Dezinfekcinės priemonės kenkia odai: ką daryti, pataria dermatovenerologė

Rankos / 123RF.com nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-04-24 11:50
Karantino pradžioje taip trūkstamos dezinfekcinės priemonės tapo tikra rykšte jautrios odos savininkams. Infektologai ragina dezinfekcinį skystį naudoti kaip įmanoma dažniau, bet akivaizdu, jog jis ne tik sausina odą, bet gali sukelti ir rimtesnių pasekmių odai. Dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė pataria, kaip karantino metu vertėtų prižiūrėti savo rankas, kad oda kuo mažiau nukentėtų nuo dezinfekcinių priemonių.

Ar reikia naudoti dezinfekcinį skystį namuose?

Dermatovenerologė patikina, kad jeigu visas dienas leidžiate namuose, apsaugai pilnai pakanka ir geros kokybės muilo. „Jeigu jūs visą laiką leidžiate namuose ir iš jų niekur neišeinate, nebūnate laiptinėje ir neliečiate durų rankenos, tuomet rankų dezinfekuoti nereikia, plaukite rankas su geros kokybės muilu. Tačiau jeigu jūs kontaktuojate su iš lauko grįžusiais namiškiais, liečiate pirkinių krepšius ar kitus daiktus, parneštus iš lauko, tuomet tikrai reikia naudoti dezinfekavimo priemones“, – patikina A.Dumbliauskienė.

Asta Dumbliauskienė/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Asta Dumbliauskienė/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Svarbiausia laiku kreiptis į gydytojus

Ilgą laiką naudojant dezinfekcines priemones, gali atsirasti ne tik bėrimai, bet ir žaizdos. „Žmonėms, kurie turi įvairias alergijas, gali išsivystyti ir kontaktinis alerginis dermatitas. Sausesnės ir jautresnės odos turėtojams gali išsivystyti iritacinis kontaktinis sudirginimas nuo agresyvių sudedamųjų dalių“, – patikina gydytoja. Anot dermatovenerologės, svarbiausia mūsų rankų odą pradėti gydyti laiku, nes neretais atvejais vien kremas joms nepadės. Nors šiomis dienomis vaistai nėra taip lengvai pasiekiami, tačiau gydytojai šiuo metu pacientus konsultuoja nuotoliniu būdu ir gali išrašyti elektroninį receptą. „Jeigu matote, kad teisingai plaunant ir tepant rankas, pažeidimai niekur nedingsta, nelaukite ir netempkite laiko, nes atsiradusios žaizdos ir pažeidimai gali tik plėstis“, – ragina gydytoja.

Geriau skystas, o ne kietas muilas

Karantino laikotarpiu labiausiai pažeidžiama sritis tapo mūsų rankos ir jų oda. Gydytoja A.Dumbliauskienė pataria plauti rankas karštu vandeniu ir naudoti geros kokybės skystą muilą dozatoriuje. „Šiuo laikotarpiu nebūtų protinga naudoti kietą muilą, kurį liečia daug kartų visi šeimos nariai. Stenkimės naudoti geros kokybės skystą muilą dozatoriuje, kurį galime paspausti net ir su alkūne. Muilas turėtų būti kuo mažiau parfumuotas ir kuo mažiau spalvotas, idealiausiu atveju – hipoalerginis, tokiame muile bus kuo mažiau dirgiklių“, – sako dermatovenerologė.

Idealu pasitepti rankų kremu po kiekvieno plovimo

Gydytoja sako, kad sausinant rankas, nereikėtų jų trinti, tiesiog švelniai nuspausti į rankšluostį. Taip pat svarbu kiekvieną dieną rankas patepti ir kremu. „Tikriausiai nė vienas kas kartą nusiplovęs rankas, nepatepa jų kremu. Jeigu taip darote, toks elgesys tikrai būtų sveikintinas dalykas, tačiau svarbu nepamiršti, kad rankų kremas turėtų būti kuo geresnės kokybės. Idealiausia, jeigu kremas galėtų atlikti barjerinę funkciją, tokie kremai žymimi žodžiu „barrier“, jie yra tinkami ir medikams. Barjeriniai kremai suformuoja apsauginę plėvelę ant mūsų rankų ir yra tinkami naudojimui namuose, kai negalime dėvėti apsauginių pirštinių“, - sako A.Dumbliauskienė.

Ryžių arba bulvių nuoviras

Ar rankų kremai galėtų turėti alternatyvų? A.Dumbliauskienė, pasikonsultavusi su žolininkais, rado paprastesnių būdų, kurie padėtų išlaikyti sudrėkintą rankų odą. „Iš tiesų nesu įvairių teplionių šalininkė, tačiau reikia suktis iš padėties. Pats paprasčiausias ir lengviausias receptas – ryžių arba bulvių nuoviras. Tokį nuovirą supilkite į švarų gėlių purškiklį ar dozatorių, įdėkite šaukštą ar du gero alyvuogių aliejaus ir viską suplakite. Tokį dozatorių ar purškiklį galite pastatyti namuose, nusinešti į darbą ir reikiamu metu jį naudoti“, – siūlo dermatovenerologė.

Alijošiaus ir aliejaus nauda

Vis dėlto jeigu kreiptis į gydytojus galimybės nėra, A.Dumbliauskienė pateikia keletą naminių receptų, kurie gali padėti jūsų rankų odai. Geriausią pagalbą tokiu atveju suteiks alavijas: „Vienas iš paprasčiausių būdų padėti žaizdotai odai, tai paimti alaviją, jį perpjauti pusiau ir priglausti prie rankų odos. Dar vienas puikus būdas – patepti rankas jų išskiriamu sekretu“.

Puiki pagalbinė priemonė mūsų rankoms gali būti ir šiltas aliejus. Tokiu atveju reikia užvirti vandenį puode, nuimti jį nuo ugnies ir į vandenį įstatyti pusiau aliejumi pripildytą stiklinę. „Tuomet sutepame šiltu aliejumi rankas, nepamirštame nagų ir apynagių. Ant viršaus tepame kiek norime sluoksnių rankų kremo. Jeigu norite mažiau kremo, galite tepti plonesnį sluoksnį. Taip pat galima rankas įtrinti storu sluoksniu, užsimauti medvilnines pirštines ir jas palaikyti per naktį. Tą patį galima padaryti ir išsitepus alavijo sekretu“, – patikina A.Dumbliauskienė.