Erekcijos sutrikimai po prostatos vėžio gydymo dažni, tačiau ją susigrąžinti įmanoma

Erekcijos sutrikimai / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2021-05-05 19:03
Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Jei liga aptinkama ankstyvos stadijos ir nustatoma, kad ji žemo piktybiškumo, gydymo galima ir netaikyti, pakanka pacientą stebėti. Tačiau diagnozavus uždelstą ligą, tenka imtis agresyvaus gydymo, kuris nepraeina be pasekmių. Viena jų – erekcijos sutrikimai. Gydytojas urologas, seksologas prof. dr. Darijus Skaudickas paaiškina, kokiomis priemonėmis galima atstatyti lytinę funkciją po prostatos vėžio gydymo.

Kiekvienas prostatos vėžio atvejis individualus. Profesorius Darijus Skaudickas sako, kad gydymo taktika priklauso nuo to, kokios stadijos vėžys nustatytas ir ligos piktybiškumo: „Jeigu biopsijos metu nustatome žemo piktybiškumo ligą, gydome vienaip, jeigu nustatoma agresyvi liga, tai ir gydymo taktika kita. Negalime vienu metru matuoti visų. Jeigu nustatėme prostatos vėžį, visi išsigąsta, galvoja, kad viskas, gyvenimas nugyventas. Anaiptol ne.“

Pasak gydytojo, jeigu prostatos vėžys nustatomas pirmos ar antros stadijos, liga – žema piktybiškumo, tokių pacientų galima net neoperuoti, pakanka nuolat sekti prostatos specifinio antigeno (PSA) rodiklius.

„Tačiau jeigu onkologinis procesas nustatytas jaunesniame amžiuje – apie 50 metų, liga vidutinio agresyvumo arba antros-trečios stadijos, tada rekomenduojame pacientams neatidėlioti ir radikaliai gydyti“, – sako gydytojas D.Skaudickas.

Radikalus prostatos vėžio gydymas, pasak urologo, gali būti taikomas, jei vėžys lokalizuotas, neišplitęs. Tokio gydymo metodai gali būti:

  • Radikali prostatektomija (operacija pašalinama prostata)

  • Radikalus spindulinis gydymas (išorinė spindulinė terapija)

  • Brachiterapija (spindulinio gydymo rūšis, kai didžiausia spindulių dozė patenka į naviką, ten, kur labiausiai reikia, o aplinkiniai audiniai yra tausojami)

„Jeigu pacientas atėjo per vėlai, diagnozuojama užleista, pažengusi liga, tada taikoma hormonų terapija arba, jeigu yra metastazės, taikoma chemoterapija“, – sako gydytojas urologas D.Skaudickas.

Erekcijos sutrikimai dažni

Pasak gydytojo urologo D.Skaudicko, tyrimai rodo, kad erekcijos sutrikimus po agresyvaus gydymo patiria 20-80 proc. pacientų. Operacijos ar spindulinio gydymo metu gali būti pažeisti nervai, dalyvaujantys erekcijoje.

„Tie nervų pluošteliai yra labai ploni, maždaug plauko storio, juos išsaugoti kartais ne taip paprasta. Bet vis tiek operacijos metu stengiamės juos išsaugoti, kad pacientas turėtų tokią erekciją, kokią turėjo prieš operaciją. Tačiau jei toje vietoje reikia pašalinti navikinį audinį, daugiau dėmesio kreipiame į onkologinį darinį“, – sako gydytojas.

Pasak urologo D.Skaudicko, kiekvienam pacientui prieš prostatos vėžio gydymą paaiškinama, kad šlapimo nelaikymas ar erektilinė disfunkcija labai dažna po prostatos vėžio gydymo, prieš gydymą pacientai užpildo klausimyną apie erekcijos kokybę.

„Galime palyginti, kokia erekcija buvo prieš ir po operacijos, išsiaiškinti, ar pacientams tai yra labai svarbu. Yra pacientų, kuriems virš 70 metų, kurie sako, kad jiems tai jau nelabai svarbu. O kitam, 50-mečiui, jos labai reikia“, – sako gydytojas urologas, seksologas D.Skaudickas.

Gydytojas urologas prof. dr. Darijus Skaudickas. Asmeninio archyvo nuotr.
Gydytojas urologas prof. dr. Darijus Skaudickas. Asmeninio archyvo nuotr.

Erekcijos funkciją galima atkurti

Urologas, seksologas D.Skaudickas sako, kad atkurti erekcijai po prostatos vėžio gydymo galima taikyti įvairias priemones: „Dažniausia priemonė – medikamentinis gydymas, vaistai, kurie gerina kraujotaką, kraujo priplūdimą į varpą. Praėjus vaistų kursą, galima neblogai valdyti situaciją. Dar yra vakuumo procedūros, galima taikyti intraprostatinius medikamentus, taip pat – intrakaverninę injekciją, kai veikliosios medžiagos suleidžiama į varpos akytkūnius. Jei pacientas viską išbando ir turi galimybę, gali įsidėti varpos protezą, kuris jam suteiks galimybę turėti erekciją, kada jis nori.“

Tiesa, atkurti lytinę funkciją po prostatos vėžio gydymo ne visada įmanoma. „Pagal įvairius tyrimus, pagerėja 30-60 proc. pacientų, likusiems pagerėjimo gali ir nebūti“, – sako gydytojas urologas D.Skaudickas.

Taigi norint išvengti agresyvaus prostatos vėžio gydymo, lemiančio erekcijos sutrikimus, svarbu prostatos vėžį diagnozuoti kuo anksčiau. Lietuvoje vykdoma priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Pagal ją, 50-69 metų vyrai (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis – nuo 45 metų) kartą per 2 metus gali nemokamai atlikti PSA lygio kraujyje tyrimą. Vyrai, norintys sudalyvauti patikros programoje, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Užsiregistruoti pas gydytoją urologą Darijų Skaudicką galima ČIA