Erkių platinamomis ligomis žmonės šiemet sirgo anksčiau ir dažniau

Erkė / 123RF nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-06-12 12:32
Dėl šiltėjančio klimato erkės nemiegojo žiemos miegu ir išliko aktyvios visus metus, dėl ko jų platinamų ligų atvejų pasitaikė ir žiemą, o pačių atvejų registruojama daugiau nei ankstesniais metais, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

„Dėl šiltėjančio klimato pokyčių neturėjome įprastos žiemos, kurios metu oro temperatūra nukristų gerokai žemiau nulio ir taip išsilaikytų bent kurį laiką. Kitaip tariant, erkės šiemet nemiegojo, todėl jų aptikti buvo galima ištisus metus. Tokie pokyčiai lėmė ir sergamumo sezoniškumo pasiketimus – 2019 metų gruodį erkių platinamomis ligomis susirgo 12 Lietuvos gyventojų. Tokių atvejų anksčiau pasitaikydavo, bet mažiau“, – pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) užkrečiamųjų ligų specialistė entomologė Milda Žygutienė.

Pasak NVSC, pasikeitimai akivaizdūs vertinant ne tik sergamumo sezoniškumą, bet ir susirgusiųjų skaičių. Pernai sausio–gegužės mėnesiais užregistruoti 33 erkinio encefalito atvejai ir 245 Laimo ligos atvejai, šiais metais – erkinio encefalito atvejų užregistruota jau virš 50, o Laimo ligos – virš 300 atvejų.

NVSC pabrėžia, jog erkių saugotis reikia ne tik tiems, kurie daug laiko leidžia gamtoje, nes dažnai užsikrečiama ir savo artimoje aplinkoje – kieme, sode, sodyboje. Be to, negalima išskirti tokių vietų, miestų, rajonų, kuriuose erkių paplitimas būtų mažesnis.

„Erkių sutikti galima visoje Lietuvos teritorijoje. Deja, bet visoje Lietuvoje erkės yra ir ligų nešiotojos, t. y.  visuose rajonuose erkėse aptiktas tiek erkinio encefalito virusas, tiek Laimo ligos sukėlėjas“, – teigia M.Žygutienė.

Žmonės erkių platinamomis ligomis suserga, įsisiurbus užsikrėtusiai erkei. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir maistui vartojant nepasterizuotą ožkų ar karvių pieną. Lietuvoje tokių atvejų pasitaiko kasmet.

Lietuvoje erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga – kasmet suserga apie 3 tūkstančius žmonių. Paprastai pirmieji šių ligų atvejai nustatomi balandį.

Kaip apsisaugoti?

Nuo erkinio encefalito apsaugo skiepai, tačiau nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl šiuo atveju apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės. Einant į mišką reikėtų apsivilkti šviesiais, ilgomis rankovėmis, drabužiais, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo. Kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą.

Reguliariai naudoti repelentus (erkes atbaidančias priemones), kadangi jų poveikis yra trumpalaikis. Būnant gamtoje reikėtų dažniau apžiūrėti save ir bendrakeleivius. Pamatę drabužiais ropojančias erkes – sunaikinkite. Įsisiurbusią erkę nedelsiant ištraukite.

Po erkės įkandimo, apie vieną mėnesį, stebėkite savo sveikatą. Jei per šį laikotarpį pasireiškė pirmieji erkių platinamų ligų požymiai (paraudimas erkės įsisiurbimo vietoje, karščiavimas, galvos, sąnarių, raumenų skausmas, bendras organizmo silpnumas), kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

TAIP PAT SKAITYKITE: Po apsilankymo gamtoje – specifiniai COVID-19 simptomai? O gal – erkinio encefalito?

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Temos:

Erkės Sveikata