Donorinis motinos pienas / Shutterstock nuotr.

Donorinis motinos pienas: kaip pasikeitė jo paklausa per pandemiją Lietuvoje ir pasaulyje?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-01-24 11:21
Per pastaruosius pandemijos metus Jungtinėje Karalystėje gerokai išaugo donorinio motinos pieno poreikis, skelbia BBC. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, donorinis motinos pienas yra antras geriausias maistas po biologinės motinos pieno.
Organizacijos „Human Milk Foundation“ (HMF) teigimu, donorinio motinos pieno paklausa – net keturis kartus didesnė nei buvo prieš pandemiją. HMF atstovės dr. Natalie Shenker manymu, paklausa išaugo dėl to, jog gimė daugiau kūdikių: „Šalis neabejotinai išgyvena kūdikių gimstamumo bumą, ypač daug gimė neišnešiotų naujagimių“.

Per pandemiją, anot jos, pasikeitė ir šiuos kūdikius prižiūrinčių medikų požiūris į donorinį pieną. Hertfordshire įsikūręs donorinio pieno fondas šiuo metu turi daugiau nei 300 donorių ir skatina visas galinčias mamas dovanoti savo perteklinį pieną.

Apie tai, kokia demografinė situacija šiuo metu yra Lietuvoje, ar pasikeitė donorinio motinos pieno paklausa per pastaruosius metus – portale manodaktaras.lt kalbamės su VUL Santaros klinikų Donorinio motinos pieno banko įkūrėju, gydytoju neonatologu doc. dr. Arūnu Liubšiu.

Santaros klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centro vadovas dr. Arūnas Liubšys.

Santaros klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centro vadovas dr. Arūnas Liubšys.

Ar ir mes galime pasidžiaugti Lietuvoje pagerėjusia gimstamumo situacija per pastaruosius metus?

Deja, ne. Nors labai tikėjomės, kad pasaulinės pandemijos ir karantino metu gimstamumas padidės, kadangi visi daugiau būname namie, tačiau iš tiesų taip neįvyko.

Paskutiniaisiais metais mūsų šalyje pastebima akivaizdi gimstamumo mažėjimo tendencija. Palyginimui: 2017 metais Lietuvoje gimė beveik 27 tūkst. naujagimių, 2018 m. – beveik 26 tūkst., 2019 m. – 24 tūkst., 2020 m. – 23 tūkst. naujagimių. Jei lygintume su 1995 metais, tuomet gimė net apie 45 tūkst. kūdikių. Tad matome, kad per 25 metus gimstamumas sumažėjo praktiškai perpus.

Kalbant apie neišnešiotus naujagimius, gimusius anksčiau nei 37 nėštumo savaitę, jie sudaro apie 5 proc. visų gimusių naujagimių Lietuvoje. Šis rodiklis nesikeičia jau pastaruosius penkiolika metų.

Kokios gimstamuo mažėjimo priežastys – sunku pasakyti. Gal situaciją kažkiek pagerins dalis jaunimo, grįžtančio iš užsienio, nors vargu, ar galima tikėtis akivaizdžių pokyčių.

Kalbant apie donorinį motinos pieną, kuo jis skiriasi nuo biologinės mamos pieno?

Pirmiausia noriu pabrėžti, jog nėra geresnio maisto kūdikiui už jo mamos pieną. Antras geriausias maistas po biologinės mamos pieno – donorinis pienas. Tik trečioje vietoje lieka adaptuoti pieno mišiniai. 

Donorinis motinos pienas pasterizuojamas, termiškai apdorojamas, todėl netenka tam tikrų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios kaitinant suyra, bet pagrindinė sudėtis, t.y. makronutrientai (baltymai, angliavandeniai, riebalai) išlieka motinos piene, kaip ir kiti svarbūs komponentai. 

Gyvame motinos piene yra įvairių gerųjų bakterijų, kurios patenka į naujagimio organizmą ir padeda virškinimui. Tačiau ir pasterizuotame donoriniame mamoș piene yra įvairių komponentų, pvz. oligosacharidų, kurie padeda formuotis geroms bakterijoms naujagimio žarnyne. Naujagimiai, maitinami mamos pienu, rečiau serga įvairiomis ligomis (pvz., sepsiu), geriau toleruoja maistą ir pan.

Donorinio motinos pieno bankas Lietuvoje veikia jau penktus metus. Kaip pasikeitė per tą laiką donorinio pieno poreikis?

Donorinio motinos pieno banko tinklas veikia visame pasaulyje. Daugiausia jų yra Skandinavijos šalyse, Italijoje, Vokietijoje, Anglijoje. Juos turi beveik visos Europos šalys. Lietuvoje nuspręsta įkurti du pieno bankus – Vilniuje ir Kaune, nes šiuose miestuose daugiausiai priimama neišnešiotų naujagimių (beveik 90 proc visų gimstančių kūdikių Lietuvoje).

Donorinis motinos pienas pirmiausia reikalingas neišnešiotiems ir sunkiai sergantiems naujagimiams.

Per pirmuosius trejus metus kasmet mamos atnešdavo apie 500 litrų pieno. Per pastaruosius porą metų donorinio pieno atnešama šiek tiek mažiau, bet kol kas užtenka. Pieno banke dar turime pakankamai atsargų. Specialiomis technologijomis užšaldytas donorinis pienas (ypač žemoje temperatūroje, iki – 40 laipsnių) gali būti saugomas iki pusmečio, tačiau tiek laiko saugoti niekada neprireikia – naujagimiai jį greičiau suvartoja.

Kokios yra donorinio pieno atidavimo sąlygos? Ar sugriežtėjo per pandemiją?

Sąlygos liko beveik tos pačios, tačiau yra labai griežta atranka motinų, kurios gali duoti donorinį pieną. Pieno donorėmis gali tapti visos sveikos, pieną gaminančios moterys, kurios nerūko, nevartoja alkoholio ir pan. Visos mamos turi užpildyti sveikatos deklaraciją ir sutikimą tapti motinos pieno donore, laboratorijoje atliekamas motinos kraujo ištyrimas dėl infekcijų.

Mamos nusitraukia savo perteklinį pieną ir specialioje talpoje atveža į pieno banką. Kai kurios motinos, dar gulėdamos gimdymo namuose ar ligoninėje su savo mažyliu, atiduoda perteklinį pieną. Pieno banke, kaip jau minėjau, donorinis pienas termiškai apdorojmas, ištiriamas, daromas jo pasėlis dėl galimų blogų bakterijų ir pan.

Kalbant apie nūdienos situaciją, noriu pabrėžti, jog pieną gali dovanoti ir tos mamos, kurios yra persirgusios Covid-19 liga ar pasiskiepijusios. Nustatyta, jei mama persirgo koronavirusu arba buvo paskiepyta, antikūnai, kurie susidaro motinos kraujyje, patenka ir į pieną. Vadinasi, toks pienas yra net vertingesnis naujagimiui, nes turi antikūnų prieš šią infekciją. 

Per pandemiją beveik niekas nepasikeitė, tik galbūt tai, jog reikia laikytis visų sveikatos saugumo reikalavimų ir pieną pristatyti, einant per atskirą įėjimą. Tad jokių problemų – jei tik mamos nori dovanoti, mielai pienas priimamas.

Ar donorinio pieno gali įsigyti tos mamos, kurių naujagimiai nėra ligoninėje, t.y. tos, mamos, kurios negali turėti savo pieno?

Donorinio motinos pieno bankas, įsikūręs Vaikų ligoninės Neonatologijos centre, pirmiausia aprūpina motinos pienu naujagimių skyriuose besigydančius mažylius bei neišnešiotukus. Pienas dovanojamas ir kitose sveikatos priežiūros įstaigose gydomiems kūdikiams.

Tačiau kitokiu būdu donorinis pienas nėra dalinamas. Kai kurios moterys teiraujasi, ar negalėtų nusipirkti donorinio pieno ar kažkaip kitaip jo gauti. Deja, ne. Mes laikomės griežtų taisyklių – pirmiausia šį pieną gauna neišnešioti naujagimiai ir ligoninėje gydomi mažyliai. Bet mes neparduodame ir nedovanojame donorinio pieno šeimoms, kurios yra ne ligoninėje.

Pasaulyje yra tokia tendencija pirkti donorinį pieną internetu. Ką Jūs apie tai manote?

Žinau, kad dalis motinų perka pieną internetu pagal skelbimus, bet esu prieš tokius dalykus. Juk mama nežino, kokį pieną gaus. Nežino, ar mama donorė yra sveika, o gal tas pienas yra maišytas su karvės pienu ar turi kitų priemaišų, juk neįmanoma patikrinti jo sudėties, kaip tai darome pieno banke.

Todėl pirkti pieno internetu nerekomenduoju. Nebent tai jūsų gera draugė ar pažįstama, kuria pasitikite. Ir jei ji turi perteklinio pieno, o jūsų kūdikiui jo labai reikia, tad kodėl nepriėmus tokios dovanos. Kitais atvejais tikrai nepatarčiau.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją neonatologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.