Dezinfektologas pataria: kaip valyti namus ir kokias priemones naudoti

Esant padidintai rizikai užsikrėsti Covid-19, rekomenduojama rūpestingiau valyti namus. / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-19 09:51
Medikai primena, kad šiuo laikotarpiu, esant padidintai rizikai užsikrėsti Covid-19, reikėtų rūpestingiau valyti namus.

Gyvenamojo būsto nuolatinio valymo tikslas yra sumažinti mikroorganizmų skaičių gyvenamojoje aplinkoje. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) dezinfektologo Jono Antanavičiaus, aplinkai valyti ar dezinfekuoti drėgnu būdu naudojamas šiltas vanduo ir kitos įprastinės dezinfekuojančios valymo priemonės.

TIRPALAS NAMŲ SĄLYGOMIS
1 litrui šilto muiluoto vandens reikia 20 gramų geriamosios arba kalcinuotos sodos. Buitiniai plovikliai su dezinfekuojančiais priedais taip pat gali būti naudojami gyvenamojo būsto dezinfekavimui. Svarbu: naudojant dezinfekcinius tirpalus, būtina perskaityti ant jų pakuotės esančias instrukcijas ir jomis vadovautis.

KURIAS VIETAS VALYTI SVARBIAUSIA
J. Antanavičiaus teigimu, gyvenamojoje aplinkoje svarbiausia yra nuvalyti dažniausiai liečiamas, ir todėl galimai užterštas mikrobais vietas: išorines ir vidines durų, vonios, virtuvės maišytuvų, šaldytuvo rankenas, raktus nuo namų, nuotolinio valdymo pultelius, klaviatūrą, elektroninius įrenginius (pvz., mobilius telefonus) ir kitus dažnai liečiamus paviršius.

KAIP PLAUTI RANKAS
Grįžus iš lauko būtina su muilu, mažiausiai 20 sekundžių, o geriausiai 40–60 sekundžių plauti rankas. Dažnai plaunant rankas geriau tinka skystas muilas, nes jo pH (rūgščių ir šarmų pusiausvyra) yra žemesnė nei kietojo muilo, todėl mažiau dirgina rankų odą. Taip pat būtina plauti ar dezinfekuoti rankas pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, kosint ar čiaudint ir pan.

NEPAMIŠKITE RŪBŲ IR BATŲ
Grižus iš lauko, pasak ULAC dezinfektologo J. Antanavičius, viršutinius drabužius rekomenduojama pakabinti atskirai nuo kitų drabužių, batus nušluostyti muiluotu šiltu vandeniu ir pastatyti atskiroje vietoje toliau nuo kitos avalynės.

Šaltinis: www.ulac.lt