Kasdienė medikų kova su COVID-19 infekcija / Vidmanto Balkūno (VUL Santaros klinikos) nuotr.

Dviguba gripo ir COVID-19 infekcija – kokios pasekmės organizmui?

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-09-23 14:30
Prasidedant gripo sezonui, kuris šiemet sutampa su koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkiu, kyla klausimas, ar galima užsikrėsti ir gripu, ir COVID-19? Klinikos „Endemik“ ir Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų gydytoja infektologė med. dr. Daiva Radzišauskienė sako, kad tokie atvejai įmanomi. Tokiu atveju ligos eiga bus sunkesnė. Tačiau didesnė problema, pasak gydytojos, yra ne vieno žmogaus susirgimas dviem ligomis, o visuomenėje vienu metu vykstančios dvi epidemijos – esant dideliam sergamumui, gali trūkti gydytojų.

Dviguba gripo ir COVID-19 infekcija – įmanoma

Klinikos „Endemik“ ir Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų gydytoja infektologė med. dr. Daiva Radzišauskienė sako, kad koinfekcijos, kai vienu metu žmogus užsikrečia dviem virusais ar bakterijoms, įmanomos. Galima superinfekcija, kai, pavyzdžiui, iš pradžių užsikrečiama gripu, o vėliau – COVID-19 infekcija. Kiek tokių atvejų bus, sunku pasakyti, paprastai tokie superinfekcijų atvejai reti“, – sako infektologė D.Radzišauskienė.

Pasak gydytojos, esant dvigubai infekcijai, ligos eiga sunkesnė. „Citokinų audra, kai išsiskiria uždegiminės medžiagos, gali būti ūmesnė, didesnis pavojus pneumonijai ir kitoms bakterinėms infekcijoms išsivystyti. Abu virusai gali sukelti sunkias pneumonijas, tiek gripo, tiek COVID-19“, – sako D.Radzišauskienė.

Daug medikų perspėja, kad peršalimo ligų, gripo ir COVID-19 simptomai panašūs, tad gali būti laiku nediagnozuotų COVID-19 atvejų. Ar dviguba gripo ir COVID-19 infekcija būtų nesuvaldytų pacientų srautų pasekmė? Infekcinių ligų gydytoja D.Radzišauskienė su tuo nesutinka: „Dabar pacientų srautai pakankamai gerai valdomi, gerai dirba epidemiologai, kurie tiria židinius, taikoma saviizoliacija. Dviguba infekcija būtų ne dėl nesuvaldytų srautų, tai – tiesiog natūralus gamtos reiškinys, kad žmogus gali užsikrėsti keliomis infekcijomis. Turėjau ligonį, kuris sirgo ir gripu, ir rinovirusu. Arba erkių platinamos ligos – žmogus gali susirgti ir Laimo liga, ir erkiniu encefalitu. Ne išimtis ir gripas su COVID-19.“

Didesnė problema – gripo ir COVID-19 epidemijos vienu metu

Pasak gydytojos D.Radzišauskienės, didesnė problema nei galimi pavieniai sergančiųjų dviguba gripo ir COVID-19 infekcija atvejai yra gripo ir COVID-19 epidemijos nacionaliniu mastu. „Jei bus gripo epidemija ir dar COVID-19 epidemija, bus labai didelis sergamumas. Medicinos sistema gali tiesiog neatlaikyti. Trūks gydytojų, stacionaruose – lovų ir netgi plaučių ventiliavimo aparatų“, – sako infektologė.

Rekomenduoja skiepytis nuo gripo

Infekcinių ligų gydytoja D.Radzišauskienė sako, kad skiepai nuo gripo šį sezoną būtų naudingi tiek individui, tiek visuomenei. „Jei žmogus pasiskiepija nuo gripo, jam nedidelė tikimybė susirgti gripu arba jis susirgs lengvesne forma. Jei pasiskiepijęs žmogus užsikrės gripu ir dar COVID-19 infekcija, tai tikėtina, kad jo būklė bus žymiai lengvesnė negu tų, kurie nesiskiepys, – sako infektologė D.Radzišauskienė, – gripo epidemijas galime valdyti, nes turime vakciną, priešvirusinius vaistus. O naujam koronavirusui vakcina dar neišrasta, kol kas nėra įrodyto veiksmingo priešvirusinio gydymo. Taigi dabar pagrindinis mūsų tikslas būtų kuo labiau sumažinti sergamumą. Tai galima pasiekti kuo daugiau visuomenės paskiepijant nuo gripo.“

Užsiregistuoti pas gydytoją infektologę Daivą Radzišauskienę galima ČIA.