Europos imunizacijos savaitę – dėmesys retoms ligoms

Imunizacija / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-04-20 12:11
Balandžio 20-ąja prasidėjo ir iki balandžio 26-osios tęsis Europos imunizacijos savaitė. Šių metų jos šūkis „vakcinos veikia“ (#VaccinesWork).

Pažymint Europos imunizacijos savaitę siekiama didinti visuomenės supratimą apie vakcinacijos svarbą, kuri leidžia užkirsti kelią skiepų valdomų ligų plitimui. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vakcinomis šiandien galima kontroliuoti net 28 ligas. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, vakcinacija – ne tik viena iš didžiausių laimėjimų sveikatos priežiūros srityje, bet ir viena ekonomiškiausių sveikatos priežiūros intervencijų, užtikrinančių investiciją į žmogaus sveikatą ir asmeninę gerovę, trunkančią visa gyvenimą. Skiepijant pavyko išnaikinti raupus ir beveik išnaikinti poliomielitą bei sumažinti mirčių nuo vakcinomis valdomų ligų, tokių kaip tymai, difterija ir kt. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje vakcinacija leidžia išvengti 2–3 mln. žmonių mirčių nuo difterijos, stabligės, kokliušo ir tymų.

Lietuvoje stabligė ir difterija yra gana retos ligos, tačiau šios infekcijos vis dar egzistuoja kitose šalyse, kuriose galima užsikrėsti kelionių metu. Pastaraisiais metais toksigeninės difterijos atvejų buvo nustatyta Belgijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje. Latvijoje sergamumas difterija išlieka didžiausias visame Europos regione.

Planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

Minėdami Europos imunizacijos savaitę, ULAC specialistai ragina visuomenę ir medikus aktyviau domėtis užkrečiamųjų ligų profilaktika ir primena apie vakcinacijos svarbą kiekviename amžiaus tarpsnyje. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, užkrečiamosios ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje.

Karantino laikotarpiu Lietuvoje, vadovaujantis 2020 kovo 14 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ ir Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijos vadovo sprendimu „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo paskelbus karantiną Lietuvos Respublikos teritorijoje“, planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.

Šaltinis: www.ulac.lt