Fizinis aktyvumas prabudina taip pat kaip kava

Fizinis aktyvumas prabudina taip pat kaip kava / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-02-02 08:00
Net ir trumpa treniruotė pagerina nuotaiką ir suaktyvina smegenų veiklą. Tačiau daugelis ryte vis tiek griebiasi kavos. Tyrimas rodo, kad 20 minučių spartaus ėjimo turi tokį patį poveikį smegenų darbinei atminčiai kaip ir kavos puodelis.

Kanadoje atlikto tyrimo tikslas buvo palyginti, kokį poveikį smegenų darbinei atminčiai daro fizinis aktyvumas ir kofeinas. Darbinėje arba veikliojoje atmintyje vyksta visas sąmoningas protinis darbas. Tyrimo dalyviai turėjo atlikti užduotį, panašią į atminties žaidimus, kuriuose reikia įsiminti pasikartojančias korteles.

Tyrėjai lygino, kokį poveikį darbinei atminčiai turėjo spartus 20 minučių ėjimas ant bėgimo takelio ir puodelis kavos. Abu metodai išbandyti su 30 dalyvių, kurie vartoja kavą ir 29 dalyviais, kurie nevartoja kavos. Dalyvių amžius – 18-40 metų. Tyrimas rodo, kad 20 minučių spartaus ėjimo darbinei atminčiai daro tokį pat teigiamą poveikį kaip ir puodelis kavos.

Antroje tyrimo dalyje buvo siekiama nustatyti, ar 20 minučių ėjimas gali sumažinti kofeino abstinencijos simptomus praėjus 12 valandų nuo paskutinio kavos gėrimo. Tiems tyrimo dalyviams, kurie vartoja kavą nuolatos, fizinis aktyvumas turėjo šiek tiek didesnę teigiamą įtaką negu kavos puodelis. Tai gali būti dėl to, kad nuolat kavą geriantiems tyrimo dalyviams išsivystė tolerancija kofeinui. Fizinis aktyvumas taip pat padėjo sušvelninti kofeino abstinencijos simptomus tiek pat, kiek būtų padėjęs kavos puodelis, dalyviai po treniruotės jautėsi budresni ir geresnės nuotaikos.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, kofeinas yra labiausiai pasaulyje vartojama psichoaktyvi medžiaga. Kofeinas turi teigiamų poveikių sveikatai, tačiau jautresniems kofeinui žmonėms gali pasireikšti šalutinių poveikių – nemiga, galvos skausmas, padažnėjęs širdies ritmas, nerimas, virškinimo sutrikimai, kūno drebulys.

Nustojus vartoti kavą, gali kankinti abstinencijos sindromas – šleikštulys, nuovargis, nervingumas, prasta nuotaika, pablogėjusi atmintis ir koncentracija – vadinamasis „smegenų rūkas“. Taigi norintys nebevartoti kavos, abstinencijos simptomus gali sušvelninti fiziniu aktyvumu. Be to, fizinis aktyvumas turi ilgalaikių teigiamų poveikių sveikatai.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com