ES skaitmeninis COVID pažymėjimas negarantuoja, kad pasieksite atostogų šalį – pasidomėkite iš anksto!

Oro uostas, COVID-19 / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-08-18 16:01
Vilnietė Milda Petrauskaitė labai laukė savo atostogų gražioje Maltos saloje. Covid infekcija žiemą persirgusi moteris pasiskiepijo vieną kartą, gavo skaitmeninį ES COVID pažymėjimą ir ramiai laukė skrydžio dienos. Visa laimė, kad likus gal porai savaičių iki pirmosios atostogų dienos ji visgi nusprendė pasidomėti, kokia tvarka jos atostogų šalyje ir ar užteks jos turimų dokumentų.

Pasirodo, jog kai kurios šalys, tarp jų ir Malta, neįsileidžia keliautojų, kurių pažymėjime nurodyta tik viena vakcinavimo dozė. „Nors man jau yra išduotas ES skaitmenins COVID pažymėjimas, jame nurodyta tik viena vakcinavimo doze. Keliaujant šis dokumentas lieka bevertis, kadangi atvykus į numatytą šalį, su vienu skiepu turėsiu likti izoliuotis dviems savaitėms arba atgal namo būsiu atgręžta dar Lietuvos oro uoste“, – savo nemalonius atradimus pasakoja vilnietė Milda.

Mergina suskubo registruotis antrajai vakcinai, bet jai nepavyko to padaryti laiku, kad iki kelionės būtų išlaikyti visi privalomi terminai ir svarbus įrašas apie antrąją vakciną atsirastų naujame skaitmeniniame ES pažymėjime. „Aš bandžiau registruotis, bet sistema vis atmesdavo mano bandymus, todėl aš supratau, jog Covid persirgę žmonės, ko gero, registruojami tik pirmai vakcinai, todėl man ir nepavyko. Liko vienintelis kelias – gaudyti skiepų autobusą ir bandyti gauti antrąją vakciną neužsiregistravus iš anksto“, – pasakoja jauna moteris. Ji guodėsi, kad itin sunku buvo surasti reikalingą informaciją, kaip ji turėtų elgtis tokioje situacijoje.

Milda dalinosi nerimu, ar savo iniciatyva pasiskiepijus antrąja vakcina, kaip greitai bus paredaguotas jos ES skaitmeninis COVID pažymėjimas, ar kelionės dieną ji jau turės jo naują versiją.

Portalas manodaktaras.lt pasitikslino, kad visgi persirgę žmonės turi galimybę registruotis oficialioje sistemoje „Koronastop“ antrajai vakcinai savo iniciatyva, nors Lietuvoje galiojantį Galimybių pasą jau gauna ir pasiskiepiję pirmuoju skiepu. Jeigu žmogus neketina keliauti į užsienį, jam tikrai pakanka vienos vakcinos, nes ji pagal nustatytas tvarkas jau užtikrina pakankamą organizmo apsaugą. Tačiau rengiantis keliauti į užsienį, būtina iš anksto pasidomėti, ar vienos vakcinos užteks, nes atostogos gali baigtis tikra katastrofa: turėsite 2 savaičių saviizoliaciją arba netgi visai neišskrisite.

Europos Sąjungos skaitmeninis COVID pažymėjimas palengvins keliavimą tarp bendrijos šalių / Shutterstock nuotr.
Europos Sąjungos skaitmeninis COVID pažymėjimas palengvins keliavimą tarp bendrijos šalių / Shutterstock nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerijos tinklapyje pateikiamas labai lakoniškas paaiškinimas, ar ES skaitmeninis COVID pažymėjimas galios pasiskiepijus viena vakcinos doze: „Dėl to spręs kiekviena ES valstybė individualiai. Kokios sąlygos galioja konkrečioje valstybėje pasitikrinti galite https://reopen.europa.eu/lt (pasirinkite šalį ir spustelėkite piktogramą „Kelionės“). Taip pat informacijos apie galiojančius reikalavimus keliautojams šalyje, į kurią vykstate, galite ieškoti tos šalies ambasados ar atstovybės interneto svetainėje.

„Koronastop“ svetainėje pateikiama tik bendra informacija.

Kokios bus konkrečios ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo įsigaliojimo sąlygos?

Kiekviena šalis taiko skirtingas sąlygas pažymėjimui įsigalioti. Lietuvoje dokumentas galioja, kai tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

  • po pilnos vakcinacijos „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ arba „Janssen“ vakcina praėjo dvi savaitės;
  • skiepijantis pagal mišraus vakcinavimo schemą praėjo dvi savaitės po antrosios dozės suleidimo;
  • praėjo 2 savaitėms po skiepijimo bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 (koronavirusu) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu;
  • persirgus COVID-19 liga, kai persirgimo faktas nustatytas teigiamu PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų;
  • gavus neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą (po neigiamo PGR ėminio paėmimo turi būti praėję ne daugiau kaip 72 val., nuo greitojo antigeno testo – 48 val.)

Taip pat įspėjama, kad pažymėjimas neatleidžia nuo anketų, kurias reikia pildyti keliaujant į kitas šalis arba grįžtant į Lietuvą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė paaiškino, kad pagal galiojančias tvarkas gyventojai, kuriems per pastarąsias 180 dienų iki skiepijimo buvo nustatyta COVID-19 liga, gali  būti skiepijami ne anksčiau kaip po 150 dienų nuo šios ligos diagnozės patvirtinimo VIENA bet kurios COVID-19 vakcinos doze.

Rolanda Lingienė / Pauliaus Peleckio nuotr.
Rolanda Lingienė / Pauliaus Peleckio nuotr.

Pasak epidemiologės, tvarkoje numatytos 3 išimtys, kada galimas skiepijamas dviem dozėmis: kai persirgus infekcija ir atlikus antikūnų tyrimą praėjus ne mažiau kaip 21 dienai po diagnozės patvirtinimo, jų nenustatoma.  Antroji išimtis, kai gydytojas nusprendžia, jog antroji vakcina yra būtina pacientui, kuriam taikomas sisteminis imunosupresinis gydymas ar yra nustatytas imunodeficitinis sutrikimas. Ir trečioji, kai yra objektyvios aplinkybės ir pacientas pageidauja būti vakcinuotas pagal dviejų dozių vakcinavimo schemą.

Tad NVSC Vilniaus departamento direktorė R. Lingienė pataria kreiptis pas savo šeimos gydytoją ir reikalauti antrosios dozės, nes ji priklauso visiems to pageidaujantiems.