Beždžionių raupai / Shutterstock nuotr.

Ekspertai ėmė tirti mirčių nuo beždžionių raupų atvejus visame pasaulyje

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-08-18 14:32
Nuo šių metų pradžios visame pasaulyje užregistruota daugiau nei 31 tūkst. beždžionių raupų susirgimų atvejų, daugiau nei 10 tūkst. iš jų – Jungtinėse Valstijose, keli atvejai jau užfiksuoti ir Lietuvoje. Dauguma žmonių pasveiko, tačiau gydytojai stengiasi suprasti, kokiais atvejais beždžionių raupai gali baigtis mirtimi.
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Ispanijoje nuo beždžionių raupų mirė du asmenys, po vieną – Brazilijoje, Ekvadore ir Indijoje – taip vadinamosiose neendeminėse šalyse, skelbia CNN.

Neseniai socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame klausimų-atsakymų išklotinėje dr. Rosamunda Lewis, techninė PSO vadovė, atsakinga už informaciją apie beždžionių raupus, teigia, jog viena iš priežasčių, kodėl infekcinės ligos yra tokios sudėtingos, yra ta, jog žmonėms trūksta aiškaus suvokimo apie jų sunkumą.

„Kai žmonės susiduria su infekcinių ligų sukėlėjais, jų organizmas reaguoja skirtingai. Kai kuriems nepasireiškia jokie simptomai arba atsiranda tik lengvi negalavimai, pvz., nedidelis karščiavimas. Tačiau kitiems išsivysto labai rimtos komplikacijos. Mes tai dabar matome“, – teigė ji. 

Nuo šiol PSO kiekvienos šalies prašo suteikti daugiau informacijos apie aplinkybes, susijusias su mirtimis nuo beždžionių raupų.

Ispanijoje mirė du sveiki vyrai

Ispanijos nacionalinio mikrobiologijos instituto direktorės dr. Isabel Jado ataskaitoje teigiama, kad šioje šalyje mirė 44 ir 31 metų amžiaus vyrai. Jie vienas kito nepažinojo ir buvo ne iš tos pačios vietovės. Prieš susirgdami beždžionių raupais jie buvo sveiki ir neturėjo jokių sunkių ligų rizikos veiksnių, pvz. susilpnėjusi imuninė sistema ir pan.

Teigiama, jog abiem vyrams išsivystė encefalitas arba smegenų patinimas, kurį gali sukelti virusinės infekcijos. Galiausiai jie pateko į komą ir mirė.

Epidemiologė ir raupų viruso ekspertė Andrea McCollum iš JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) teigia, kad encefalitas yra labai reta liga, susijusi su beždžionių raupais. Ši liga buvo pastebėta žmonėms, sergantiems beždžionių raupais Vakarų Afrikoje, ir vienam pacientui Jungtinėse Valstijose 2003 m. per nedidelį protrūkį, susijusį su importuotais prerijų šunimis.

„Kodėl kai kurie iš šių pacientų susirgo encefalitu, mes nežinome“, – CNN sakė A.McCollum.

Svarstoma, jog beždžionių raupų ligos sunkumas priklauso nuo esamos žmogaus sveikatos būklės ir nuo viruso, kuriuo jis yra užsikrėtęs, padermės.

A.McCollum teigimu, Centrinės Afrikos Kongo baseine apie 11 proc. beždžionių raupų atvejų yra mirtini, daugiausia dėl to, jog gyventojai nebuvo paskiepyti nuo raupų viruso, o tai apsaugotų nuo beždžionių raupų.

Remiantis duomenimis, kurie dažniausiai gaunami iš Nigerijos, Vakarų Afrikoje beždžionių raupai tampa mirtini maždaug 1 proc. susirgimo atvejų. Tai taip pat rodo, kad žmonės, kurie miršta nuo beždžionių raupų, dažnai turi rizikos veiksnių, silpninančių jų imuninę funkciją, pavyzdžiui, prastai kontroliuojamą ŽIV.

Kūdikiams gresia didesnė sunkių komplikacijų rizika, nes jie dar neturi stiprios imuninės sistemos, sakė A.McCollumas. Nėščios moterys taip pat turi susilpnėjusį imunitetą, todėl papuola į didesnę beždžionių raupų infekcijos rizikos grupę.

Manoma, kad Vakarų Afrikoje cirkuliuojanti viruso padermė – ta pati, kuri dabar cirkuliuoja JAV ir kitose neendeminėse šalyse – sukelia švelnesnę ligą nei Kongo baseino viruso padermė. Kol kas mažai žinoma apie tai, kaip ir kodėl šio viruso atvejai gali tapti sunkūs.

Kam gresia sunkesni ligos atvejai

Didesnė rizika susirgti sunkesnėmis beždžionių raupų infekcijos formomis gali būti: 

  • asmenims, sergantiems pažengusiu ŽIV, nes gali būti pažeista jų imuninė funkcija;
  • nėščioms moterims;
  • mažiems vaikams ir kūdikiams;
  • žmonėms, sergantiems egzema ar atopiniu dermatitu, nes jų odoje yra daug įtrūkimų, dėl kurių beždžionių raupų bėrimas gali būti daug sunkesnis;
  • turintiems bent vieną kitą komplikaciją, pvz., stiprų pykinimą ir vėmimą, viduriavimą ir dehidrataciją, plaučių uždegimą, antrinę odos infekciją;
  • jei sergama kitomis ligomis vienu metu.

CDC rekomenduoja žmonėms, kurie patenka į šias grupes, apsvarstyti galimybę gydytis antivirusiniu gydymu, įskaitant eksperimentinį gydymą, vadinamą Tpoxx, kuris JAV buvo skiriamas beždžionių raupais sergantiems pacientams klinikinio tyrimo metu.

Parengta pagal: https://edition.cnn.com