Kosulys; kokliušas; kvėpavimo takų uždegimas; pneumokoko infekcija / Shutterstock nuotr.

Didžiausia rizika susirgti pneumokoko infekcija – vaikams ir senjorams

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-09-28 13:28
Atvėsus orams neišvengiamai padaugėja ir susirgimų peršalimo ligomis, gripu bei grėsminga kvėpavimo takų infekcija – pneumokoku, kuris, gydytojų teigimu, plinta žaibiškai. Kaip šią infekciją atpažinti ir kaip geriausia nuo jos apsisaugoti?
Didžiausią riziką pneumokokinė infekcija kelia ikimokyklinio amžiaus vaikams, vyresniems žmonėms ir asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis. 

Pavojingas ligas sukelianti bakterija

Anot „Affidea Lietuva“ įmonių grupės medicinos klinikos „Endemik“ šeimos gydytojos Danutės Krylovienės, visiškai sveikų žmonių nosiaryklėse natūraliai randama gausybė mikroorganizmų, tarp kurių yra ir pneumokokas. Veikiami įvairių veiksnių, šie mikroorganizmai gali nukeliauti į apatinius kvėpavimo takus ir sukelti pavojingas ligas.

Šeimos gydytoja Danutė Krylovienė

Šeimos gydytoja Danutė Krylovienė

„Pneumokokas – tai ūmi bakterinė infekcija, kuria užsikrečiama oro lašeliniu būdu. Susidarius tam tikroms sąlygoms dėl virusinės infekcijos, ar dėl kitų priežasčių, pneumokokas gali patekti į apatinius žmogaus kvėpavimo takus ir daugintis. Taip išsivysto kvėpavimo takų uždegimas. Pneumokokinė infekcija taip pat gali sukelti tokias sunkias bakterines infekcijas kaip meningitas, plaučių uždegimas, angina, kraujo užkrėtimas ir dažniausią mažų vaikų ligą – ūmų vidurinės ausies uždegimą“, – aiškina gydytoja.

D.Krylovienė priduria, jog pneumokoko infekcija dažniau serga jaunesni nei penkerių metų vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, taip pat žmonės, turintys silpnesnę imuninę sistemą, sergantys lėtinėmis ligomis, socialinės globos ir slaugos įstaigose gyvenantys asmenys. Susergama ir dėl nepalankių išorinių veiksnių: peršalimo, pervargimo, patiriamo streso, turimų virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų.

Simptomai – neišsiskiriantys

Pasak šeimos gydytojos, pneumokokinė infekcija neturi vien jai būdingų specifinių klinikinių simptomų, tačiau plinta – žaibiškai.

„Pneumokoko sukeltų ligų klinikinė eiga nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau dažniausiai būna labai sunki. Pneumokokinė infekcija neturi tik jai būdingų simptomų, tačiau galima išskirti dažniausiai pastebimus: staigus karščiavimas ar šaltkrėtis, stiprus skausmas krūtinės srityje, didelis nuovargis, sutrikusi orientacija, kosulys ir dusulys“, – sako ji.

Infekcijos gydymo eiga

D.Krylovienė pabrėžia, jog pneumokoko sukeltos ligos yra gydomos pasitelkiant antibiotikus. Tačiau, mokslininkai pastaruoju metu pastebi naują gąsdinančią tendenciją – pneumokokų atsparumą antibiotikams. Todėl šeimos gydytoja pabrėžia, kad, siekiant apsisaugoti pačiam ir apsaugoti kitus, viena iš pagrindinių priemonių yra skiepai. Tačiau nereikia pamiršti ir nespecifinių priemonių, kaip imuniteto stiprinimo, fizinio aktyvumo, buvimo gryname ore, pilnavertės mitybos, žalingų įpročių, pvz., rūkymo, atsisakymo bei higienos įgūdžių formavimo – rankų plovimo, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymosi.

Šeimos gydytoja įvardija ir specifinę priemonę – skiepus, kurių vaidmuo valdant pneumokokinę infekciją pasaulyje, anot jos, yra svarbiausias: „Vakcinacija leidžia sumažinti pneumokokinės infekcijos paplitimą visuomenėje. Nors vakcina nuo ligos gal pilnai ir neapsaugo, tačiau pasiskiepijęs žmogus persirgs lengviau, jam pavyks išvengti sunkių ir net mirtinų komplikacijų.“