Galimybių paso turėtojų skaičius artėja prie milijono, miesteliuose kursuos „pasobusai“

Galimybių pasas / Shutterstock nuotr.
Autorius: BNS
Publikuota: 2021-08-19 13:33
Galimybių pasą elektroniniu būdu jau išsiėmė apie 850 tūkst. žmonių iš 1,4 mln. galinčių tai padaryti, sako ekonomikos ir inovacijų viceministras. Vincas Jurgutis sako, kad žmonėms žadama palengvinti dokumento gavimą – Registrų centro įmonės atstovai kitą savaitę važiuos į savivaldybes, kur nėra jos padalinių, be to, dokumentą galima bus pasiimti „Sodros“ padaliniuose, galbūt ir vaistinėse. 

„Šiuo metu Lietuvoje apytiksliai 1 mln. 400 tūkst. gali išsiimti galimybių pasą ir elektroniškai jį yra išsiėmę 845 tūkst. – tai yra didelis skaičius. Jeigu palygintume jį su skaičiumi, kurį turėjome prieš maždaug mėnesį, liepos pradžioje, buvo vos 600 tūkst. žmonių, kurie buvo išsiėmę elektroninį galimybių pasą. Tai galiu sakyti, kad šitas skaičius sparčiai artėja link milijono“, – verslumo ir eksporto skatinimo agentūros „Versli Lietuva“ renginyje sakė V.Jurgutis. 

Jis priminė, kad galimybių pasą galima išsiimti ir fiziniu būdu: Registrų centras jau yra išdavęs per 20 tūkst. popierinių dokumentų. Juos galima atsispausdinti ir patiems. 

„Bet suprantame, kad dalis visuomenės neturi elektroninio prisijungimo galimybių (...) Suprasdami, kad visiems verslams yra svarbu išlaikyti kuo platesnį klientų ratą, tai dėl to dirbame ties tuo, kad padaugėtų vietų, kur būtų galima tą galimybių pasą išsiimti (...) Tikrai tų vietų gerokai padaugės“, – sakė V.Jurgutis. 

Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė teigia, kad įmonės atstovai kitą savaitę važiuos į savivaldybes, kuriose nėra jos padalinių. 

Vyksta pokalbiai ir su vaistinėmis dėl galimybių paso išdavimo. 

„Nuo pirmadienio Registrų centras daro tokią vienkartinę akciją: savivaldybėse, kuriose nėra Registrų centro padalinio, (...) Registrų centras pagal sutartą grafiką nuvyks ir – kai kur seniūnijų patalpose, kai kur pačioje savivaldybėje, kai kur kultūros centro patalpose, kai kur socialinių paslaugų centruose – gyventojams spausdins galimybių pasus, jeigu žmonės turi tokią galimybę jį gauti“, – kalbėjo D.Vilytė. 

Pasak jos, Alytaus, Birštono, Neringos, Panevėžio, Rietavo, Šiaulių, Vilniaus, Kauno rajonų, Kazlų Rūdos savivaldybių gyventojų teirautis informacijos, kada atvyks Registrų centro atstovai. 

„Kur dar mes galvojame platinti? Jau praktiškai finišo tiesiojoje yra sutartis su „Sodra“, tai reiškia, kad „Sodros“ padaliniuose, – dar negaliu šiandien tiksliai įvardyti, nuo kurios datos, bet jau tikrai netrukus – (...) bus galimybė atsispausdinti galimybių pasus“, – kalbėjo D.Vilytė. 

Anot jos, vyksta ir derybos bei pokalbiai su vaistinėmis dėl galimybių paso išdavimo. 

„Apie startą bus pranešta, kada startuos ir kokių vaistinių tinklai jungsis į šį projektą“, – komentavo Registrų centro atstovė. 

Šiuo metu galimybių pasus išduoda 50 Registrų centro padalinių.

Miesteliuose kursuos „pasobusai“

Siekiant galimybių pasą padaryti prieinamą didesnei daliai žmonų, kitą savaitę savivaldybėse, kur nėra Registrų centro padalinių, kursuos „pasobusas“, sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

„Dirbame, kad galimybių pasas būtų prieinamas platesnei žmonių grupei, tiems, kuriems galbūt sunkiau išsiimti jį elektroniniu būdu, ir kitą savaitę Registrų centras startuoja su „pasobusais“, kurie kursuos savivaldybėse, kuriose nėra Registrų centro padalinių“, – po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams sakė ministrė. 

Anot jos, taip pat svarstoma, jog galimybių pasą išsiimti būtų galima vaistinėse ar gydymo įstaigose.

„Kalbame su Lietuvos paštu, verslais, žinoma, kalbamės su Sveikatos apsaugos ministerijos kolegomis, kad gerai Lietuvoje išplėtotas vaistinių ir gydymo įstaigų tinklas taip pat būtų atviras žmonėms, norintiems išsiimti galimybių pasą“, – teigė A.Armonaitė.

Pasak jos, šiuo metu galimybių pasą yra išsiėmę 850 tūkst. unikalių vartotojų, iš kurių 20 tūkst. – Registrų centre.

Ministrė taip pat priminė, jog gydytojo ar iš e.sveikatos sistemos paimta pažyma taip pat galioja kaip galimybių pasas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, jau daugiau kaip 500 įmonių aptarnauja tik galimybių pasą turinčius klientus.

Pasak A.Armonaitės, kadangi įmonės tai renkasi daryti savanoriškai, jos kol kas nėra tikrinamos ar baudžiamos, tačiau yra konsultuojamos. 

„Įmonių daugėja kas valandą, mes norime joms suteikti visą informaciją, pirmiausiai kaip saugiai startuoti, o ne iš karto tikrinti ir bausti. Dabar koncentruojamės į konsultacijas“, – sakė ji.

Be to, ministrė pabrėžė, kad greitėjant skiepijimo tempams ir pasiskiepijus 70 proc. vsuomenės, ribojimai galėtų būti švelninami.

Verslas nuo praėjusio pirmadienio gali pradėti veiklą įleidžiant lankytojus tik su galimybių pasu – tokiu atveju nebereikia laikytis apribojimų, jie tampa tik rekomendacija. 

Norintiems toliau priimti klientus be galimybių paso, galioja griežtesni apribojimai, o nuo rugsėjo 13-osios didžioji dalis paslaugų galės būti teikiamos tik įgijusiems imunitetą po skiepų ar ligos, arba turintiems neigiamą PGR testą.  

Įmonės, nutarusios pradėti aptarnauti tik galimybių pasą turinčius klientus, apie tai privalo pranešti NVSC.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.