Dirbtinis intelektas gali numatyti pacientų gyvenimo trukmę / 123RF.com nuotr.

Dirbtinis intelektas gali numatyti pacientų gyvenimo trukmę

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-20 12:30
JAV mokslininkai ieško naujų dirbtinio intelekto panaudojimo galimybių medicinoje. Nustatyta, kad dirbtinis intelektas gali tiksliai numatyti širdies nepakankamumu sergančių pacientų gyvenimo trukmę, o taip pat – vėžiu sergančių pacientų mirštamumą trumpuoju laikotarpiu.
Kalifornijos San Diego universiteto mokslininkai sukūrė algoritmą, remdamiesi daugiau kaip 5 tūkst. pacientų, gydytų dėl širdies nepakankamumo, duomenimis. Algoritmas priskyrė rizikos balą kiekvienam pacientui pagal daugelį veiksnių – diastolinį kraujo spaudimą, kreatininą, leukocitų kiekį kraujyje, eritrocitų pasiskirstymą pagal dydį ir kitus rodiklius. Naujas modelis širdies nepakankamumu sergančio paciento tikėtiną gyvenimo trukmę nuspėjo 88 proc. tikslumu.

Širdies nepakankamumas yra rimta būklė, kai nusilpusi širdis nebepajėgia atlikti savo funkcijos ir aprūpinti kiekvieno organo reikalingu kraujo kiekiu, sutrinka aprūpinimas deguonimi ir maisto medžiagomis. Širdies nepakankamumas nėra išgydomas, tačiau vaistais ir sveiku gyvenimo būdu galima pagerinti pacientų gyvenimo kokybę ir pailginti numatomą gyvenimo trukmę.

JAV mokslininkų sukurtas algoritmas, numatantis širdies nepakankamumu sergančių pacientų gyvenimo trukmę, suteiktų medikams labai vertingos informacijos – prognozė leistų priimti pagrįstus sprendimus dėl gydymo.

Mašinų mokymosi algoritmas taip pat panaudotas numatant vėžiu sergančių pacientų gyvenimo trukmę. Pensilvanijos universiteto mokslininkų sukurtas algoritmas, paremtas 26 tūkst. vėžiu sergančių pacientų elektroniniais sveikatos įrašais, identifikavo pacientus, kuriems rizika mirti per 6 mėnesius.

Algoritmo pateikta prognozė paskatintų medikus iš anksto pasikalbėti su pacientais apie ligos progresavimą, slaugos paslaugas, paciento pageidavimus gyvenimo pabaigoje. Dauguma pacientų, sergančių vėžiu, miršta neaptarę su gydytojais gyvenimo pabaigos norų – ar bent jau toks pokalbis ir pageidavimai nebūna įrašyti ligos istorijoje.

Parengė Monika Kairienė pagal aiin.healthcare