka ir įprastas prausiklis, bet, jei oda sausesnė, jautresnė, visuomet po ranka verta turėti micelinio vandens. 

Antra problema yra dehidratacija. Žiemą odą turime drėkinti dėl šildymo, pavasarį – dėl orų pokyčių, o vasarą – dėl aktyviai šviečiančios ir mūsų odą veikiančios saulės. Todėl drėgmės suteikiantis kremas ir vyrams, ir moterims vasarą yra privalomas. Drėkinamąją priemonę labai svarbu pasirinkti pagal odos tipą. Nesvarbu, tepsitės tik vakare ar ir vakare, ir ryte, svarbiausia – įsigyti odai tinkantį prausiklį, valymo priemonę ir drėkiklį. Ir, be jokios abejonės, nepamiršti jų naudoti. 

Kokias dažniausias klaidas darome?

Dažniausia klaida yra deginimasis. Turiu pacienčių, kurios visą žiemą praleidžia šviesindamos pigmentines dėmes, o atėjus vasarai nusprendžia degintis. Jeigu oda jau buvo nusėta pigmentinėmis dėmėmis, vasarą mėgaudamasi saulės voniomis visą įdirbį, kurio siekėte šaltąjį sezoną, paleisite vėjais – dėmės vėl išryškės toje pačioje vietoje. Oda turi puikią atmintį, todėl vasarą deginti veido nesaugiai apskritai negalima. 

Labai didelė klaida – pirmą valandą pabūti saulėje be apsaugos ir tik tada pradėti teptis. Pirmą valandą mes jau padarome odai visą žalą, kurią tik galime, ypač kalbant apie vėžinius susirgimus. Tai yra mėginimas save apgauti: štai, aš tik truputį pasideginsiu, paskui pasitepsiu kremu, gal dėmės neišlįs. Išlįs. Tam, kad jos nepasirodytų, ne tik reikia teptis apsaugos priemonėmis – šių apsaugos faktorius turi būti ne mažesnis nei SPF 50. 

Kiek galima būti saulėje, kad nepakenktume odai?

Tai yra klausimas, neturintis tinkamo atsakymo. Dermatologų nuomone – nė minutės. Tačiau būnant saulėje gaminasi vitaminas D. Turbūt visi žinome taisyklę, kad saulėtą dieną 15 minučių leisdami lauke nuogomis rankomis ir kojomis pagaminame šio vitamino dienos normą. Vis dėlto tie, kurių oda labai jautri, greita rausta, ją nudegti gali vos per 5 minutes! O lietuvių oda – jautri, todėl tiek laiko mėgaudamiesi labai intensyvia saule galime stipriai pakenkti odai. Tad ši 15 minučių taisyklė turi išimčių – net daugiau nei kitos, dėl to labai sunku nurodyti laiką, kiek galima saugiai būti saulėkaitoje. Saugu yra tada, kai užsitepame kremo nuo saulės. 

Kada tinkamiausias laikas atlikti grožio procedūras?

Prieš bet kokias procedūras visuomet vertėtų pasitarti su specialistu dėl to, ar jos dera su vasara ir saule. Jeigu kalbame apie odos darinių (apgamų, kapiliarų) šalinimą, rekomenduojama vasarą nuo to susilaikyti. Kai šalinimo priežastis yra estetinė, geriausiai jį nukelti šaltajam sezonui. 

Kitokios – grožio – procedūros, žinoma, atliekamos ir vasarą, tačiau labai svarbu saulės sezonui ruoštis iš anksto. Jei ketinate vykti į saulėtus kraštus, žinokite, kad ten jūsų oda bus paveikta, padžius. Todėl rekomenduojama prieš tai rinktis procedūras, kurios ją paruoštų. Po kelionės kursą galima užbaigti. Tuomet saulė ne taip pažeidžia odą. Tad visas drėkinamąsias, atkuriamąsias, adatines, stimuliuojamąsias ir kitas procedūras galima atlikti vasarą, tačiau jas būtina derinti su kelionių grafiku. 

Neretai prieš atostogas nusprendžiama apsilankyti soliariume. Ką manote apie tokį odos paruošimą?

Pasaulio sveikatos organizacija soliariumus įvardijo kaip veiksnius, labiausiai skatinančius melanomą. Juose lankantis tikimybė susirgti šia liga išauga per 50 proc. Rizika padidėja iki 70 proc., jeigu soliariume būnama dažnai. Statistika iškalbinga. Geriau saulės vonioms ruoštis jau ilsintis šiltuose kraštuose, t. y. būtinai prieš deginantis teptis kremu nuo saulės. Pirmomis dienomis naudokite priemones su SPF 50, paskui – su SPF 30. 

Ar saugu tepti kremą nuo saulės, jei jo galiojimo laikas netrukus baigsis?

 Mes nežinome, kada pradės skilti filtras, todėl yra nurodomas jo tinkamumo naudoti laikas. Jam pasibaigus, filtras nebebūna toks stiprus, kaip rašoma ant pakuotės. Todėl labai rekomenduoju kremus nuo saulės pirkti tik iš patikimų rankų, vaistinėse – bus ramu, kad kremas laikytas tinkamomis sąlygomis, o jo galiojimo laikas dar nėra pasibaigęs.

Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt.