Virusai, kaukė, apsauga, Covid-19, koronavirusas / Shutterstock nuotr.

Epidemiologė: „Norint suvaldyti delta atmainos plitimą, skiepų apimtys turi siekti 90 proc.“

Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-09-23 10:23
Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytojos epidemiologės Daivos Razmuvienės, šiandieninė epidemiologinė situacija Lietuvoje yra liūdnoka, nes sergamumas koronavirusu auga – kasdien registruojama virš tūkstančio naujų atvejų. 
„Pagal mirties skaičių esame antri Europoje, o pagal sergamumo rodiklius – ketvirti. To priežastis – cirkuliuojanti agresyvi kororonaviruso delta amaina, kuria greitai galima užsikrėsti, jai reika trumpesnio inkubacinio periodo, didesnė viruso dalelių koncentracija lieka žmogaus organizme“, – portalui manodaktaras.lt teigė epidemiologė.

Persirgusieji Covid-19 ar pasiskiepiję taip pat gali platinti deltą atmainą, tik skirtumas tas, jog virusas platinamas trumpesnį laiką bei perduodama mažesnė jo koncentracija.

Prognozė: spalį sergamumas išaugs

Šiai dienai skiepijimo apimtys mūsų šalyje, anot NVSC gydytojos epidemiologės D.Razmuvienės, deja, nėra aukštos pagal amžiaus grupes. 

„Buvo prognozuojama, kad iki rugsėjo pabaigos vyresnio amžiaus žmonių bus paskiepyta 100 proc. Deja, toli gražu iki šio skaičiaus. Lyginant su kitomis Europos šalimis, pavyzdžiui, Danijoje vyresnių nei 70 metų šiandien jau paskiepyta šimtas procentų, o visa kita populiacija siekia apie 90 proc., – tikino specialistė. – Tuo tarpu Lietuvoje sudarome palankias sąlygas šiam virusui plisti. Tam įtakos turi daugelio skeptiškas nusiteikimas prieš veido kaukių dėvėjimą, prieš skiepus ar testų atlikimą vaikų ugdymo įstaigose“.

Gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė

Gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė

Prognozuojama, jog spalio mėnesį sergamumas koronavirusu ir delta atmaina šalyje gali dar išaugti, nes skiepijimai, anot epidemiologės, vis dar vangūs. Jei būtų suskubta paskiepyti kaip įmanoma greičiau didesnę visuomenės dalį, D.Razmuvienė neabejoja – tikrai pavyktų pristabdyti sergamumą, nes įrodyta, kad paskiepytam žmogui mirties atvejai dvidešimt kartų retesni, o susirgimų ar hospitalizacijos tikimybė sumažėja iki 5–10 kartų.

Be skiepijimo svarbios ir visos kitos asmens saugos priemonės: kaukių dėvėjimas viešose vietose, rankų dezinfekcija ir pan.

Patariama aktyviau skiepyti vaikus

NVSC epidemiologė rekomenduoja aktyviau skiepyti ir vaikus nuo 12 metų. Šiuo metu šios amžiaus grupės vaikų paskiepyta apie 30 procentų. 

„Šiandien matome, kad didžiausi protrūkiai yra ugdymo įstaigose – beveik pusę visų registruojamų atvejų Lietuvoje. Nuo 16 iki 30 metų amžiaus grupėje paskiepyta apie 60–70 proc. Bet norint suvaldyti delta atmainos plitimą, neužtenka naudoti visas asmens saugos priemones, skiepų apimtys turi siekti apie 90 proc.“, – sakė D.Razmuvienė.

Ar vakcinos prieš koronavirusą veikia ir delta atmainą?

„Neabejotinai, – pabrėžė epidemiologė. – Mutavus laukiniam virusui ir atsiradus delta atmainai, buvo atlikti moksliniai, klinikiniai tyrimai, įvairios studijos, kurių metu įrodyta, kad šiuo metu pasaulyje naudojamos vakcinos nuo koronaviruso net 88 proc. veikia ir delta atmainą“.

Bet kiekvieno žmogaus imuninė sistema skirtingai reaguoja į vakciną. Tad nuo individualaus organizmo priklauso, kiek jis galės pagaminti taip vadinamų neutralizuojamų antikūnių, kurie, susitikę su virusu, jį galėtų pašalinti iš organizmo.