Dr. Mindaugas Gudelis: tik nuo jūsų priklauso, ar išvengsite Italijos ir Ispanijos likimo

Ispanijoje dirbantis gydytojas Mindaugas Gudelis įvardijo šios šalies klaidas ir perspėja Lietuvos gyventojus griežtai laikytis karantino / SCANPIX ir asmeninio albumo nuotraukos
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-03-23 17:59
Ispanijoje dirbantis gydytojas Mindaugas Gudelis perspėja Lietuvos gyventojus nekartoti svetimų klaidų. „Ispanijoje dėl nerimo, dėl baimės, dėl tikriausiai tam tikrų ekonominių priežasčių mums nepavyko greitai identifikuoti pirmų atvejų, atskirti kontaktų, nepavyko įvykdyti kontaktų kontrolės nuo nulinės minutės. Todėl ir praleidome galimybę. Nenoriu, kad taip įvyktų Lietuvoje ir visus skatinu likti namuose“, – ragina medikas.

Šeimos medicinos, sporto ir traumatologijos specialisto Mindaugo Gudelio patarimai (jais gydytojas dalijasi „Youtube“ kanale, žiūrėkite straipsnio pabaigoje):

Norėčiau jums priminti apie karantino svarbą. Matau, kad gyvenimas tęsiasi, žmonės parkuose, gamtoje. Geras oras, karantinas, į darbą nereikia eiti, negi namuose sėdėsi. Negerai. Karantinas tam, kad apsaugotume save, mums brangius žmones, savo šeimas. Laikas pagalvoti ir apie kitus žmones, pažįstamus, nepažįstamus, jie visi brangūs žmonės.

Jeigu dabar nepadarysime namų darbų, neliksime namuose užsidarę, vėliau susidursime su tokiomis pačiomis problemomis, kaip susidūrė Italija, o šiuo metu ir Ispanija. Beje, manoma, kad Ispanijai blogiausi laikai dar ateityje. Nes irgi nepadarė namų darbų.

Priminsiu, šio viruso inkubacinis periodas – 2 savaitės, per šį laikotarpį mes galime nejusti jokių ligos požymių, be užkrėsti kitus. Iš klinikinės praktikos ir iš mano draugų gydytojų pasakojimų yra labai daug atvejų, kai tyrimas yra klaidingas – negatyvus. Ir tai yra pavojingiausia: galvoji, kad esi sveikas, o iš tikro esi apsikrėtęs.

Neslampinėkite po parduotuves. Ant plastmasinių paviršių virusas gali išbūti net 72 val. Ant nerūdijančio metalo – 48 val. Ant kartono – 24 val. Ir ore – 2,7 val.

Ką reiškia karantinas? Būtina likti namuose, niekur neikite, jeigu nėra svarbaus reikalo. Išeikite iš namų tik tada, kai reikia nusipirkti maisto, bet prieš tai pasiruoškite produktų sąrašą, kad nereikėtų blaškytis po parduotuvę. Ir aišku, jeigu reikia eiti į darbą ir to negalime išvengti.

Parduotuvėje naudokite pirštines arba išėję iš jos nusivalykite rankas su dezinfekciniu skysčiu. Ir grįžę namo, nusiplaukite rankas.
Nevaikščiokite po namus su lauko drabužiais. Neslampinėkite po parduotuves, nes nustatyta, kad ant plastmasinių paviršių virusas gali išbūti net 72 val. Ant nerūdijančio metalo – 48 val. Ant kartono – 24 val. Ir ore – 2,7 val.

Laikykitės atstumo nuo žmonių. Yra patvirtinta, kad tiesioginis užsikrėtimas gali įvykti net 2 metrų atstumu.
Jei turite važiuoti ar keliauti į dabą automobiliu, stenkitės eiti vieni ar važiuoti vieni, be kitų šeimos narių ar draugų. Stenkitės vengti visuomeninio transporto, vietų parkuose, bet kokių susibūrimų.

Pietų Korėjos pavyzdys
Daug kas manęs klausia apie Pietų Korėją. Ši šalis praeityje jau yra turėjusi patirties su koronavirusu. Jie pradėjo veikti nuo nulinės minutės. Skatino socialinį atsiribojimą, transporto apribojimus. Tokiu būdu jiems pavyko išlyginti susirgimų kreivę ir „uždaryti“ virusą, kurs laikui bėgant numiršta.

Čia, Ispanijoje, mes to nepadarėme. Nepadarėme dėl nerimo, dėl baimės, dėl tikriausiai tam tikrų ekonominių pasekmių – mums nepavyko greitai identifikuoti pirmų atvejų, atskirti kontaktų, nepavyko įvykdyti kontaktų kontrolės nuo nulinės minutės. Todėl ir praleidome galimybę. Nenoriu, kad taip įvyktų Lietuvoje ir visus skatinu likti namuose. Čia ne bajeris. Tik visi kartu būdami supratingi galime nugalėti šį virusą, būdami namuose galbūt išvengsime jo, o jei susirgsime, galbūt lengvesne forma, bet apsaugosime kitus žmones, kurie yra labiau pažeidžiami.
Brangieji, likime namuose.

TAIP PAT SKAITYKITE: COVID-19 fronte dirbanti medikė maldauja laikytis karantino: gydytojai – pragare, o jums sunku likti namuose?

Žiūrėkite visą Mindaugo Gudelio įrašą: